ELŐSZÓ

Full text search

ELŐSZÓ
Sokat vitatott, különös életmű maradt Csengery Antal után. Neve szinte mindenütt felbukkant 1844 és 1880 között: igazi „miniszter-csináló” szürke eminenciás volt. Ez a kis kötet az első vállalkozás, amely monografikus formában kísérli meg összefoglalni szerteágazó tevékenységének főbb állomásait.
Aki számára neve ismerősebben cseng, elsősorban alighanem politikusként gondol rá, lévén a reformkori centralista csoport beltagja, majd Deák jobbkeze, gyakran helyettese, a dualista Monarchia felfelé ívelő pályaszakaszának középponti alakja, irányadó és államszervező státusférfiúja. Irodalomtörténetírásunk Csengery helyét a Pesti Hirlap, a Pesti Napló, a Budapesti Szemle – a sajtó megannyi éles fegyvere – szerkesztésében, az irodalmi Deák-párt megszervezésében játszott szerepe alapján határozza meg. És joggal szólalhatna fel közgazdasági közéletünk múltjának avatott ismerője is e képzeletbeli vitában: Csengery a Földhitelintézet alapítótagjaként, vezértitkáraként, a Parlament pénzügyi bizottságának előadójaként, az államköltségvetés és kvótaügy szakértőjeként vagy vasút-politikusként a gazdaságtörténetírás „illetékességére” tarthatna ma számot. Miután az Akadémiának, a Királyi Magyar Természettudományi Társulatnak és kora egész tudományos közéletének valósággal motorja volt, a tudománytörténet is legnagyobbjai közé sorolja. Talán a tudományszervező és tudománypolitikus, sőt a „saját jogon” is tudós Csengery él legkevésbé köztudatunkban. Pedig a széles értelemben vett művelődéstörténet a tudományos ismeretterjesztés ügyének képviseléséért, esszéírói teljesítményéért, stílusáért, az élvezetes tudományos próza meghonosítására tett hatalmas kísérletéért, bátor közéleti publicisztikájának elvi tartalmáért, dramaturgiai munkájáért is értékei közé sorolhatná. Ha pedig a kört szűkebbre rajzolnánk: historiográfiánk – mint történetírót – nagy, de beváltatlan igéretnek tartja, aki szétforgácsolta erejét, és sok szempontból a reakció védelmezőjeként lépett fel. Végül azt is megemlítjük, hogy filozófiatörténetünkben született – igaz, jelenét is torz optikán keresztül látó korszakban – egy olyan tanulmány, mely éppen Csengeryt és centralista környezetét a marxizmus első magyarországi ellenfeleinek kiáltotta ki. A teljesítményét illető értékelésekben az ünneplő lelkendezés és pocskondiázás tehát egyaránt megtalálható.
Folytathatnánk a megkezdett sort: megidézhetnénk a várospolitikust, az oktatásügy vezető alakját, említhetnénk egy sor más területen máig ható, kodifikált intézkedését.
De előszónk célja pusztán az volt, hogy a mindössze 58 évet élt Csengery életművének kiterjedését, komplexitását, hatását, jelentőségét érzékeltessük.
Amennyiben tehát bizonyos szempontokat nem vehettünk figyelembe, vagy a pályakép egyes elemei hiányoznának: ezt nem a jószándék hiánya, hanem az anyagnak a terjedelmi korlátok diktálta, szükségszerűen kiméletlen szelekciója okozta. Arra törekedtünk azonban, hogy legalább a tudós, tudománypolitikus és politikus-tudós, a gondolkodó Csengery portréja a reá rakódott takarórétegtől megtisztítva álljon az olvasó előtt.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir