A TUDÓS ÉLETMŰVE

Full text search

A TUDÓS ÉLETMŰVE
Erdélyi János művének hármas egységét Arany János fogalmazza meg elsőnek. Az ő nyomában jár Greguss Ágost 1868-ban tartott akadémiai emlékbeszédében, és őt követte az író legtöbb méltatója.
A rálátás közelsége, a perspektíva hiánya miatt Greguss még nem foghatja át tekintetével az egész életművet, s ez a későbbi években is várat magára. Erdélyi tevékenysége túlságosan szerteágazó, meg azután műveinek teljessége sem áll még a kutatók rendelkezésére. Összegyűjtött művei számos, kevésbé jelentős kortársával ellentétben nem jelentek meg. A szükséges felmérésre majd csak azután kerül sor, amikor az eddig ismert művek mellett napvilágot látnak mindazok, amelyek több mint száz éven át pihentek a folyóiratok, hírlapok temetőjében vagy önálló, elfelejtett kis kiadványokban és kibontják az írói, tudósi pálya teljes ívét, amely sokpilléres hídként fogja egységbe a kort.
Ezek a folyamatosan kiadásra kerülő írások egyre markánsabbá formálják Erdélyi János alkotói arcát, kirajzolják új vonásait. Felidézik a rendszerben, fejlődésben vizsgálódó tudóst, akiben él az igény, hogy szinte már tudományos pontossággal értékelje, mérje az irodalmi jelenségeket. Ezek a vonások először az 1830-as években tűnnek fel a nyelvészeti tanulmányokban és a gondolati versekben, amelyek fölé Herder alakja magasodik. Herdernek nagy szerepe volt abban is, hogy az otthonról hozott érdeklődést a népköltészeti stúdiumokkal kiteljesítve, Erdélyi a magyar népköltészet kiadója, és az irodalmi népiesség teoretikusa lesz. A kritikust és esztétát, a „műbölcsészt”, „a szellem krónikását” Hegel gondolatai formálják. Előbb szinte csak ráérez, később, az ötvenes években a rendszeres Hegel-tanulmányok idején az ő gondolatait feldolgozva, és a magyar irodalmi fejlődés belső logikáját, alapvető tendenciáit a hegeli ösztönzések szellemében magyarázva írja esztétikai „előtanulmányait”, tanulmányait.
Az ötvenes évek irodalmi értekezéseiben, íróportréiban felsejlik egy-egy nagyobb monográfia, egy-egy irodalomtörténeti összegezés igérete, körvonala. Megérinti a pozitivizmus, majd a baconi empirizmus európai fuvallata. A hatvanas években az a gondolat foglalkoztatja, hogy megírja a hazai filozófiai gondolkodás történetét, mint azt A bölcsészet Magyarországon c. művében elkezdte. Ehhez számtalan előtanulmányt végez. Miként a magyarországi bölcsészet története nem készülhetett el, a másik terv, a rendszeres esztétika megvalósítására sem marad ideje. Ugyancsak torzó marad gondolatgazdag világirodalom története. Korai halála megakadályozza a megálmodott és megkezdett művek befejezésében.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir