A plitvicai tavak. Hirc Károlytól, fordította Szalay László

Full text search

A plitvicai tavak.
Hirc Károlytól, fordította Szalay László
A horvát felföld mélyében, hol a száguldó felhők futó csókkal illetik a meredek hegycsúcsokat, komor és elhagyatott erdők öléből fakad a zöldvizű Korana. Bölcsőjét a színpompában tündöklő természet a legszebb tavakkal díszítette, melyek a fehér sziklakeretben zafir-koszorú gyanánt ragyognak.
A büszke hegyekhez puha bársonytakaróként simúló zöld erdő, a fehér sziklafalak és szirtek, végűl a kék fénynyel valósággal átitatott tavak közt levő ellentét a tűző napfény aranyos árjában oly tündéri képpé olvad össze, melynek szépsége a legelkényeztetettebb szemlélőt is bámúlatra ragadja.
Ez az, a mi a tavakat szépség dolgában az egész földön az első sorba juttatja, nem pedig méreteik aránya vagy a környezet nagyszerűsége. A festői, alakban és színben folytonosan változó, mégis mindig összhangzatos környezet, a világ zajától teljesen elzárt tavak fekvése a néma rengetegben oly bűbájos varázst gyakorolnak, melynek mindenki szivesen aláveti magát, ki Horvátország e gyöngyeit látta. Csak egy fogyatékosságuk van a természet ez elkényeztetett gyermekeinek: nehéz hozzájok jutni. Sok órányira vannak a fő közlekedési utaktól, a 47 kilométer hosszú Kis-Kapela hegységben, melynek legmagasabb csúcsa, a Seliški vrh, 1280 méternyire emelkedik a tenger színe fölé. A hegyláncz jó nedvességet tartó, televénynyel és dús növényzettel födött krétából, dolomitból és homokkőből áll.
A némely alpesi tartományban úgy elhírhedt dolomitok a plitvicai tavak természeti szépségét is festői vonásokkal gazdagitják: itt meredek falakkal, ott a sötétzöld fenyvesekből csodás fénynyel kicsillanó hófehér csúcsokkal és csipkézettel. A teremtés valódi remekei ezek a sokszor megénekelt tavak. Soruk délnyugatról éjszakkeletnek halad dús erdővel borított hegyek között. A hegyoldalak emitt lankásan ereszkednek le a víz színéig, amott meg meredeken, szinte merőlegesen, mintha csak elvágták volna, szakadnak alá a mélységbe.
A legfelső tó 625, a legalsó 506 méternyire van a tenger színe fölött. A tavak 13 terraszon feküsznek olyformán, hogy vizök 40 kisebb-nagyobb vízesést alkotva folyik le a 134 kilométer hosszú Koranába, mely Károlyvárosnál a Kulpába ömlik és ezzel együtt a Száva folyamvidékéhez tartozik.
Medenczéik különböző terjedelmű és mélységű karszt-mélyedések, a melyeket keresztben álló sziklafalak választanak el egymástól, s a víz ezek fölött zuhog a felsőkből az alsókba. Felső tavak a Prošćansko jezero, a Ciginovac, a felső Okrugljak, a Crno jezero, a Vir, a Bakinovac, a Galovac és a Gradinsko jezero; alsók a Kozjak, a Milanovo jezero, az alsó Okrugljak, a Kaludjerovo jezero és a Novakovića brod. A legnagyobb a Kozjak. Fölszíne 84 hektár, hoszsza 2.5 kilométer, mélysége 26 és 47 méter közt változik. A második, a Prošćansko jezero; 63 hektárnál nagyobb terűletet foglal el; mélysége szintén különböző. A vízesések magassága 3 és 24 méter közt váltakozik. Erősségük a víztömegtől függ.
A sok tavat együtt nem lehet egyszerre áttekinteni; a látásuk keltette hatás sem mindenütt egyforma. Legmeglepőbb a tájkép a károlyváros-fiumei vasúti vonalon fekvő Ogulin vagy Košare felől; kevésbbé hatásos Gospić, Otočac vagy Zengg irányából.
A legkényelmesebb és ritka szép természeti tüneményekben való rendkivüli gazdagsága következtében leghálásabb út Josipdoltól, a károlyváros–fiumei vasút egyik megálló-helyétől, Slunjon át visz a tavakhoz. Már Slunj, melynek vára számos, Haquet Boldizsár szerint a legszebb vízesés közt meredeken kiemelkedő kőszálon épűlt, sejteti, mily kincseket rejteget itt az egyhangú Karszt. Mert a kutató fáradságát is dús siker jutalmazza: a mészkőzetek kopott és gyűrt rétegei rejtélyes hullámsíkokat (peneplain) alkotnak, melybe a folyam-medrek caňon-jai mélyen bevágódnak; csodálatos a csak 7 kilométer hosszú Slunjčica torkolata is, mely mint kész folyó 20 méternyi magasságból zuhan a mélyebben fekvő Korana caňon-jába. Különben sem egyhangú kősivatag itt a Karszt, mert növényzete erőteljes és Slunjtól a tavakig levő 36 kilométernyi távolságon folyvást rétek, szántóföldek és erdők váltakoznak sziklás kapaszkodókkal és lejtőkkel. Drežnik előtt a sikból a Kapela komor erdőfedte lánczának fordúl az út és hosszú szerpentinákon kapaszkodik a meredek oldalra. Mind tágabb és tágabb kilátásunk nyílik az elmaradó hullámsíkra és egyszerre csak meglepetéssel szegeződik tekintetünk a mély caňonjá-ban világosan kéken ragyogó Koranára. Száz méternél magasabb meredek sziklafalak fogják be a szűk völgyet és vakító fehér keretűl szolgálnak a folyó átlátszó égszínkék hullámainak. Jobbról és balról a Kapela daczos csúcsai tornyosodnak, mindnyájok felett kiemelkedik a lenge távolban a karcsú Plješivica.
Játszian enyelegnek itt a kék habok a mohos sziklákkal, könnyedén sikamlanak el amott a tisztán látszó kavicson, majd haragosan tornyosúlnak föl és buknak át az útban álló szirteken. A szilárd és folyékony elem ez örök küzdelmét hasznára fordította az ember; félelem nélkül leszállt a mélységbe, gátakat emelt, házakat épített, melyek játéknak látszanak ugyan, de a játékszer erős fékké vált, mely a hegyek vad fiát megzabolázza és engedelmességre szorítja.
Az ősrégi, malmok mellett délnek egy ösvény válik el a hegyi útból és sűrű, fiatal erdőn keresztűl a völgy fenekére ereszkedik le. Annál meglepőbb az első tekintet, melyet a tavakra vetünk. Kis hídon megyünk át a Plitvica patak tuffba vágott torkolata fölött, melytől, noha csak csekély mellékfolyója a Koranának, a tavak nevöket vették; azután gyalogösvényen hágunk föl egy szószék alakú plateaura; ez alatt fekszik 70 méternyi mélységben az első tó. A mesés szépségű látvány a valóságban túlhaladja a leglelkesebb leírást és a legfelcsigázottabb várakozást. Lábainknál esik a Plitvica ezüstszínű vízsugara a meredek sziklafalak közé szorított medenczébe; esés közben szétporlódó vízcseppjei a szivárvány minden színében ragyognak. Az ég legtisztább kékjével vetélkedő s mégis kristálytiszta vízből mesebeli alakzatok gyanánt emelkednek ki a megkövesedett fák törzsei. Néhány lépést teszünk még és egy tágas viztükörnek, az erdős dombok környezte Kozjak tónak partján állunk. A kocsiút a tó mellett halad ennek déli végpontjáig; a tavak országának a középpontjáig. A tavak szépítésére alakúlt tevékeny egyesűlet nagy szállót építtetett, mely a sok gyönyörűség kényelmes élvezetére csalogat. A szálló tornyából elragadó kilátás nyílik a tavakra és az ezeket összekötő vízesésekre.

A Kozjak tó.
Iveković Ottótól
Innen a többi tavat is beláthatni egészen a Prošćansko jezeróig. A gyönyörű szép, hat öblű Kozák a 755 méter magas Bigin vršak és a 868 méter magas, tompa csúcsú Medvedjak közt terűl el. Víztömegét a Matijaševac és a Jasenovac hegyi patakok és a Rječica patak szolgáltatják; de fenékforrásai is vannak, mert fölszínen erős esőzések alkalmával forgatagok támadnak. Zöldelő keleti partja lankásabb és barátságosabb, mint a meredek, sziklás, fával és cserjével benőtt nyugati. Egy helyen a Gradinsko jezero vize tódúl beléje zubogva s épen az esése alatt egy kis malmot hajt egyedűl ennek a kelepelése árúlta el azelőtt, hogy a sziklák e birodalmában ember is él. Legföljebb még egy-egy pásztor kiáltása, vagy tilinkójának (sviralica) a hangja vegyűlt olykor a tajtékzó vízesés zúgásába és csobogásába.
Közepén van a 261 méter hosszú és 31 méter széles, cserjével, virággal és fűvel buján benőtt Stefánia-sziget. A tükörsima, tiszta tavon csónakázva a sziget körűl; a legszebb orchideákban gyönyörködhetünk. Az említett malom irányába érve, elhagyjuk a szigetet s a malom közelében partra szállunk. Fehéren csillogó ösvényen a vízesés süketítő zúgása közt megyünk föl a Gradište hegyre, melytől a Gradinsko jezero nevét vette. A fával benőtt kerek hegytetőről a törzsek között mint valami messzelátó csövön látjuk a vendéglőt, a turista-házat és a keleti partot élénkítő villákat. A 70.000 forinton 1895-ben épűlt fogadónak 40 vendégszobája, nagy terraszos ebédlője, olvasó-szobája és kilátó-tornya van.
A Gradinsko jezerónak szintúgy, mint a Galovacnak, két terrasza van; vizük zuhatagot alkotva folyik a felső terraszról az alsóra s alúl az egészen kicsiny Buk medenczét alkotja, a melyből három – köztük egy 11 méteres – esésben omlik a Kozjakba, esés közben fehér tajtékká porlódva szét.
A Gradištén valamikor vár állott, de nevét a történelem nem jegyezte föl. Lopašić Radoslav horvát történetíró állítása szerint Gradište a pálosok kolostora volt volna. A Gradištétől sziklába vágott kocsiút és a Stefánia gyalogösvény visznek a Galovachoz és a többi tavakhoz.
A 13 hektárnál nagyobb terűletű Galovac, mely Gál nevű kapitánytól nyerte nevét, a ki ott a törököket megverte, 250 méter magas sziklafalak és hegyek között fekszik. Rekeszfalán sok mész rakodik le, egész csoport stalagmitet, stalaktitet, kisebb és nagyobb oszlopokat, orgonasípokat és a legszebb erdei mohához hasonló fínom csipkézeteket alkotva. Vize a rekeszfalról 4 méteres hatalmas vízoszlopban zuhan le a Milino jezeróba, ebből meg 15 méternél nagyobb ívben az alatta levő tóba.
Egyik tótól a másikhoz számos pallón kell átmenni, miközben a porló víz át- meg átnedvesíti az embert. Már-már azt hiszszük, eltévedünk, a mikor ismét csak bürű előtt állunk, a mely alatt tajtékot hány a víz; óvatosan lépkedünk át rajta, s íme, a túlparton mészkőbe vágott kényelmes ösvényen, úgy szólva, új világba érünk. Fenyves, bükkös és juharerdő fedte hét magas hegyorom meredez előttünk, közben-közben alacsonyabb kúpokkal és dombokkal, s a közéjük vájt tágas és mély karsztmedenczében fekszik a pompás Prošćansko jezero tó. Sima fölszínén éjszakról Devčićevac falai, délről Ljeskovac falva és temploma tükröződnek vissza. Partja igen változatos; itt lapos, ott sziklás, emitt ezer meg ezer illatos hegyi fű zöldel amott fakó mészkövek merednek, ismét másutt a magasban álló fenyűknek az alant levő kék víztükörről visszasötétlő képei néznek föl hozzánk. A Prosćansko jezero vize, mint a többi nagyobb tóé is, mindig szép színekben pompázik, néha azonban csodálatosan, szinte leírhatatlanúl veri vissza a fényt a szerint, a minő a nap állása és a felhőzet. A lapos part mellett fakó, sárgás homok csillan meg a sekély vízben, melyből itt-ott kidőlt vén faóriások nyujtogatják ágaikat. A parttól nem messze hirtelen megnő a mélység és a víz haragos zöldeskék színt mutat, mely a tó közepe táján tiszta kékbe megy át; még távolabb, a hegyoldalba vágott túlsó part felé meg mind sötétebbé, majdnem feketévé változik. S mégis oly tiszta és átlátszó, hogy az úszkáló pisztrángokat, a mászkáló vagy evezgető rákokat meglátni benne. A part néhol lapos, másutt meredek, zöld fűvel benőtt, fönt meg gyönyörű erdők veszik körűl. Mindez együtt felejthetetlen szép látvány. Az meg épenséggel nagyszerű jelenet; a mikor sűrű villámlással és ezerszeresen visszaverődött mennydörgéssel kísért zivatar szágúld végig a sötéten és fenyegetően háborgó vizeken és a szélvihartól össze-vissza tördelt fenyvesen. Épen a tó mellett egy, Trnski Ivánnak; a plitvicai tavak ősz dalnokának nevét viselő forrás fakad. Az említett Ljeskovac faluból a tavak bőséges vizét szolgáltató Crna riekához (fekete folyó) és a Biela riekához (fehér folyó) érünk; ez utóbbi mentén visz az út Otočacba.
A Prošćansko jezero éjszaki partján fekvő Ljeskovactól dél felé szép csónakázás esik. Kis távolban a körűlbelűl egy kilométer hosszú Liman öböl tárúl elénk, akár tó a tóban. Különös a visszhang ezen a helyen. Az éjszaki szegélyen tuff- szikla látszik; egykor erről zuhant le a víz; de idővel megváltoztatta folyását s csak gyönge sugarat hagyott ottan. Odább válik keskenyebbé s kettős öbölben végződik a Prošćansko jezero. Egyikből a 11 méterrel mélyebben fekvő Ciginovacba, a másikból 21 méteres falon a felső Okrugljakba omlik le a víz.
A Ciginovac közelében hirtelen támadó eső és a nap heve ellen jó menekűlő helyet adó, meglehetősen tágas barlang tátong. Innen út visz föl a Stubica magaslatra, a Tomićevo pogledalo-hoz (Tomić kilátója), a honnét kilencz tavat látni különösen napszállatkór elbűvölő világításban; ez a legszebb látvány, a melyet csak élvezhetni a plitvicai tavak környékén. Fölöttünk végtelen magasságban az égbolt kupolája a maga nyugalmával és fönséges kék színével, alattunk az aranyos napfényben csillogó víztükrök, köröttünk zöld erdők, előttünk meg a távolban a magas Plješivica hatalmas csúcsa ragyog a lenyugvó nap fényében, mintha hó borítaná.
De csak tiszta szép időben kápráztató fehér a dolomitok színe; esős időben szürke, fekete, sőt sárgás; legszebbek azonban a lenyugvó nap vörös világításában. S mikor aztán az éjszaka ünnepélyes csöndje ráborúlt az alsó tavak környékére, míg a magasabban fekvő részek még mindig fényben fürdenek, a hatás hatalmasabb, mint nappal, midőn a táj inkább kedvességével tűnik ki.
Ha a Kozjak alsó végén levő fahídról letekintünk az esésekre és az alsó tavakra, látjuk, hogy a Kozjak vize két nagyobb és több kisebb ágban zuhan le a Milanovo jezeróba. Az egyik zuhatag épen az országút alatt egy sziklához ragasztott malmot hajt. A tó 425 méter hosszú és 190 méter széles; mélysége különböző; kétoldalt 30 méter magas meredek sziklafal közé van szorítva. Partja, mint a többi tóé, azelőtt járhatatlan volt; most a sziklába vágott Dorotejin put visz le az alsó Okrugljakhoz, a melybe a Milanovo jezero vize 1–4 méternyi magasról három ágban szakad be. Partja sziklás, hoszsza 266 méter, szélessége 125 méter.
Pallókon át jutunk a Kaludjerovachoz, melynek egyik partján egy kisebb, a másikon három mély barlang van. Az egyikben igen sok a különféle alakokat ábrázoló cseppkő; így példáúl van egy három méter magas függöny; továbbá dinnyealakú kövek és oszlopok, melyek a barlang boltozatát tartják, stb. A harmadikba a tó felől 40 méter magas és 8 méter széles kapun át vezet a bejárás.
Az utolsó tó, a Novakovića brod, a Kaludjerovac alatt fekszik, a melyből több széles, de kurta ágon tajtékozva és zúgva beléje rohanó s egy kis névtelen tavacskán átfolyó vizét is kapja. 180 méter hosszú, 60 méter széles és különösen festői szépségű. Már messziről hallani a Plitvica patak süketítő zúgását, s csakhamar magát a patakot is megpillantjuk. Ijesztően mered elénk a mélységből egy 70 méter magas, összevissza lyukadozott, töredezett, repedezett és hasadozott, itt fehér, ott zöld, sárga, vagy fekete dolomitfal. Mellette rohan el a két ágra szakadt, tejként habzó patak a feneketlen mélységben, a hol egy kiálló sziklán szétporlik s még nagyobbat esik, odalenn aztán sír, forog és forr, míg végűl szép lassan csörgedez szikláról sziklára, le a Novakovića brodba. Két kisebb különös és ritka alakzatú vízesés kiválóan szép. Gyorsan gördűlő gyöngysorokként rohannak a habok a nagy vízeséshez s ezzel együtt a Koranába, útközben a tó alatt a Novakovića brod vízeséseit alkotván.

A Korana eredete és a plitvicai vizesések.
Kovačević Nándortól
A lezuhanó víz az alant fekvő sziklapadról, akár a szökőkút, pattan vissza s nagy csobogással esik az ezüstös tajtékot hányó Koranába; útjában köveken szökell, sziklafalak közt harsog, mélységekbe bukik alá mennydörögve; itt nesztelenűl suhan el, amott forgatagot hány, örvénylik, habzik, föl-fölszökken, szétporlódik, köddé oszlik pillanatnyi pihenés és nyugodtság nélkül.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir