„AKIK A HALADÁSHOZ ÚTI TERVET ADTAK”

Full text search

„AKIK A HALADÁSHOZ ÚTI TERVET ADTAK”
Meglepő lehet, hogy egy tudománytörténeti kötet címszereplője mint az országos politika befolyásos alakja lép elénk. Azonban a centralista csoport tagjának lenni: ez önmagában is tudományos felkészültséget, tudományos igénnyel és megalapozottsággal kialakított elvi bázist feltételezett. A centralisták a magyar politikatörténet első technokratái. Hivatásos politikusok ők, tudományos precizitással kidolgozott programok, a rombolás és építés megfelelő arányainak, a fejlődést szolgáló „beépített” mechanizmusok „mérnökei”. E körben elképzelhetetlen volt a pátosszal hevített retorika, nem volt divat az „öncélú” ellenzékiség, nem „bontottak le” semmit anélkül, hogy az annak helyére javasolt jobb megoldás precízen megrajzolt modelljét egyszersmind ne mutatták volna meg. A centralista politika: alapos, csendes, szívós, nem látványos, de érdemi és gyökeresen radikális politika volt. Talán ez a tény rejlik a mögött, hogy közgondolkodásunkban nemcsak a Kossuth-féle ellenzéki magatartás, de a konzervatív irányú politika is mindenkor nagyobb népszerűséget vívott ki magának, így reprezentánsainak neve is ma ismerősebben csenghet, mint a centralistáké.
A centralistákra már a reformkori magyar közvélemény is – természetesen fontos kivételektől eltekintve – kicsit idegenkedve, sőt némi értetlenséggel tekint. A helyzet sokáig nem is változott. Szekfű Gyula írásai után éppen napjainkban vet gyűrűket az állóvíz: a centralista politika, a 49-es „Békepárt” tagjainak, majd a kiegyezés „kovácsainak” egyre többen adják meg az utólagos elismerést. Különös, hogy az újabb irodalomtörténetírás a centralista csoport tagjait sokkal előbb méltányolta, mint a historikusok. Főként Sőtér István és Fenyő István, de mások munkáiban is, mind az etikus magatartás, mind a felelős, érett, fegyelmezett, taktikus, és nem utolsósorban tudományosan megalapozott, alátámasztott politikai gyakorlat modelljeként állítják elénk a kortársak által „doktrinérnek”, „szobatudósnak” csúfolt centralista iskolát.
Ha meg akarnánk ragadni a centralista gondolkodásmód lényegét, azt mondhatnánk, hogy az az optimum elérésére, a kompromisszumok kihasználására épített. Ez a politika a realitásokból indult ki. Azt elemezte, hogy adott viszonyok között milyen megoldások vezetnek sikerre, az ilyen alapállás azonban mindenekelőtt tudományos precizitást igényelt: tökéletesen kellett ismerni a valóságot, az örökölt múltat és az annak meghosszabbításaként értelmezett jelent. És ismerni kellett a jövőt is. Eötvös József, Szalay László és Csengery Antal – ők a centralista iskola, beltagjai” – azonban voltaképpen mégsem voltak igazán „futurológusok”. A magyar demokratikus átalakulás végcéljaként a nálunk még csak délibábként a távoli horizonton remegő, de Nyugat-Európában évszázadok óta kipróbált és többé-kevésbé beváltnak tekintett alkotmányos konstrukciók adaptációját jelölték meg. Az adaptáció persze számukra sohasem jelentett másolást. Ellenkezőleg: mindenkor a legmesszebbmenőkig figyelemmel voltak a helyi adottságokra. „A doktrinaireket a feltalálás dicsősége meg nem illeti. De – írja monográfusuk – az érdem mindörökre az övék, hogy a nyugati alkotmányos tanokat ők hozták Magyarországra, mint valamely itt idegen árut. Ők hozták azokat forgalomba s tették a nemzet elidegeníthetetlen vagyonává.” (Beksics Gusztáv: A magyar centralisták. Bp., 1882. 6.) „Akik a haladáshoz úti tervet adtak, nagy nemzeti átalakulásunkba rendszert öntöttek, a nagy körvonások apró részleteit kidolgozták, a sejtéseket világos tudattá tették, akik az eszmét megmagyarázták a nemzetnek: … tudósok voltak. Ő általuk szólt bele a tudomány nagy nemzeti átalakulásunk vezetésébe. A politikát és tudományt, ezen két ellenségesnek tekintett hatalmat ők fűzték először nálunk harmonikus egységbe. Az ő politikájukban volt először tudomány.” (Kiemelés tőlem. Sz. Gy. T. Beksics: I. m. G.) Csengery Antal – Szalay László és Eötvös József mellett – éppen e kis csoport három tagú magjához tartozott.
1844 nyarától kezdve formálódott a magyar politikai értelmiségnek egy számban kicsiny, súlyában és befolyásában jelentékeny műhelye. A „bedolgozók” esetenként változhattak, a három munkatárs, Eötvös József, Szalay László és Csengery Antal személye azonban az elvi alap állandóságát jelentették. Elnevezésük Szalaytól származik, ő vetette fel a „concentrikus magyar állam”, az „érdekek concentrációjának” eszméit. Lassan rajtuk is maradt a „centralisták” elnevezés.
A centralista kör gondolatmenete – igen vázlatosan – a következő volt. A modern jogrendszerekkel kísérletező nyugati államok példája tanúsítja, hogy a nemzetek „koncentrált” akaratát képviselő, azt végrehajtó, erős és korszerű kormányzatra van szükség. Olyan alapfeltétel ez, mely a XIX. század derekán választásra kényszeríti az országokat: vagy felzárkóznak a polgári államok közé, vagy minden tekintetben túllép rajtuk a történelem. A modern társadalom életét szervező kormány korrektségét intézményesen garantálni kell: erre való az erős parlament. Ez azonban mindaddig képtelen a kormányzat fölötti tényleges ellenőrzésre, amíg rendi jelleget mutat. Csakis a valódi népképviselet teheti az országgyűlést a nemzeti akarat egyetemleges és ezért ellenállhatatlan képviselőjévé. De ha végül megszületik az immár parlamentáris (azaz a parlamentnek felelős) kormány, annak intézkedéseit a társadalomra nézve parancsnak kell tekinteni. Magyarországon ennek alkotmányos jogi akadálya van: a megyerendszer, a nemesség önkormányzati szerve, amely partikuláris érvényű utasításokkal működteti saját magát, és persze tisztviselői sem „függetlenek”. A megye azért áll útjában a polgári haladásnak, mert a feudális szabadságok védelmében, ráadásul idegen elnyomó hatalommal szemben kovácsolódott sajátos magyar nemzeti csodafegyverré. A közteherviselés, a népképviselet, az országos érdeket megszólaltató, választott parlament mindaddig nem jöhet létre, amíg ennek az egyetlen osztálynak a csikorogva működő, csakis a megyeháza ablakának perspektíváját érzékelő, elavult intézménye fennáll.
A megye azonban a születésekor még pozitív nacionalizmus kor áramlatában „szentség”-számba ment, nemzeti ereklyének számított. Az ellene való agitáció egyelőre csakis elszigetelhette a centralistákat, akik a hazai politikai gondolkodás elitjeként, előreszaladva, olykor-olykor légüres térbe kerültek. Ezt természetes jelenségnek kell tartanunk, hiszen éppen a megyében szervezkedő politikai derékhad, a birtokos nemesség még saját vezérével, Kossuthtal is alig tudott lépést tartani.
A sajtófőnök Csengery a centralista politika taktikáját határozta meg. Sikerült „szalonképesebb csomagolásban”, visszafogottabban előadnia a csoport programját.
A tudós-politikus vagy – ha úgy tetszik – a politikus-tudós platonikus eredetű eszméjének megtestesüléseként emlegették. Csengeryben a „tudós” és a „politikus” – egymást kiegészítve és áthatva – megbonthatatlan egységet alkotott.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir