Budapesti tudományos munkásságának első szakasza

Full text search

Budapesti tudományos munkásságának első szakasza
Hevesy György 1912/13-ban több tudományos cikket is közölt magyar folyóiratokban. Ezek többnyire külföldön végzett kísérletein alapultak, de habilitációja előtt jónak látta itthon is bemutatkozni. Mindenesetre a magyar szakirodalmat világszínvonalú közleményekkel gazdagították.
Az egyik, eléggé technikai jellegű írása az aktíniumemanáció méréséről szólt, melynek nehézségét az igen rövid felezési idő okozta. A téma jelentősége abban állt, hogy emanációméréssel meg lehetett határozni az ásványvizek rádiumtartalmát. A másik publikációjában az aktíniumemanáció oldékonyságát határozta meg. Itt az okozott nehézséget, hogy a bomlási sebesség nagyobb, mint az oldódási sebesség, ezért kidolgozott egy dinamikus módszert: meghatározta, hogyan csökken az oldószeren keresztül vezetett emanációtartalmú levegő aktivitása.
A korszakból származó másik két cikke a radioaktív elemek elektrokémiájával foglalkozott. Hevesy érdeklődése azért fordult efelé, mert az aktív elemek kémiai tulajdonságait a szokásos módszerekkel igen nehéz volt vizsgálni: a reakciók nem sztöchiometrikusak, és adszorpciós folyamatok is végbemennek. Ebben a munkában (amelyről hazafelé Fajansszal beszélt) bizonyára kémiai érveket keresett a kidolgozás alatt álló eltolódási szabályhoz is. Megállapította, hogy bizonyos radioaktív elemek (Ra-B, Th-B, Ac-B stb.) elektrokémiailag hasonlók. Eredményeiből arra következtetett, hogy „…az anyag átalakulási viszonyai kétségtelenül szervesen összefüggenek ennek felépítési viszonyaival. Hasonló – írta –, sőt talán még mélyebbre ható jelenség ez, mint amellyel az elemek periodikus rendszerének felállításakor találkozhatunk.” Ez a Bohr-modell alapfeltevését is magában foglaló állítás kétségkívül a legmodernebb strukturális nézet, mely a Magyar Tudományos Akadémián mindaddig elhangzott.
Az elektrolitok diffúziójáról írt közleményében a radioaktív elemek vegyértékét diffúzióállandójuk segítségével határozta meg. Mindezek az írások mintegy háttérül szolgálnak ahhoz a munkához, melyet közben Panethtal közösen végzett Bécsben, és amely a radioaktív indikációs nyomjelzéshez, tehát végül is a Nobel-díjhoz vezetett.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir