4. MEGHIÚSULT POLGÁRI SZELLEMŰ TÖREKVÉSEK

Full text search

4. MEGHIÚSULT POLGÁRI SZELLEMŰ TÖREKVÉSEK
Új lapalapításokhoz vagy egyes szerkesztők személyéhez kötve 1888-ig kis megszakításokkal egymást követték a polgári közművelődési lapteremtési kísérletek. Ágai Adolf szerkesztői időszakában, 1879-ig a Magyarország és a Nagy Világ, Somogyi Ede szerkesztése idején az Ország-Világ első féléve (1879–80), 1884–85-ben a Magyar Salon, Benedek Elek szerkesztési idejének elején, 1886–88-ban pedig ismét az Ország-Világ kísérletezett ezzel az úttal. Kísérletük fikción alapult: feltételezte a dzsentri uralkodó rétegtől szellemileg, társadalmilag és politikai törekvéseiben független hazai polgárság és polgári értelmiség létét. Elsősorban francia és angol minták alapján, nagyrészt nyugat-európai lapok cikkeit átvéve, illetve a szerkesztők és munkatársak jelentős részénél friss, közvetlen nyugat-európai élmények hatására készültek ilyenkor e lapok, s egyenes folytatói az 1875 előtti polgári lapszerkesztési törekvéseknek. A kortársak által „kozmopolitának” bélyegzett szellemük csak annyiban volt valóságos, hogy általában jelentéktelen helyre zsugorodott bennük a magyar nemzetiséget értékmérő kategóriává megtevő szemlélet. Idegen volt tőlük, hogy szeparált nemzeti érdek- és eszmekörben gondolkozzanak, mint az ismét megjelenő „extra Hungariam non est vita” félelmektől áthatott, bizonygató szólamának átvétele is. Idealisztikus alapon a polgárság és polgárosultság általánosan érvényes jegyei iránt érdeklődtek (technikai fejlődés, polgári életforma, kulturális élet, polgári eszmei és művészeti áramlatok stb.), mindezt úgy ítélték meg, hogy Magyarországon változatlanul megteremthető – legfeljebb megengedve egy kis késést. Nagyon is 443sokszor foglalkoztak hazai témákkal, így az érdektelenségbe és unalomba merülő Vasárnapi Újságnál sokkal „nemzetibbek” voltak. Viszont a hazai jelenségeket úgy mutatták be, mint a nyugat-európai társadalmi és gazdasági jelenségek részét, kiágazását. Például az 1885-ös budapesti országos kiállításra ugyanúgy tekintettek, mintha a párizsi vagy londoni világkiállítás lenne, ez alkalommal a magyar ipar és a legfejlettebb nyugat-európai kapitalista országok ipara között párhuzamot vontak és mindössze mennyiségi különbséget láttak. (A kiállítás bezárását követően viszont az akkor leginkább polgári szellemű lap, a Magyar Salon sértett nemzeti hiúság nélkül beismerte a túlzott reményeket s a kudarcot.)
Végig e korban a Vasárnapi Újság jelentette a polgári lapszerkesztési törekvések ellentétpárját, a dzsentri olvasók megtestesült igényét, sőt a mintaképet azoknak a lapoknak, amelyeknek fel kellett ismerniük, hogy nem készülhetnek egy fiktív független polgárságnak. A Vasárnapi Újság ekkori legfőbb jellegzetessége volt, hogy számainak egynegyedét-harmadát tették ki a rövid, aktuális híreket tartalmazó rovatok, s önálló cikkeinek jelentős része is valamilyen módon kapcsolódott a napi, általában politikai eseményekhez, a dzsentri nemzet önvédelméhez, a nacionalizmushoz és önfelmagasztalásához, a historizáláshoz. Ez a lap reagált legérzékenyebben a „nemzeti politika” eseményeire, a közéleti, a belpolitikai és a magyar érdekeket érintő világeseményekre. A napi eseményekhez való tapadása egyúttal szűk látókört is maga után vont. A lap már alig kereste az egyes események helyét a nagyobb összefüggésekben, s a „magyar érdek” és „magyar szellem” hatókörén kívül ritkán érdeklődött. Ami ezen kívül esett, az legtöbbször az apró hírek között jelent meg, s ritkán haladta meg az érdekesség (vagy bűnügyi érdekesség) színvonalát.
1887 után a Vasárnapi Újság átmenetileg nemcsak átkeresztelte magát képes szépirodalmi hetilappá, de valóban azzá is vált. Az önálló polgári törekvéseiket feladó lapok ugyanígy tettek. Ez a szemléleti egységesülés azonban akkor következett be, amikor a hazai polgárosodás választóvonalához érkezett, s amikor már a sajtóban is önálló, egyre hangadóbb és befolyásosabb szerepet játszott a polgárság. Az 1890-nel kezdődőúj korszakban már az övék volt a vezető szerep.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir