BEVEZETÉS

Full text search

BEVEZETÉS
1934 nyarán Gelei József professzor, akadémikus megbízott, hogy Tihanyban, a Biológiai Kutató Intézetben folytassam csillós véglényeken vizsgálataimat. Ekkor ismertem meg ifj. Entz Géza professzort, akadémikust, az intézet I. osztályának vezetőjét. Ő volt a XX. század első felében a magyar és nemzetközi protisztológiai (egysejtű) kutatások egyik vezéregyénisége. Nevéhez fűződik a Balaton élővilágának első korszerű feldolgozása. Saját munkatársai és a vendégkutatók vizsgálatainak egybehangolásával, megszervezésével elérte, hogy a Balaton első, abban az időben (1940) korszerű összefoglaló hidrobiológiai szemléletű feldolgozása megszületett.
Ez a személyes találkozás elmélyítette azokat a tiszteletteli érzéseimet, amelyek még akkor keletkeztek bennem, amikor először hallottam a Szegedi Tudományegyetem Baráti Egyesülete természettudományi szakosztályában Entz előadását hollandiai tartózkodásáról és kutatásairól.
1937 júliusában a tihanyi Biológiai Kutató Intézetben még jobban megismertem Entz Géza egyéniségét, fáradhatatlan kutatómunkásságát és azt a szellemet, amellyel az intézetet–1936 óta mindkét osztály igazgatójaként – vezette. Láttam azt is, mennyire érdekelte, megbecsülte, sok esetben segítette is a vendégkutatók munkáját. A fiatalok is bármikor fordulhattak hozzá tanácsért. A legnagyobb készséggel, még saját munkáját is abbahagyva állott a kérdező rendelkezésére.
Ifj. Entz Géza életével és munkásságával több méltató cikk foglalkozik. Ezek közül legrészletesebb volt Wolsky Sándor (1946) és Mödlinger Gusztáv (1976) tanulmánya. A folyóiratokban, évkönyvekben közölt emlékezések a legnagyobb elismeréssel szólnak személyiségéről és munkásságáról.
A dicsérő jelzők nem az elfogultság, hanem a tárgyilagos értékelés szavai. E sorok írásakor, több mint négy évtized távlatából támadnak fel a személyével kapcsolatos emlékeim.
A különböző folyóiratokban, évkönyvekben megjelent tanulmányai, közleményei, valamint könyvei sok könyvtárban fellelhetők. Így életműve tulajdonképpen mindenkinek rendelkezésére áll. Gazdag és sokirányú irodalmi működésének teljes anyagát azonban senki sem dolgozta fel. A mai napig hiányzik tudománytörténeti irodalmunkból egy olyan könyv, amelyben a lassanként egyre inkább feledésbe merülő, részletesebb életrajzát és teljes életművét értékelő feldolgozást találhatnánk. Legtöbb művét én értékeltem.
Entz Géza – mintegy apai hagyatékként – az egysejtű növények és állatok, egyszóval a véglények, ezeken keresztül a sejt felépítését és életfolyamatait kutatta. Az általános biológia sok kérdése, így különösképpen a különféle szervezetek növekedési problémái érdekelték. Foglalkozott a vizek lebegő növényeinek és állatainak, a planktonnak kutatásával és más hidrobiológiai vizsgálatokkal. Ő alapította meg hazánkban a korszerű, környezettani (ökológiai) hidrobiológiát.
A Magyar Hidrológiai Társaság Limnológiai Szakosztálya 1970-ben Entz Géza emléklapot alapított, amellyel azóta a hidrobiológia szakterületén kiváló munkásságot kifejtő kutatókat jutalmazzák.
A továbbiakban Entz életrajzának és életművének leglényegesebb részeiről törekszem minél teljesebb képet nyújtani.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir