A MEGYEI POLITIKA KERETEIBEN

Full text search

A MEGYEI POLITIKA KERETEIBEN
1848. október 6-án este Eötvös és Trefort családjaikkal együtt Bécsből továbbutaznak, s végül Eötvös nővérénél, Münchenben találnak menedéket. Áprilisban Salzburgba költöznek, s itt értesül pesti lakásának, értékes könyvtárának Pest bombázásakor bekövetkezett elpusztulásáról. Emigrációjukból csak 1850 őszén térnek haza. Mivel a harmadik Rosty lány is férjhez ment, így a vagyont az örökösök 1851 tavaszán szétosztják. Rosty Ilona – Trefort felesége – megkapja a Békés megyei, adóssággal megterhelt csabacsűdi birtokot, amely a Bach-korszak éveiben a Trefort család otthona lesz. Az ötvenes éveket Trefort Csabacsűdön tölti, a közügyektől teljesen visszavonulva. Minden idejét családjának, gazdasága vezetésének szenteli. Csak az évtized végén kapcsolódik be a megyei életbe, s megszervezi a Békés megyei gazdasági egyesületet. E sikeres akciója megalapozza tekintélyét, s így nem véletlen, hogy 1860 végén a megye első alispánjává választják.
Az országgyűlés összehívása előtt, a képviselőválasztások időszakában Trefort több cikkben, beszédben és levélben fejti ki a liberalizmus eszmerendszeréből következő álláspontját az ország jövőjével kapcsolatos politikai kérdésekben. Így az egyik ilyen jellegű levelében többek között az alábbiakat hangsúlyozza: „A 19. század uralkodó eszméi: a szabadság, az egyenlőség, a nemzetiség – ezen eszmék politikám vezéreszméi, s teljes meggyőződésem, hogy a törvényhozás csak ezen eszmék fonalán működhetik sikerrel. Én tehát –- valamint mostanáig, úgy a jövőben is – pártolandom a vallás-, oktatás- és sajtószabadságot, a nemzetiségek szabad fejlődését, az anyagi téren pedig az iparszabadságot. Mivel ezen ügyeket csak az 1848-diki alapokon lehet czélszerűen formulázni, én tehát a 48-iki törvényekhez szigorúan ragaszkodom – nemcsak, mert törvények, hanem mert bölcs törvények; különösen pedig mindent elkövetek a magyar korona országainak összetartására, mert ez összetartásban fekszik Magyarország és a magyar birodalom jövője. Nem fogok soha semmit engedni a magyar felelős minisztérium (Trefort aláhúzása) institutiójából, nemcsak mert azok egyike vagyok, kik Magyarországban a felelős minisztérium eszméjét először terjeszték, hanem mert felelős minisztérium nélkül az alkotmány csak ámítás…”
Trefort az 1861. évi országgyűlésen a gyomai kerület képviselőjeként vesz részt, s hamarosan a többi volt centralistával együtt a Deák Ferenc mögött felsorakozó, feliratot indítványozók táborábán – Eötvös, Gorove, Szalay, Klauzál, Lónyay, Andrássy, Csengery – társaságában találkozhatunk nevével. Országgyűlési szereplése csúcspontjának május 22-én tartott beszédét tekinthetjük, amelyben több fontos, aktuális kérdést érintve a felirati politika mellett tesz hitet. Magyarország integritásáról szólva hangsúlyozza, hogy az „a dynastiára nézve életkérdés – mert bármi sors érje a birodalmat –, a dynastiának Magyarországon még mindig igen tekintélyes birodalma lehet…” Ezzel összefüggésben szól a nemzetiségekről: „Horvátország irányában az 1848-ki törvényekhez ragaszkodni kell… Mi a többi Magyarország területén élő népfajokat illeti – én azok fejlődését nemzetiségi irányban nem akarom akadályoztatni, mert a nemzetiségek elnyomatása, valamint a szabadsággal össze nem fér úgy, rossz és czélttévesztő politika. Szerbek, oláhok, németek, szlávok s ruthének – vigyék saját municipális ügyeiket saját nyelvükön, használják az iskolákban azon nyelveket, amely nekik tetszik.” Beszédében újból hitet tesz a parlamentarizmus, a felelős minisztérium mellett. Mint mondja: „nem fogunk sikerrel működhetni, míg magyar felelős minisztériumunk nem lesz, mert rendes parlamenti eljárás, parlamenti kormány nélkül lehetetlen. A felelős minisztérium az alkotmányosság első föltétele, anélkül az alkotmány holt betű, anélkül bennünket mindig Bécsből, idegen befolyások alatt fognak kormányozni.” Hasonlóan az országgyűlés összehívása előtti cikkeiben kifejtett nézetéhez, e beszédében is fejtegeti a Magyarországot az örökös tartományokhoz fűző perszonális unió problematikáját, hangsúlyozva, hogy az örökös tartományok alkotmányos kormányzásának is előfeltétele Magyarország történeti alkotmányának elismerése. Majd részletesen foglalkozva a vámüggyel, kiemeli, hogy a közjogi problémák megoldása után kívánatos lenne, „vámszövetség” kötése az örökös tartományokkal, olyan tarifarendszer felállításával, „mely nemcsak az egyik, hanem mind a két félnek kedvező lenne”. Tehát Trefort – hasonlóan a felirati tábor több politikusához – a dualizmus alapgondolatának megfelelően vámszövetséget kíván az örökös tartományokkal, természetesen célszerű védvámok alapján közösen megállapítandó vámtarifa mellett.
Az ötvenes évek csabacsűdi magányát gyermekei születése, a boldog családi élet, a földbirtokosi élet örömei tették Trefort számára feledhetetlenné. De hamarosan következnek a gondokkal, betegséggel, gyásszal teli esztendők. 1861-ben öccse, István öngyilkossága, feleségének egy évtizeden át húzódó halálos betegsége, hat gyermekének nevelése, majd a száraz, ínséges esztendők a család fenntartójára olyan terheket rónak, hogy kénytelen birtoka egy részét eladni, kölcsönöket felvenni, s végül olyan anyagi zavarba sodródik, amelyből élete végéig képtelen szabadulni.
Helyzete fogékonnyá teszi általánosabb gazdasági megoldások keresésére. „Csak exportunk legyen – írja egyik levelében –, mert szűkös viszonyainkban a termés még nem segít rajtunk.” Az alföldi vasút létesítésének tervezésére a rossz termést követő évek vezetik, midőn a hiányos közlekedési eszközök és kiviteli nehézségek miatt a gabonaárak igen leszállottak. Megítélése szerint a magyar alföld gazdasági viszonyainak – s saját gazdasági helyzetének is – javítására a legcélszerűbb eszköz: összeköttetésbe kerülni a legrövidebb úton a tengerrel. Egyre többet foglalkozik tehát az alföldi vasút létesítésének tervével; saját nyomasztó anyagi gondjainak megoldását is a vasút megvalósításáról remélve.
1862-ben javaslatára megalakul az alföldi vasút bizottmánya, amelynek elnöke gróf Károlyi György, az Alföld egyik legnagyobb birtokosa, s tagjai az alföldi nagybirtokosság tipikus képviselői. A nagybirtokosok között mint szervező, irányító, terveket kimunkáló, a sajtó számára dolgozó, tevékeny ügyintéző kap szerepet Trefort Ágoston, aki egyúttal kihasználva az alkalmat, megfelelő tisztségeket, összeköttetéseket biztosít saját maga számára, s ugyanakkor beilleszkedik a később a kiegyezést végrehajtó magyar nagybirtokos, tőkés körök társaságába, gondolatvilágába.
A társaság 1862. évi megalakulása után 1863-ban megkezdődnek az építési munkálatok. Trefort ezután szinte állandóan e terve keresztülvitelében fáradozik. Megkezdi az előmunkálatok kivitelezéséhez szükséges pénzösszegek összegyűjtését; szorgalmazza a földmunkák megindítását. Tárgyal az érdekelt községek, városok elöljáróival, az udvari kancellária vezetőivel; igyekszik meggyőzni az illetékeseket arról, hogy a Magyarországon uralkodó ínségen csak nagyobb vállalkozásokkal – pl. vasútépítés – lehet segíteni. Agitációjával szeretné megmozdítani, felrázni az érdekelteket, s bár erőfeszítése sok kiadással, fáradozással jár, mégis erőlteti a vasútépítés ügyét, mert – mint írja – „erkölcsileg és anyagilag pusztulni látom az országot s undorodom azon nyomorúságos és kisszerű viszonyoktól, melyekben élünk”.
Trefort erőfeszítései bizonyos eredménnyel járnak, hiszen sikerül a tekintélyes alföldi birtokosokat maga mellé állítania. A kiváló szervezőkészséggel rendelkező Trefort állandóan utazik, bejárja a vasút tervezett vonalát, meggyőzi az érdekelteket, népgyűlést szervez, feliratokat ösztönöz. Mivel a propaganda legkitűnőbb eszköze a sajtó, ezért Trefort barátai segítségével igyekszik minél több cikket megjelentetni az alföldi vasút érdekében. S tényleg, e cikkek megtalálhatók a Pester Lloyd, a Pesti Napló, a Hon, a Szegedi Híradó hasábjain, sőt még a bécsi újságokban is. Ő maga is több cikket publikál az alföldi vasút érdekében.
A munka azonban csak igen lassan halad előre. 1864-ben elkészültek a vasút előmunkálatai, de a gazdasági és politikai helyzet igen sok nehézséget okozott. Trefort hiába küzdött; a földmunkák elkészültével, midőn a rendelkezésére álló összeg elfogyott, az építkezés holtpontra jut. Bár Trefortnak sikerül 1864 őszén angol tőkéseket is megnyernie a vasút támogatására, sőt összeköttetésbe lép a Rotschild-házzal, mégis 1865–66-ban az egész Európára kiterjedő hitelválság következtében a külföldi tőkékre nem lehetett komolyan számítani, s így a kiegyezésig az alföldi vasút ügye háttérbe szorul.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir