TELEPÜLÉSEK, HELYNEVEK

Full text search

TELEPÜLÉSEK, HELYNEVEK
Miután Bátky Zsigmond 1913-tól a Földrajzi Közlemények társszerkesztőjeként részt vehetett a geográfia irányításában is, a folyóiratban, majd később a Föld és Emberben sorra jelennek meg településföldrajzi tanulmányai, amelyekbe a néprajz és a történelem anyagát is beleötvözte. Tanulmányaiban kivétel nélkül a Dunántúl, a Duna mente települési problémáival foglalkozik, a talaj- és vízviszonyoknak, a települők foglalkozásának és társadalmi rendjének kapcsolatát kutatja. A tanulmányok nemcsak adatokban, de iránymutató szempontokban is bővelkednek. A történeti eseményeket, a népmozgalmakat a táj életébe nemcsak a tudomány művelőjének szellemével, hanem a tudós művészetével is beleágyazza. Bátky településföldrajzi tanulmányait különösképpen akkor értékelhetjük, ha tudjuk, hogy abban az időben a magyar emberföldrajz hivatalos képviselője a rapszodikus Czirbusz Géza volt, aki állandóan lesiklott a földrajzi gondolkodás területéről. Bátkyt a Csallóközről írt tanulmányáért a Magyar Földrajzi Társaság külön is megjutalmazta.
Fejér megyével foglalkozva kifejti, hogy a megye déli része megőrizte honfoglalás kori, valamint a besenyő és a kun megszállás során kialakult települési jellegét. A régi szállások helyét a törökvilág után ugyan benépesítették, de csak majorságok jöttek létre. A zárt község kevés. A megye déli területe demográfiailag is az Alföldhöz tartozik, mert a lakosság legnagyobb része külterületen lakik. Ez jellegzetes alföldi vonás. A hosszanti völgyeknek településvonzó hatása van, míg a völgyek között elterülő széles, lapos hátak különösen a juhtartásnak kedveznek. Egészségtelenek a birtokviszonyok: a lakosság 0,3%-a a földterület 68%-ával rendelkezik. Az uradalmas községek népsűrűsége – írja – olyan csekély, hogy a jóravalóbb nomád állapot mértékét alig lépi túl (Földrajzi Közlemények 1918., Föld és Ember 1922.). A földrajzi tényezők Székesfehérvár kialakulását évszázadokon át erősen befolyásolják. Már a kelták idejében kialakulhatott a település magja, amely környezetével nagyon kedvezett az állattenyésztésnek. Az úthálózat csak később, a rómaiak után érintette jelentékenyebben a települést. A város az Árpádok korában a Dunántúl délkeleti részével, a Szerémséggel tartotta a kapcsolatot. Ebben a tanulmányában szól Bátky arról, hogy a rómaiak szőlőművelése nem szakadt meg a Dunántúlon.
A Csallóköz településéről írt tanulmányában megállapítja, hogy amint ez a nagy dunai sziget talajtanilag két részre oszlik, hasonlóan két részre tagolódik települési rendszere. Az árvízmentes sávokon található a falvak legnagyobb része, s a mocsárhoz és szárazulathoz alkalmazkodik a határrendszer is. A Csallóköz északra tárja fel nyitott oldalát – a Duna zátonyos ágai déli irányban elzárják a szigetet – s ez történetében, demográfiájában és népnyelvében is megmutatkozik. A szigeten a magyarság, majd a besenyők megtelepedése rokon nemzetségek, családok szerint apró falvakban történt, amelyekben földközösség uralkodott. Komárom megye településtörténetét vizsgálva az Árpád-kori személynevek (Lél, Koppán, Szemere) nyomán mutatja be a halászattal, állattartással foglalkozó falvakat. A halászati jog miatt a Duna vízvidékén éppen olyan gyakoriak voltak a perlekedések, mint másutt a föld miatt. A halászat még a kendertermelés terén is éreztette hatását, mert kellett a fonál a vizafogó és más hálókra. Fontos kultúrhatárokra hívja fel a figyelmet a dunántúli települések eloszlásának vizsgálatakor. A Gerecse, Vértes és a Balaton vonala két egymástól eltérő művelődési területre osztja a Dunántúlt. Ezt a különbséget már Szenczi Molnár Albert is észrevette. A különbség szembetűnő modelljei a településformák. Amikor az esztergom–váci Duna-kanyarról ír a Dunántúl és a Felföld számtalan emberföldrajzi kérdését érinti. A Duna és Tisza közötti felföldi vízválasztó a közlekedésválasztó vonalon túl nyelv- és néphatár is. Ennek a határnak mély történeti gyökerei vannak. Nagyjából a vízválasztónál volt a határ a kvádok és a szarmaták között. A Kisalföld szorosabban össze van fonódva a tőle északabbra elterülő hegyvidékkel, mint a Nagyalföld a Mátrával, a Bükkel és más északi hegyekkel. Ez a kettősség visszatükröződik Esztergom és Vác történeti szerepében.
Attila szálláshelyének kérdéséhez is hozzászól (Földrajzi Közlemények 1918.). A szálláshely szerinte Szeged vidékén lehetett. Attila palotáját a Maroson leúsztatott erdélyi vörösfenyőből építhették, de nem valószínű, hogy gót építőmesterek, mert a faművesség nyomai Belső-Ázsiában is megvannak. Ha Priscos leírását a hun király udvartartásáról összevetjük a belső-ázsiai török és mongol fejedelmek udvartartásával, meglepő azonosságokat találunk. A hunok körében nem volt ismeretlen a földművelés, éppen úgy, amint a nomádok is művelnek földet. Ebben a tanulmányában ír arról, hogy a székelyek ősi soron nem juhtartók, hanem szarvasmarha- és lótenyésztők. Ezt ősi földjükön való megmaradásuk is bizonyítja. A juhtenyésztők vándorolnak, mozgó pásztorkodást folytatnak, amint azt a románok körében napjainkig tapasztalhatjuk.
Bátky a települések kutatásán nem morfológiai vizsgálatot értett. A földrajzi, történeti és néprajzi tényezők figyelembevételével a táj egyik életjelenségének tartotta a települést. Annak nemcsak faluszerű magját, hanem határát és határhasználatát is vizsgálja. A táj változó képéhez tartozik szerinte az állandóan alakuló település is. Éppen ezért kísérte figyelemmel a szerb Jovan Cvijić emberföldrajzi kutatásait. Kár azonban, hogy Prinz Gyula településföldrajzi munkásságát nem értékelte.
A településkutató Bátky érdeklődésének kezdetén helynévmagyarázatai csak melléktermékek. De a húszas években – főleg a Föld és Ember hasábjain – mindinkább belemerül a helynevek magyarázatába. Helyneveink török eredetét igyekszik kimutatni. De vizsgálja az olyan helyneveket is, amelyek a régi vízrajzi állapotokat, az erdőtakarót tükrözik. Ezek a magyarázatai kétségkívül gondolatébresztők, de vitára is ösztönzők. Különösen emlékezetes Pais Dezsővel Kecskemét nevéről folytatott vitája (Népünk és Nyelvünk 1930). Bátky szerint az alföldi város nevének első tagja személynév s a mét jelentése „mesgye, határ”. Pais szerint a mét „meddő, száraz meder”. Az éles hangú vita mintha kedvét szegte volna Bátkynak. Később helynévmagyarázattal ritkán foglalkozott. Bármennyire is csak „kísérletek” helynévmagyarázatai, tudományos munkásságának sokszínű freskóját új színekkel gazdagítják. A színek idővel nyilvánvalóan megkopnak, de az a javaslata, hogy szükség lenne a magyar helynevek lexikonára, ma is időszerű.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir