Család, tanulmányok

Full text search

Család, tanulmányok
A Hevesy nevet 1906-tól viselte Hevesy György családja, mely gazdagságát és tekintélyét a 19. századi magyar liberalizmusnak köszönhette. A tipikus történet szerint az első generáció meggazdagodott. Apai ágon a gazdagodás a Bischitz nagyapa pesti kereskedői, később igen jelentékeny földbérlői tevékenységére vezetődik vissza (az egyik Eszterházy-birtokot bérelte), anyai ágon pedig a Schossberger család olaj- és dohányüzleteire. A gazdagság birtokában a korszak Magyarországán már kellő társadalmi tekintélyt is lehetett szerezni. Az apai nagymama (a Fischer-család sarja) megalapította a pesti zsidó nőegyletet és megkezdte a zsidó jótékonykodás megszervezését, az anyai nagypapát pedig maga a Császár nevezte ki a pesti zsidó közösség elnökének. Mindezzel a család lényegesen hozzájárult az akkoriban nagy sebességgel haladó asszimilációs folyamathoz. A Schossberger nagyapa, társadalmi és gazdasági súlya miatt, továbbá mivel a zivataros 1848 utáni időkben kellő lojalitást mutatott, 1863-ban megkapta a magyar nemesi címet, mégpedig – nevezetes módon – az első ki nem keresztelkedett zsidóként a század végén már bárói rangra is emelkedett.
Az egyik bányájuk igazgatójaként dolgozott Bischitz Lajos, aki több nagyvállalat igazgatósági tagjaként és hatalmas birtokok bérlőjeként már bőven megmutatta, hogy nem esett messze a fájától. Vadászszenvedélyének gyakran hódolt apósa birtokán, melynek közelében feküdt a császári vadászat céljára fenntartott állami terület, és így részt vehetett a császári vadászatokon. Nemességet és udvari tanácsosi címet már családapaként kapott 1895-ben, és vele engedélyt nevének magyaros írására: Bisicz de Heves, amely 1906 után változott Hevesyre. A gyerekek közül 1877 és 1885 között öt fiú, 12 éves szünet után pedig három lány született. Minthogy a család addigra már áttért a katolikus hitre, a gyerekeket a piaristák budapesti gimnáziumába íratták be, biztosítva számukra a katolikus neveltetést, hogy ezzel továbblépjenek az asszimiláció útján.
Ez a harmadik generáció már értelmiségi pályára lépett; legalábbis a férfiak. Vilmos, a legidősebb, repülőgépmérnök és felfedező lett, Andor író, a harmadik, Ödön, – hogy legalább valaki folytassa a hagyományokat – bányaigazgató, a negyedik, Pál pedig a császár nagykövete. Alighanem Ferenc József diplomatakarából ő élt a legtovább: 106 éves korában Kitzbühelben hunyt el, miután a város sokak által ismert, tisztelt és szeretett nevezetes polgára lett. A lányokat a szokásoknak megfelelően a magas társadalmi állású feleségek szerepére készítették fel. Csak az ötödik fiú, az 1885. augusztus 1-jén született Hevesy György vált tudóssá. A piarista gimnáziumot magántanulóként végezte, 1903-ban érettségizett. Nagyrészt tehát otthon tanult, beleérve a német, angol és francia nyelvet, melyet ebben a korban és ebben a társadalmi rétegben mindenkinek illett kiválóan tudni. Érettségi után beiratkozott a bölcsészkarra a budapesti tudományegyetemen, de két félév után Berlinben folytatta. Ekkor már egyértelműen a kémia iránt érdeklődött, bár e korai periódusában behatóan foglalkozott filozófiával is, főleg a kor természettudósai között népszerű machizmussal. Egyetlen szemesztert töltött Berlinben, majd átment Freiburgba, amelynek, mint írta, levegője jobbat tett egészségének.
1906-ban kezdett doktori értekezésén dolgozni, a fém-nátrium és a nátriumhidroxid-olvadék kölcsönhatása téma-
körében. 1908-ban szerezte meg doktorátusát (tartalmát 1911-ben magyarul is közölte). Ezután Zürichben folytatta olvadékokra vonatkozó kutatásait a magas hőmérsékletű kémia akkori legkiválóbb szakembere, Richard Lorenz mellett, a Technische Hochschulén, ahol három félévet töltött tanársegédként, előbb az előadásokon segédkezve, később a fizikai-kémiai és elektrokémiai gyakorlatokat vezetve. Itt ismerkedett meg Richard Willstätterrel, a kémia professzorával, sőt a magántanári előadását tartó, még alig ismert Albert Einsteinnel is, akinek ő mutatta meg a kémiai laboratóriumokat, és így alkalma nyílt Einsteint meglepni azzal, hogy hidrogénelektród csakugyan létezik, nem elméleti konstrukció csupán.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir