2. AZ IRODALMI MŰVEK SAJTÓBELI MEGJELENÉSÉNEK HÁROM FŐ TÍPUSA

Full text search

2. AZ IRODALMI MŰVEK SAJTÓBELI MEGJELENÉSÉNEK HÁROM FŐ TÍPUSA
Hol jelentek meg hát a korszak jelentős vagy viszonylag jelentős művei? Mert a Délibábok hősétől, Vajda és Arany kései líráján át, Mikszáth és Petelei novellisztikáján, Endrődi és Reviczky költészetéig s Gyulai emlékbeszédeiig meg Péterfy nagyszerű kritikai prózájáig, ha nem is bőségesen, de mégiscsak volt jelentős irodalma e korszaknak. Egy része, bár aránytalanul kisebb része, e szerzők műveinek, kivált fiatal induló szerzőkének, kétségkívül e lapokban. Egy másik része a korszak új s az első évtizedben reprezentatívnak számító közművelődési laptípusában, az ismeretterjesztő, érdekességszállító (visszatekintve) archaikus „magazin” típusban. Végül a harmadik és az előbbieknél alig kisebb jelentőségű közlési helyet a politikai lapok tárcarovata jelentette.
Mindháromról külön kell szólnunk az irodalom tekintetében. Bármi különösnek látszik is ma, mind azonos fajsúlyú szépirodalmi, mind a hasonló kritikai-értekezői írás a politikai lapokban jelent meg eleinte szinte leggyakrabban, legszívesebben. Oka lehetett a politikai nagy lapok stabilabb léte, gyorsabb, biztosabb megjelenése, jobb honoráriuma, de talán mindenekelőtt az, hogy a köz értékítéletében komolyabb tényezőknek és társadalmi jelenségeknek számítottak, mint a közművelődési, főleg pedig irodalmi laptársaik. A Pesti Naplóban, a Reformban, az Egyetértésben, a Honban, majd a Nemzetben, a Budapesti Hírlapban, Pesti Hírlapban megjelenni sokkal nagyobb s komolyabb közönségesélyt jelentett, mint a Nefelejtsben, a Szünorákban, a Családi körben vagy százféle társukban. Péterfy, Mikszáth, Riedl, Beöthy, Toldy István mind a politikai napilapnál kezdték, s az öregedő Vajda is szívesen írt oda, s Reviczky „beérkezettségét” az jelezte, hogy a Honnak, ill. a Nemzetnek rendszeres munkatársa lehetett.
Ha az irodalom nagyot vesztett érdekéből, még nagyobbat az irodalmi lap. Nem a nyugati művész egyenlő bohémképlet érvényesült még elsősorban; bár valamelyest már az is. Hanem a birtokosi életideál közéleti szereppel mérő mércéje. S ennek mutatója szerint az irodalmi lap valami női, kamasz-, fiatalemberügynek számított; afféle „poétás” históriának. A politikai napilapok rendkívül szabadon kezelték a tárcájukban megjelenő szépirodalom, sőt a szépirodalmi kritika irányzatának kérdését is, ha az konkrét, betű szerinti 505ellentétet nem jelentett a lap pártállásával. Péterfy például egyértelműen 67-es volt politikai nézeteit illetően, de barátai, indulásakor, az Egyetértéshez ajánlották be, s ide írta ragyogó színikritikái nagyobb részét. Ami, persze, amellett is bizonyít, hogy az ekkori magyar politikai csoportok programjának teoretikus s a teljes életet befogó igénye vajmi halvány érdekű kérdés volt.
A korszak első felében, az 1859–61-es korszakban az élclapok áradata jelent meg, s akkor még mindig a divatlap volt a leginkább előfizetett nem politikai sajtótermék. Élclap volt most is bőven, bár csak a Borsszem Jankóigazán népszerű; a divatlapok azonban végső agóniájukat élték. Az ismeretterjesztő vagy pontosabban szólva a könnyű, érdekes információt szállító magazin vette át a helyét. (Magyarország és a Nagy Világ, Ország-Világ, Mulattató, Az Ország Tükre stb.) A korábban alapított, erősebb fajsúlyú Vasárnapi Újság is ekkor érte meg első nagy virágkorát. Ezek a lapok mindig közöltek egy vagy néhány verset s egy vagy néhány novellát, novellaszerű, a majdani karcolathoz közelítő írást. Míg azonban a verset többnyire magyar szerzőtől, a novellát számtalanszor idegentől, nemegyszer név nélkül, pusztán „angolból”, „franciából”, „németből” stb. megjelöléssel.
Nem mintha a magyar vers e korban jobb szinten állt volna a prózaepikánál. De a közönség versmércéje hihetetlenül mélyre zuhant ez időben. S életképszerű, helyzetdal típusú, nemzeti patetikájú, románcos, sírós vagy csattanós verset, kivált dalt „kanyarítani” szinte minden tollforgató tudott, akár a petőfieskedők, akár az Arany-iskola modorában. Tóth Kálmán vagy Szász Károly versei már pregnáns karakterű, magas költészetnek számítottak. Kritikát ez a típusú lap többnyire csak dicsérőt, ajánlót vagy ismertetőt közölt. Mindenkitől szerzői közreműködésre számított, és semmiféle olvasói ízlést nem akart sérteni. Ez a szerkesztés már egyértelműen a minél több előfizető jegyében gondolkozott, bár azon belül igyekezett jót adni. A rövid életű szépirodalmi lapok verset is, prózaepikát is bőven közöltek. Regényfolytatás, mivel terjedelmük rendszerint kicsi volt, nemigen kapott bennük helyet. Kritika azonban, bár rendesen rövid az is, igen. S még több ún. iránycikk.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir