A folyóirat hanyatlása és megszűnése

Full text search

A folyóirat hanyatlása és megszűnése
Első négy évfolyamában az Athenaeum szilárd és egységes szerkesztői koncepciót, egyöntetű belső szerkezetet tükrözött. 1841 elejétől, a Pesti Hírlap megindulásától kezdve azonban mindez megváltozik. A szerkesztőség kedve és kezdeményező 558ereje alábbhagy, a munkatársak száma megritkul, az előfizetőké még inkább. Bajzáék nem képesek állni a versenyt Kossuth lapjának zseniális módszereivel.
Eleinte azzal próbálnak segíteni a bajokon, hogy 1841 legelején beolvasztják a Figyelmezőt a főlapba, így ugyanis az hetente háromszor kerülhet a közönség elé. Ugyanekkor – mint azt E lapok olvasóihoz címmel közli a szerkesztőség – iparkodnak korlátozni a polémiákat s lehetőleg mellőzni a nem közérdekű tudományos szakcikkeket. (1841. I. 3.) Mindez nem használt. Nem sokkal később pedig már olvasói figyelmeztetésben is részesült a folyóirat. Megjelent benne egy reflexió, mely A magyar olvasók 1841-ben címmel felrótta az Athenaeumnak, hogy „nagyon tudós,” s figyelmeztette a szerkesztőséget, hogy elméleti cikkek helyett helyi tudósításokat, érdekességeket várnak az olvasók. Mintául állította elébük a Pesti Hírlapot, a „nap hősé”-t, mert „a nagyközönség legközelebb és legkézzelfoghatóbb érdekeiről szól”. (1841. VIII. 24.)
1842 közepén azt határozta el Bajza, hogy a második félévtől kezdve átalakítja a lap formátumát: fele terjedelműre csökkenti, de sűrűbben szedeti, előfizetési árát pedig olcsóbban, félévre 3 forintban állapítja meg. (1842. V. 19.) Csakugyan: 1842 nyarától az addigi címkép nélkül, mindössze 4 lapon, alig áttekinthetően sűrű szedéssel, csúnya formátumban jelent meg a folyóirat. Az egyes számokból immár hiányzott vagy a vezércikk, vagy a novella. Az előfizetők száma mégis tovább fogyott, most már ötszázötvenre. Erre Bajza 1843 januárjától kezdődően szemlévé alakította át az Athenaeumot, havonta kétszer jelentetve meg, 3 -3 fél-íves, nagy nyolcadrét alakú füzetekben. Mindezt 1842. november 10-én olyan hangú szerkesztőségi cikkben jelentette be, amely árulkodóan vallott elkedvetlenedéséről. Megállapította, ugyanis, hogy a politika az idő tájt minden mást „kitörölt” az olvasókból, a szerkesztés gondjai pedig oly terhesek, hogy előzőleg abba is akarták hagyni a lapot.
Az igazat megvallva az ekkori Athenaeum-számokat már össze sem lehet hasonlítani a lap fénykorában megjelentekével. S nemcsak a színvonal, a cikkek érdekessége hagyott sokkalta alább, hanem a szerkesztők felfogása sem tudott lépést tartani az eszmék rohamos fejlődésével. A nemesi liberalizmus álláspontját vallották akkor is, amikor már felhangzottak, terjedtek a plebejus demokratizmus elvei. Beszédes példája felfogásuk megmerevedésének az Athenaeum utolsó évfolyamába írott egy-egy cikkük. Toldy Szépirodalmunk jelen állapotjáról s néhány jámbor óhajtás címmel merőben félreismeri az akkori irodalmi helyzetet, pangásról szól a legnagyobb virágzás kezdetén. Az eposzt hiányolja – ő, aki néhány évvel ezelőtt épp annak idejétmúltságára mutatott rá –, sőt polgári eposzt igényel, továbbá a mese, a rege és a tanköltészet felélesztését. Legnagyobb hibáztatása pedig – a politika előretörése az irodalomban. „A költészet ki van vetkőztetve általános emberi és eszményi fenségéből, midőn a napi politika vivőjévé, napszámosává aljasíttatott”– vallja abban a folyóiratban, amely hajdan épp irodalom és társadalom elválaszthatatlanságát hirdette. (1843. I. 15 -161.) Bajza pedig a Vierteljahrschrift aus und für Ungarn című, Henszlmann Imre szerkesztésében, Lipcsében megjelenő folyóiratról publikál hozzá méltatlan kommentárt. Cikke egyértelmű a bezárkózással, nemzetiségellenességgel és a rendi alkotmány védelmével. 559Elítéli, hogy a külföldet akarják hazájukról idegen nyelven felvilágosítani, mert így a külföldiek nem fogják megtanulni nyelvünket; egy pártot képviselnek csak, nem a nemzetet, s pártjukat a haza határain kívül is terjeszteni akarják; nem beszélnek „a magyar nemzet magkövéről, a birtokos nemességről”. Ami pedig a nemzetiségi kérdést illeti, azt rendkívül szűkkeblűen és fölényeskedően intézi el. (1843. I. 349 – 359., 405- 415.)
Ekkorra már Bajza végképp belefáradt a Kossuth lapjával s a kibontakozó divatlapokkal folytatott céltalan versengésbe. 1843 végén jelentette be a közönségnek az Athenaeum megszűnését. Végszó címmel azt szögezte le, hogy folyóiratának csak a politikai ébredés, a Pesti Hírlap ártott, s nagylelkűen hozzátette: „… mely ébredésnek … senki sem örvendett őszintébben, mint mi … Egyes károk nem jöhetnek tekintetbe ott, hol az egész nyer.” Hangsúlyozta azt is, hogy elhatározásuk semmiféle kényszernek, hanem egyedül saját belátásuknak eredménye, bevégzettnek érzik munkájukat. „… a tehetségünkig teljesített kötelesség érzetében valódi lelki csenddel tesszük le szerkesztői tollunkat.” (1843. II. 462 – 468.)
Bajza joggal elmondhatta ezeket a büszke szavakat. Olyan lappal gazdagította a nemzeti műveltséget, amelyet hosszú éveken át nem kerülhettek meg idehaza a kiművelt emberfők, amely központjává tudott válni jobbra törekvő akaratuknak és szellemi erőfeszítéseiknek. A magyar kultúra szívverése éveken keresztül az Athenaeumban érződött leginkább.
IRODALOM
[Bajza József] Szűcsi József: Bajza József. Bp. 1914. 497 l. – Császár Elemér: Az Athenaeum színi kritikái. = BpSz 1924. 197. köt. 46-69. – Zsoldos Jenő: A Pesther Tageblatt és az Athenaeum. = Libanon 1940. 1. sz. 6-11. – Kósa János: Az Athenaeum és a bécsi rendőrség. = It 1942. 134-139. – Solt Andor: Vörösmarty dramaturgiája. It 1950. 4. sz. 75 – 87. – Bajza József: Válogatott cikkek és tanulmányok. Vál., bev. Lukácsy Sándor. Bp. 1954. – Tóth Dezső: Vörösmarty Mihály. Bp. 1957. 631 l., 2. kiad. Bp. 1974. 577 1. – Tóth Dezső: Bevezetés Bajza József válogatott műveihez. Bp. 1959. 7 – 48; és Tóth Dezső: Bajza József: Élő hagyomány – élő irodalom. Bp. 1977. 84 – 134. – Pándi Pál: Petőfi és az Athenaeum triásza. (Szövetségek és ellentétek 1845 előtt). = MTud 1960. 1. sz. 5 – 17. – Lukácsy Sándor: Egy fejezet az Athenaeum történetéből. = It 1964. 589–602. – Lukácsy Sándor: Az Athenaeum, a szabadelvűség műhelye és terjesztője. = MKsz 1965. 333–339. – Fenyő István: Haza és tudomány. Bp. 1969. 449 I.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir