A HANGSZERTÖRTÉNETI KUTATÓ

Full text search

A HANGSZERTÖRTÉNETI KUTATÓ
„Úgy tervezem, hogy összegyűjtöm
a magyar ábrázolt hangszerek teljes corpusát.”
(1929)
Lajtha hangszertörténeti érdeklődése és e tárgykörben írt publikációi népzenekutató munkásságának néhány éves közjátékaként jelentkeztek. 1920–21-ben lassanként elcsitultak a megtorló intézkedések, és amikor házi fegyelmi ügye is elsimult, megbízást kapott a Nemzeti Múzeum hangszergyűjteményének gondozására.
Tevékenysége így két gyűjtemény körében folyt: a népzeneiben és a hangszertörténetiben. Mivel ekkoriban a szűkös anyagi helyzetben a néprajzi gyűjtések gyakorlatilag szüneteltek elsőrangú feladata a hangszertörténeti anyag rendezése és gondozása lett.
Új megbízatása teljesítéséhez nagy lelkesedéssel látott hozzá. 1922 őszén már elvégzett feladatként jelentette a „zenészeti szerszámok rendezésének és meghatározásának” befejezését. Hamarosan nekilátott a múzeum első hangszerkiállításának megrendezéséhez. Az akkoriban mintegy 80–100 hangszerből álló gyűjteménynek csak kisebb részét állíthatta ki, hiszen az épületben nem volt lehetőség a teljes anyag bemutatására. A teremhiány gondja még 1929-ben sem oldódott meg.
A gyűjtemény gyakorlati gondozásával egyidejűleg hangszertörténeti kérdésekkel kezdett foglalkozni. A Néprajzi Társaságban tartott első előadása 1921-ben e tárgykörben készült.
Hangszertörténeti írásai 1923–1929-ig – Isoz Kálmán hasonló tevékenységével együtt – a tudományág hazai alapvetését jelentik. Publikációinak témái széles körű érdeklődését példázzák.
Joachim Tielke és Mattheo Sellas Két régi lantjáról szóló tanulmánya a ma is élő kérdést – a történeti hangszerek szerepét az előadói gyakorlatban – tárgyalta. „A XVIII. és főleg a XIX. században elkezdődve napjainkban is tart még az a folyamat, amelyben … a hangszerek készítésében eddig mellérendelt jelentőségű szempont döntő fontosságúvá vált. Ez az új szempont a hangszerek hangerősségének hirtelen, mondhatnám mérték nélküli fokozása volt. Tagadhatatlan, hogy a hang intenzitásának növelésére irányuló tendenciák már azelőtt is megvoltak, túlsúlyra azonban sohasem kerültek.” Ez az a folyamat, „amely megölte a kissé nazális hangú, de végtelenül finom gambát, amely kiszorította a gyengéd, fátyolos hangú sokféle violákat, amely a ragyogó, sokszínű, a polifóniát szinte tökéletesen reprodukáló cembalo helyébe a sok kvalitású és sok hibájú zongorát ültette”. (1927)
Állásfoglalása történészi szemponton kívül zeneszerzői meggyőződéséből fakadt. Erősen vonzódott a már használatból kiszorult hangszerek színbeli gazdagságához. Nem kis örömmel tapasztalta, hogy a francia zene új törekvéseiben is új szerepet nyernek a történeti hangszerek. Úgy vélte, hogy „egyre nagyobb azoknak a muzsikusoknak tábora, akik megunva a mai hangszermonstrumokat (nézetem szerint helyesen), követelik, hogy a barokk építési elveket újra alkalmazzák”. (Magyar hangszerábrázolásokról. 1929.)
A Nemzeti Múzeum gyűjteményének egyes darabjai inspirálták tanulmányait. S bár ezek címük szerint egy-két hangszer, hangszercsoport történetének bemutatását ígérték, jóval többet tartalmaztak. Történeti és zenetörténeti ismereteit egyidejűleg a múzeológiai tárgyleírás és gyűjteményvédelmi követelményekkel egészítette ki. Szinte valamennyi írásában hangsúlyozta a kutatás legfontosabb teendőit. A hangszergyűjteményt saját gyűjtései által is gyarapította. 1927-ben javasolta: „Fontos volna még átkutatható régi hangszerállományunk tudományos felleltározása. Értékes magángyűjteményeinkről is csak azt tudjuk, hogy vannak, és csak sejtjük, mit tartalmaznak … Hiszem végül, hogy ezáltal sok adat kerülne elő a régi magyar hangszerkészítő mesterekről is, és tisztább fényben láthatnók zenei kultúránknak ezeket a fejezeteit, amit eddig homály borított.” (1927)
A hangszertörténet vonzásában töltött néhány év további kezdeményezésekre vezette. Magyar hangszerábrázolásokról (1929) című tanulmánya a hazai ikonográfiai kutatás igen korai jelentkezése. E kutatások európai eredményeire hivatkozik, s rámutat, hogy „a magyar zene- és hangszertörténet az ábrázolásokon kívül úgyszólván mozdulni is alig tud. Hazánk annyi csapással, dúlással, pusztulással teljes története magyarázza, miért nem maradt fenn több hangszerünk. Amit a tragédiák meghagytak, azt a nemtörődömség, továbbá a hozzáértés és megbecsülés hiánya végleg elpusztította. Úgy tervezem, hogy összegyűjtöm a magyar ábrázolt hangszerek teljes corpusát” – közölte lelkes szándékát.
Tanulmányát sorozatindítónak szánta. Az elemzésül választott négy példában nem „rendszert” kívánt adni, hanem inkább a kor, az anyag szempontjából való változatosságra törekedett. A középkori pécsi székesegyház szobrait, szobortöredékeit, Kupetzky János festményét, Nagy Ignác Tisztújítását és egy néprajzi tárgycsoport értelmezését az elemzés példáiul szánta.
A néprajzi körű ábrázolások esetében a tárgyak csoportos értékelését javasolta. Felismerte, hogy „nemcsak valamely hangszer elterjedtségéről…hanem a hangszerek népi elváltozásának egész soráról tesznek tanúságot e népi kerámiák, faragások, vésések”. E tanulság újabb tervet ébresztett benne: „érdekes lenne nem zenei célzatú, sokszor sajátos elstilizált népi hangszerképek együttes publikálása” -írta említett tanulmányában.
Tudta, hogy az ikonográfiai kutatások eredményességének a nemzetközi kutatás összehangoltsága a feltétele. „Ha minden ország kiadná a maga kor s típus szerint csoportosított teljes anyagát, a hangszertörténet egyrészt nagy fontosságú forrásművekhez, másrészt meg sok kérdésre világot derítő segédtudományhoz jutna.” (I. m. 1929.)
Lajtha egymaga nem készíthette el a magyar ábrázolt hangszerek corpusát. Hangszergyűjtői programját sem tudta folytatni a múzeum hangszertörténeti gyűjteményéből való távozása után. Tucatnyi éleslátásától, ügyszeretetétől inspirált javaslatának megvalósítása nem egy ember, hanem – meglehet – fél évszázad feladata lesz.
1928-29 táján kötelességének érezte, hogy a kutatási lehetőségek javulásával egyidejűleg visszatérjen a népzenekutatáshoz. Ekkor már nem dolgozott a hangszergyűjteményben. Amikor tíz év múltán ismét hangszeres témáról publikált, tárgyát már a népi hangszerek köréből vette. Dincsér Oszkárral közösen írt tanulmányával végképpen elbúcsúzott a tárgykörtől. (A tekerő. 1938.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir