A Duna, mint vízi út.

Full text search

A Duna, mint vízi út.
Már a XII. században szólnak széles, nehéz hajókból álló hatalmas dunai hajórajokról, melyek Regensburgból Bécsbe és alább lefelé egész Törökországig jártak; újabb időben pedig, alig hogy a hajózásnál a gőzerőt alkalmazni kezdték, Bécsben hajózási vállalat alakúlt, melynek gőzösei már 1840-ben Lincztől Trapezunt- és Konstantinápolyig terjedő, majdnem folytonos hajózási vonalon közlekedtek. És midőn az 1856-iki párisi congressuson a dunai hajózás szabadsága kimondatott, nem felkölthette-e a congressus „arany tolla” azt a reményt, hogy a Dunára arany-korszak virad fel, és a világkereskedelem Bécset arany-szárnyaival meg fogja érinteni?
Hogy a dunai kereskedés a legújabb korig még sem vett oly lendületet, mint a milyet Európa egyéb vízi útjai mutatnak, onnan magyarázható, hogy a kedvező viszonyok mellett a dunai hajózás haladása elé csaknem áthághatatlan akadályok is gördűltek.
A Duna hatalmas, de szabályozatlan folyam, egyes nagyobb részeiben elvadúlva és elhanyagolva, változó eséssel és sebességgel, folyamszorosok- s zuhatagokkal és elszélesedésekkel, rendkivűl nagymennyiségű törmeléket hord magával, mely medrét beiszapolja, elzátonyosítja, őseredeti állapotában levő folyam, szabályozatlan áradások- és jégzajlásokkal, melyek a hajózást folyvást veszedelemmel fenyegetik s a partvidéket és lakhelyeket elpusztítják. Ez állapotokkal szemben az osztrák-magyar monarchiának egyik legfontosabb közgazdasági feladatává vált a Dunaszabályozás, melynek Bécs mellett eszközölt megkezdése a megoldásnak csak első lépése volt.
Ott, hol a Duna a bécsi medenczébe belép, folyása a Leopoldberg és Bizamhegy közötti völgy által megváltozhatatlanúl helyhez van kötve; de, a mint Nussdorf mellett kijut a sikságra, az egész Hainburg és Dévényig vezető úton nem talál a természet által kijelölt ágyat; így magára hagyva, a véletlenűl előtte levő akadályok kikerűlgetésével több ágra szakadt a folyam, kavicslerakodás folytán mindig újabb oldalágai támadtak, és vízáradás, vagy jégzajlás esetén mérföldekre menő területek védtelenűl a pusztúlás martalékaivá lettek.
A folyam elvadúlása, folyása irányának bizonytalansága, mely a Dunán keresztül régóta tervezett állandó híd építését lehetetlenné tette, és a lakosság közt irtóztató nyomort előidéző áradások megújúlása mind jobban megerősítették azon meggyőződést, hogy a Dunának egységes terv szerinti szabályozása mellőzhetetlen szükséget képez. Az ügy annál sürgetőbbé vált, mert a vasútak létesítése miatt a folyamon új átkelési helyek teremtése vált kivánatossá, és mert az új közlekedési eszközöknek a hajózással való érintkezése következtében a Dunán új telepek létesítése vált szükségessé, a mihez a megfelelő hely hiányzott.
Az 1862-iki árvíz következtében végre elrendelte az 1869 február 8-án hozott törvény a Dunának Nussdorftól Fischamendig való szabályozását, miután ez ügy tárgyalása teljes 60 évig tartott. Az osztrák állam, Alsó-Ausztria és Bécs város egyenlő arányban vállalták magukra a kivitel költségeinek viselését, melyek 30 millió forintos kölcsön által fedeztettek.
A Duna-szabályozás legfontosabb feladata kétségtelenűl az volt, hogy a bécsi Duna-csatorna kivételével a folyam valamennyi ága szilárd, egyenközű és összefüggő partokkal bíró egyetlen ágyba szoríttassék; de a kérdés magvát az képezte, hogy az új folyam a régi, Bécstől távol eső főágban, avagy újonnan, Bécshez közelebb építendő ágyban helyeztessék-e el. A feladat megoldásával megbízott Duna-szabályozási bizottság Bécs fejlődése érdekében félénk habozás nélkül az utóbbi, merész és nagyszerű megoldást határozott el, mi által foganatba vette azt a nagy szabású eljárást, mely e vállalat munkálatait jellemzi.

A Duna szabályozott medre Bécs mellett.
Darnaut Húgótól
A Duna új medre ma Nussdorftól Fischamendig 26 kilométer hosszú, folytonos, kevéssé görbűlt vonalban húzódik a város mentén; mindkét oldalról hatalmas gátak szegélyezik, a város felőli részén tíz kilométernyi hosszúságban raktárak és árúházakkal ellátott rakodó-partok, kikötő- és lerakodó helyek sorakoznak egymás mellett, melyek egy hatalmas középponti pályaudvarhoz hasonlító vasút által vannak egymással és Bécs valamennyi vasútjával összekötve.
A folyam jobb oldalán 230 hektár építkezésre alkalmas területet nyertek, melyen nagy számú gyár és lakóház épűlt, úttörői a jövendőbeli dunaparti városnak. Öt új kő- és vashíd vezet a méltóságos folyamon keresztűl és biztosítja a monarchia éjszaki és déli részeinek állandó összekötettését.

Kotró gép. (Excavateur.)
Darnaut Húgótól
A Duna új folyammetszete két részből áll: a közönséges vízállás részére újan ásott 285 méter szélességű, tulajdonképeni folyamágyból, és a töltések által szegélyezett 475 méter összes szélességű területet magába záró áradási ágyból, melybe a kiáradó víz ömlik. A Duna új medre Nussdorfnál, a stadlaui hídnál, és lejebb a Wiederhaufen mellett a égi folyással esik össze; e pontok között az új meder két nagy átvágással állíttatott elő.
A Bécs melletti felső átvágás 6.638 méternyi egész hosszában és a folyamágy teljes szélességében szárazon ásatott úgy, hogy az átvágásnak 1875-ben eszközölt megnyitásakor a Duna egyszerre előkészített ágyába ömölhetett, Floridsdorf melletti régi ágyát pedig odahagyhatta. a 12,300.000 köbméterre rúgó óriási földhányást, mely ez átvágáshoz megkivántatott, csaknem kizárólag gépek eszközölték; a főmunkát földvájók, síneken mozgatható gőzkotrógépek végezték, melyeknek segélyével a föld és kavics kikotrását úgy szárazon, mint a víz alól a partról lehet eszközölni. A kiemelt anyagot vasúti vonatok szállították a töltések helyére, és e czélra nem kevesebb, mint 35 kilométernyi sín-út vétetett igénybe. Az alsó Duna-átvágásnál csak a jobb parton emeltek ki egy cunettát, a folyamágy egyéb részének kiképzését a bebocsátott folyamra bízták.
Legnagyobb veszélylyel ez előtt a Duna-csatorna fenyegette Bécset, és 1830-tól kezdve, midőn a jégzajláskor a nagy Duna védő gátjai áttörettek és onnan a víz a mélyebben fekvő városrészekbe ömlött, egyetlen árvizet sem a nagy Duna áradása, hanem a csatornában való jégtorlódás okozott. A tapasztalás megmutatta, hogy, midőn a nagy Duna jégtömegei enyhe időjárás folytán mozgásba jőnek és útjokban valamely okból megakasztatnak, az egész nagy jégtömeg a csatornába nyomúl, és annak alsó, sekélyebb részein oly jégbástyává torlódik össze, mely a vizet magasan felduzzasztja és a partok közűl kiszorítja.

Hajóforgalom a Dunán Bécs alatt.
Bernatzik Vilmostól
Ez okból oly intézkedésekre volt szükség, melyek nemcsak a rendkivűli vízáradásoknak, hanem a jégtömegeknek is megakadályozzák a csatornába való benyomúlását a nélkűl azonban, hogy annak idején a hajózás korlátozva volna, vagy a csatornától a víz egészen elvonatnék, a mi egészségügyi szempontból meg sem engedhető.
E bonyolúlt föladatot most egy úszó zsilipkapu oldja meg, mely a Duna-csatorna Nussdorf melletti bejáratánál két zsilipfal között a csatorna egész szélességében keresztűl fektethető. E vas- és aczélból szerkesztett zsilip víz beömlesztése által tetszés szerint sülyeszthető, vas czölöpökön lebocsájtható, a víz kiszivattyúzása által újra kiemelhető, lánczokkal úszva helyére állítható, és egy mozgatható boltváll bevonása által a vizen lefelé szabadon elszállítható. Megerősíthető ezenkivűl vasgerendákkal, melyek egész a csatorna fenekéig érve jégrekeszt képeznek.
Ha csupán vízáradást kell visszatartani, a zsilipkapu jégrekesz alkalmazása nélkűl mélyre sülyesztetik úgy, hogy a megszűkített nyíláson csak kevés víz ömölhet a csatornába, és ennek vízállása a part felszínéhez mért magasságra szoríttatik. Télen azonban, mihelyt a Dunán jégzajlást várnak, a zsilip elhelyezése után azonnal lerakják a jégrekeszeket. A zsilip nem akadályozza meg egyes jégdarabok bejutását, melyek a jégrekeszen megtörve alámerűlnek és azután a csatornába jutnak, mely által akadálytalanúl levitetnek. De, ha a Dunán zajlani kezd a jég és egyszerre nagyobb jégtömegek érnek a zsilipkapu elé, ez által magasra feltolatnak és olyan jégtöltéssé tömöríttetnek, mely a Duna jegére nézve áthághatatlan korlátot képez. Az 1880-diki rendkivűl hideg télen a Duna Pancsovától Ybbsig, tehát Bécsen alúl 886 kilométer, Bécsen felűl pedig 104 kilométernyi hosszúságban sűrűn volt jéggel borítva, de a Duna-csatorna jégmentes maradt, a zsilipkapu ez évben állotta ki a próbát, és a fővárost az 1830-ikihoz hasonló csapástól szerencsésen megmentette.
A Duna-szabályozás, mely Bécs mellett 1884-ben fejeztetett be, az 1882. évi június hó 6-án hozott törvény által egész Alsó-Ausztria területére kiterjesztetett úgy, hogy néhány év múlva a Duna az Isper torkolatától Dévényig a tudomány által megszabott folyással fog bírni. A Bécs melletti Duna-szabályozásnak pénzügyi hasznai is voltak; a kölcsön fölhasználható részeiből, a telkek vételárából és egyéb haszonvételekből nemcsak a 32 millió forintnyi összes költségek fedeztettek, hanem földbirtokban és egyéb értékekben 14 millió forint meg is maradt.
Rövid még az idő arra, hogy megítélhessük, mily jelentősége van a fővárosra nézve a Duna-szabályozás nagy művének. Ezen hatást csak kis részben jelzik azon számok, a melyek kimutatják, hogy a Duna-gőzhajózási társúlat az utolsó időben épen kétszer annyi (14–16 millió métermázsa) teherárút szállított, mint a hatvanas évek elején. Sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonítunk annak, hogy a nagy kereskedelmi forgalom mindinkább a hatalmas folyam partjaira, az új életre kelő „Duna-parti város”-ba tereltetik. Már kitűnő útvonalak vezetnek a főváros ezen oly sokáig elhanyagolt részébe; a partvidéket már vasúti vágányok kötik össze a monarchia vasúti hálózataival; már iparvállalatok keletkeznek ott, a melyek a nyers anyagok és tömeges árúk feldolgozására vannak utalva; már közraktárak állíttattak fel, melyekben e nyers termények, különösen a termékeny kelet mezőgazdasági termelvényei elhelyezhetők, mi a bécsi nagykereskedés szervezetében régóta érzett hiányt van hivatva pótolni. Uj életre ébred a hatalmas folyam partvidéke, mert azt az új mederbe szorított Duna immár nemcsak hogy veszedelemmel nem fenyegeti, hanem termékenyítve és hasznot hajtva járúl a jólét és gazdagság növeléséhez.

Giesel Frigyes Hermanntól

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir