A mezőségi vidék.

Full text search

A mezőségi vidék.
Nemes-Zsuktól déli irányban alig egy órai járásra szintén a Szamos mellett van Apahida (eredetileg Apáthida a kolozsmonostori apátok vámszedő jogáról nevezve), a mely jóformán kulcsa Kolozsvár vidéke mezőségi részének. Közelében sós fürdő van. A helység melletti kavicsbányában 1889-ben egy ó-kori sírra akadták, melyből nagy értékű régiségek kerűltek elő. A Kolozsvártól kelet felé kiindúló vasút itt két irányba ágazik el. Az éjszaki: a szamosújvár–deési szárnyvonal, a déli pedig a budapest–predeali fővonal, melynek Kolozsmegye terűletén utolsó állomása Kolozs-Kara. Ez állomástól visz az út közeli, 4000 lakosú Kolozs rendezett tanácsú városba, mely egykor, midőn még gazdag sóbányája mívelés alatt állott, élénk bányaváros volt. Nyaranként most is fölpezsdítik társadalmi életét a fürdő vendégek, kik a Dörgő nevű sóstó vizét használni járnak ide. E sóstó, mely a város végén terűl el, most kényelmes tükör-fürdővé van átalakítva. Környékét parkozták s mellette egy csinos szállót építettek. A tó vize a legerősebb konyhasó-tartalmú vizek egyike, mely a halli és reichenhalli vizek mellé helyezhető. Kolozs azon erdélyrészi kis városok közé tartozik, melyek, régi jogon, most is külön képviselőt küldenek az országgyűlésre.

A bonczidai kastély.
Cserna Károlytól
Kolozs-Karán alúl a vasúti vonal tetemes emelkedéssel, folytonos kanyargással s rövid közökben több kisebb-nagyobb alagúttal megy át a Szamos és Aranyos vízválasztóján. A harmadik alagút magát a vízválasztót (475 méter) fúrja át. Ebben keserű-vízforrás fakadt, melyet azonban nem értékesítenek. A vízválasztó és az alatta bemélyedő Virágos-völgy földjének ingadozása és a sós alsótalaj miatt beállott csuszamlások a vasútnak nagy költségeket okoztak. Az ingatag föld egész töltéseket nyelt el s e miatt néhol föl egészen a hegyormokig szárító tárnákat, vízvezető csatornákat, más helyen pedig erős támasztó falakat kellett építeni. Úgy szólván örökös küzdelmet folytat a vasút az elemekkel e terűleten s azért a vasúti igazgatóság az alagútak egyikénél egész munkás-telepet alakított, hogy szükség esetén a közelben mindig legyen számára elegendő munkáskéz.
Kolozsmegye mezőségi részének bejárására legczélszerűbb az apahida–szászrégeni országút mentén indúlni. Ez országút mentén fekszik Mocs 2000 lakosú község, mely nemcsak a hasonnevű járásnak székhelye, hanem Apahidától Szász-Régenig légvonalban mintegy 100 kilométernyi hosszúságban az egész vidéknek egyetlennagyobb helysége. Bár teljesen falusias külsejű, de azért, mint egy nagy vidék gabona- és marhakereskedésének fő helye, idővel, ha majd vasút is össze fogja kapcsolni Kolozsvárral és Szász-Régennel, szépen föllendűlhet. Országos vásárai így is elég élénkek, a mennyiben nemcsak az erdélyi részek; hanem a magyar alföldi és romániai városok marhakereskedői is nagy számmal látogatják. Mocstól keleti irányban egy jó órajárásnyira Puszta-Kamarás következik a Kemény család ősi kastélyával. Itt lakott élte utolsó idejében báró Kemény Zsigmond, a kitűnő publicista és regényíró, s itt is van eltemetve a Kemény család sírboltjában.
Puszta-Kamaráson túl útunk a budatelki völgybe lejt át. E völgyön megy végig délről éjszaki irányban a maros–ludas–beszterczei, vagyis az úgy nevezett mezőségi vasút. E vasút a megye déli szélén legelőször Báld községét érinti, melynek nevezetessége a gróf Béldy-féle ménes. Báldtól éjszakkeletre Nagy- és Kis-Sármás községek fekszenek. Az előbbinek némi érdekességet az erdélyi részek mezőgazdái előtt a gróf Teleki-féle uradalom törzs-gulyája kölcsönöz, melyben a mezőségi szarvasmarhának számos szép példányát találjuk. Kis-Sármáson bő vizű jódos forrás van, a mely azonban fölhasználatlanúl hever épen úgy, mint a tőle éjszakra fekvő Kis-Czég községnek kitűnő keserűvízforrása. A budatelki völgytől keletre, vele majdnem egyközűen a szilvási völgy húzódik, hol az országút mentén legnagyobb község Mező-Szilvás, mely mellett a Szilvás pataka egy mélyedésben meglehetős nagyságú tavat alkot. Mező-Szilvástól délre Uzdi-Szent-Péter község baromvásárairól nevezetes.
Mező-Szilvástól keleti irányban Mező-Örményest elhagyva, Mező-Király falvánál a Nyulas patak völgyébe érkezünk. Innen két irányban haladhatunk. Éjszakra Nagy-Nyulas községén át Szász-Aknánál a járás székhelyére, Teke mezővárosába juthatunk, a mely Szász-Akna, Szász-Erked és Szász-Péntek községekkel együtt valóságos kis szász nyelvszigetet alkot románság tömegében. Érdemes még Szász-Aknától délre régi görög-katholikus fatemplomáért Szász-Banyiczát is megtekinteni. A hagyomány szerint e templomot Besztercze mellől, Bilakról szállították Banyiczára. Kétségkivűl egyike a legrégibb, eddig ismeretes erdélyi fatemplomoknak. A templom ikonasztazisán egy régi kép Jézus születését ábrázolja. E festményt az teszi becsessé, hogy festője eredeti és sajátságos fölfogással a régi oláh népviseletet örökítette meg rajta s így kétség kivűl egyike legrégibb néprajzi képeinknek. Szász-Banyiczától délre van Kozmatelke. E község egyik telkén egyszerű fakereszt jelöli a sírt, melyben a Görgényben elfogott s aztán e község közelében megölt Barcsay Ákos erdélyi fejedelem teste pihen.
Királyfalvától Szász-Régen felé menve, Magyar-Fülpösnél már Maros-Tordamegye terűletére lépünk. A Mezőség kolozsmegyei részéről azonban hiányos lenne ismeretünk, ha nem tennénk egy kirándúlást a Mezőség keleti határáúl szolgáló Lúcz patak termékeny völgyébe, hol nevezetesebb községek Dedrád és Bátos, melyeknek szász ajkú lakosai nemcsak jó földmívelők, hanem kitűnő baromtenyésztők is.
A föntebbiekben ismertetett vidék alkotja közigazgatásilag Kolozsmegyét, mely úgy terűletére (5149.25 négyszögkilométer), mint népességére nézve egyike a legnagyobb erdélyrészi megyéknek. Éjszakon Besztercze-Naszód és Szolnok-Doboka, éjszaknyugaton Szilágy, nyugaton Bihar, délen Torda-Aranyos és délkeleten Maros-Torda megyék között hosszan nyúlik el nyugatról kelet felé folytonosan keskenyedve. Ilyen hosszan elnyúló megyéje az erdélyi részeknek egy sincs s e miatt földrajzilag nagyon különböző vidékekből áll. Nyugati részét havasok ágazzák be. E havasok alatt fekszik a kies Kalotaszeg. Középső részét a Kajántó, Borsa és a Szamos völgyei alkotják. A Szamos völgyétől keletre eső hosszú és aránylag keskeny része a Mezőséghez tartozik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir