DR. SALAMON LÁSZLÓ

Full text search

DR. SALAMON LÁSZLÓ
DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A jelen ügyrendi vita annak kapcsán keletkezett, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója a választási eljárásról szóló törvény módosítása érdekében 2002. június 24-ére rendkívüli ülés összehívását kérte, az ilyen irányú kisebbségi kezdeményezéshez szükséges képviselői támogatás mellett.
Az Országgyűlés elnöke, arra a megfontolásra hivatkozással, hogy június 25-én és 26-án amúgy is rendkívüli ülésre kerül sor - mivel június 15. után az Országgyűlés rendkívüli ülésszak keretében folytatta a munkáját -, külön rendkívüli ülést nem hívott össze, hanem a már kitűzött ülés napirendjében javasolta a kezdeményezés tárgyát képező napirend megtárgyalását. Erre végül nem került sor, mert a kormánypárti képviselők napirend-módosítási javaslattal és annak elfogadásával meghiúsították a kezdeményezés megtárgyalását.
Álláspontunk szerint az Országgyűlés elnöke által választott megoldás nem felel meg a Házszabálynak. A kérdésben kialakult házszabály-értelmezési véleménykülönbség következtében került sor az ügyrendi bizottság állásfoglalásának meghozatalára, amelyben a kormánypárti többség a most ismertetettek szerint megerősítette az Országgyűlés elnökének eljárását.
Az eldöntendő alapkérdés az, hogy a különböző kérelmezőktől érkezett, és eltérő időpontra benyújtott, rendkívüli ülésszak, illetve rendkívüli ülés összehívására vonatkozó kezdeményezések egyazon rendkívüli ülésen történő megtárgyalására van-e házszabályi lehetőség. Véleményünk szerint erre nincs lehetőség. A Házszabály szerint ugyanis rendkívüli ülés önálló kérelemmel, saját napirendi javaslattal kérhető, és ha azt önálló indítvány megtárgyalása miatt kérik, egyidejűleg a napirendre javasolt indítványt is be kell nyújtani.
(15.20)
Ezek az előírások önmagukban is jelzik, hogy a rendkívüli ülés egy zárt, intakt egységet képez. Kétségtelen, nincs kifejezett tiltó rendelkezés a Házszabályban megfogalmazva több kezdeményezés egyazon rendkívüli ülés keretében történő megtárgyalását illetően, de nincs megengedő sem.
A Házszabály helyes értelmezéséhez alapvetően abból kell kiindulnunk, hogy az idevonatkozó 39. § megfogalmazása nem számol az összevont rendkívüli ülés lehetőségével. Az egyes rendkívüli ülések összevonhatatlan, különálló kezelését megerősíti a Házszabály 39. § (1) bekezdése harmadik mondatának az a fordulata, hogy az Országgyűlés elnökének az Országgyűlést lehetőleg a javasolt időpontra kell összehívnia. Ez a rendelkezés az időpontot illetően főszabály, amelyben kifejeződik, hogy a kezdeményezők által javasolt időpontot prioritásként kell kezelni. Az ügyrendi bizottság állásfoglalása ezt a prioritást nemcsak figyelmen kívül hagyja, hanem azzal az állásfoglalás azon további kitétele folytán, miszerint “a javasolt időpont a határidő kezdetének jelzésére szolgál”, kifejezetten ellentétben van.
Az ügyrendi bizottság állásfoglalása degradálja a rendkívüli ülésre irányuló kisebbségi kezdeményezés alkotmányjogi jelentőségét, mert, mint azt a példa mutatta, egy napirendet módosító javaslattal meghiúsíthatóvá teszi. Ez minőségileg más helyzet ahhoz képest, amikor egy kezdeményezés önálló ülésként, önálló napirenddel kerül a plénum elé, és a többségnek a tárgyalással szembeni akarata csak a napirend egészének elutasításával nyerhet érvényesülést.
A különböző ülések összevonása sérti a Házszabályt a napirend előtti felszólalások tekintetében is, a Házszabály ugyanis a napirend előtti felszólalások lehetőségét az ülések viszonylatában biztosítja. Nem mindegy tehát, hogy két külön ülésre vagy egy ülésre kerül sor. Az ügyrendi bizottság állásfoglalása tehát sérti a napirend előtti felszólaláshoz való jogot is. Ha pedig a praktikum azt kívánná, hogy különböző kezdeményezésekre egy napon kerüljön sor, arra is van megoldás. (Az elnök jelzi az idő leteltét.) Egy napon két ülést is lehet tartani, mint arra az elmúlt ciklusban hasonló esetben példa volt.
Kérem, hogy a tisztelt Országgyűlés a képviselőcsoportunk kérelmének adjon helyt. Köszönöm a türelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir