3. POLGÁROSODÁS ÉS SZNOBIZMUS

Full text search

3. POLGÁROSODÁS ÉS SZNOBIZMUS
A programként megjelent első előfizetési felhívásból – azon kívül, hogy a lap az ismert, népszerű írók fóruma akart lenni – csupán azt tudjuk meg, hogy meg még ennek a lapnak is fő indítéka a német, „selejtes folyóiratok” kiszorítása volt. Ennek szellemében pedig az eredeti közlemények publikálása, a szerkesztők szavaival élve azért, hogy „változatos rovatainkban magyar élet és magyar szellem uralkodjék”. Az egykorú közművelődési lapok közhelyszerűen ismétlődő kitételei ezek, s nem a tartalomról, hanem a különféle tárgyak megközelítési módjáról szólnak csak.
A Magyar Salon sokáig kevés kivétellel tényleg magyar szerzők műveit közölte, sőt egyedülállóan évekig csakis eredeti rajzokat publikált. Magyarságának tartalma azonban az volt, hogy a polgárosodás útját értelmezte és kísérte nyomon. A többi lapból ekkor már többnyire hiányzó társadalomelemző, filozófiai, ideológiai és elvi kritikai írások itt rendszeresen megjelentek. Minden számba jutott belőlük. A filozófiai-világnézeti irányzatok esztétikai és etikai oldala volt kidomborítva. Reviczky Gyula az I. kötetben pártfogásába vette Schopenhauert és a „pesszimizmus filozófiáját”, a II. kötetben pedig Justh Zsigmond írt terjedelmes esszét a „francia pesszimizmus vezéralakjáról”, Paul Bourget-ról. Mind filozófiai, mind társadalomtudományi volt Tassy Pál Romantikus közgazdasági tanok címűértekezése a francia utópista szocialistákról és ennek mintegy folytatásaként Fekete – Ignác, de talán József, az egyik szerkesztő– írása Saint-Simonról és „követőiről”, Louis Blanc-ról, Marxról és Lassalle-ról. Míg a „pesszimista” filozófiai és lélektani áramlatokat a Magyar Salon cikkei védelmükbe vették a hazai hivatalos és általános elutasítással szemben, a kommunizmussal és a tudományos szocializmussal foglalkozó cikkek ezekről mint a legfenyegetőbb társadalmi és etikai veszélyről beszéltek, s megnyugtatásként örömmel mutattak fel bármilyen súlyú véleményt, mely cáfolni igyekezett e tanokat, és főleg azokat, amelyek kétségbe vonták társadalmi következtetéseik helytállását.
Társadalmi kérdésként a hazai polgárosodással, a polgárság és demokrácia összefüggéseivel foglalkozott az első kötetek több terjedelmes és igényes tanulmánya. György Aladár a nők helyzetének változását elemezte, Beksics Gusztáv azt vizsgálta, hogy milyen szerepet töltsön be a „Polgári elem a magyar társadalomban”, Zilahi Kiss Béla pedig Baross Gáborról rajzolt portréjában a magyar középosztály társadalmilag perspektívátlan helyzetét villantotta fel a VI. kötetben. Beksicsnek, a polgárosodás szószólójának, az egykori centralisták egyik utolsó leszármazottjának tanulmányától többfelé ágazó út indult. A városi polgársággal foglalkozó Beksics írása után néhány 480számmal Mezei Ernő a népi polgárosodás gondjait és a társadalmi demokratizmus térvesztését taglalta. Egy évvel később Neményi Ambrus – gondolataival tovább vive Mezeiéit – már „népies” tanokat szegezett szembe a várossal mint elvont kártevővel.
Beksics értekezése bekapcsolódott egy másik sorba is, mely a magyarság létkérdéseivel és a nemzeti kultúrával foglalkozott. Vajda János „Üdv a szépirodalomnak!” címmel megjelent elmélkedésének egyik alapkérdése volt „modern kultúraképességünk ereje”, amely hivatott a „forradalmár és táblabíró politikusoktól” átvenni a nemzeti hírnévszerzés, a hódítás feladatát. Halász Sándor alapjában kritikusan vizsgálódva, szintén azért ajánlotta a műveltségi színvonal emelését, mert a modern korban csak úgy lehet egy nemzet „hatalmas”. Ezek után Beksics idézett írása úgy kapcsolódott e kérdéskörhöz, hogy az a polgárosodás és a demokratizmus egyik fő indokául azt hozta föl: ezek gyorsítják és teszik tökéletessé a magyarosodást.
1884–85-ben, az első három kötetben a Magyar Salon arculatát a társadalmi kérdésekkel való intenzív foglalkozásának komolysága, súlya határozta meg. Cikkeiben a hazai társadalmi fejlődés kérdései ekkor függtek össze legerősebben és legszervesebben minden tudományos és művészeti kérdéssel, jelenséggel. A következő három kötet (1885–86) elkülönülő periódust jelentett a lap történetében. A társadalmi kérdések jelentőségéből levont következtetések megjelentek a lap szerkezetében is – másfelől azonban az átmenet éppen a társadalom iránti érdeklődés csökkenése, beszűkülése felé mutatott. A IV. kötettől kezdve a társadalmi és művészeti kérdésekkel foglalkozó tanulmányok kerültek a tartalomjegyzék élére, felváltva ott a szépirodalmi műveket. Ez is a folyóirat társadalmi és művészeti jellegét domborította ki. Újdonságként sorozatokban bemutatta a hazai társadalmi élet szereplőit. „A jótékonyság nemtői” címmel először számonként egy-két oldalon 6-12 asszony arcképét közölte; ezek mind különféle jótékonysági egyesületek elnökei, vezetői voltak. Őket a későbbi években a főispánok és a polgármesterek arcképcsarnoka követte. A jótékony hölgyek és a főispánok jelentős részben a magyar arisztokrácia tagjait jelentették. Emellett rendszeresen megjelentek az álneves Márius Pál írásai, amelyek kizárólag az arisztokraták életformáját mutatták be és magasztalták. Szenvelgő, idegenes hangvételük mind a Magyar Salonban, mind általában a hazai közművelődési sajtóban merőben újat, szokatlant hozott. A lap ettől kezdve határozott propagandát csinált az arisztokrácia kulturális szerepének, művészetekkel átszőtt életvitelének. A hosszú időn át rendszeresen megjelenő High Life című tárcák mellett Klotild főhercegnő alcsúti műterme, a „Főrangú műkedvelők” és hasonló cikkek jelentek meg gyakran. A polgárosodásunkkal, a társadalmi kérdésekkel való foglalkozás ebben a három kötetben adta át helyét az arisztokráciával történő foglalkozásnak. Ezzel a tendenciával párhuzamosan programszerűen erősödtek a „magyar nemzeties művelődésre irányuló” törekvések. Ennek hátterében a művelődés helyett egyre inkább a nacionalizmus húzódott 481meg, s ekkor jelentkezett a lap hasábjain az első szélsőségesen soviniszta-nacionalista írás is (Rudnyánszky Gyula).
1887-től újabb szerkezeti és szemléleti átalakulás látszódott a lapban. A tanulmányok ritkultak, ami megmaradt, az is inkább tárca jellegűvé vált; helyüket a szépirodalom és az egyre több és terjedelmesebb útirajz, útibeszámoló vette át. Az a polgárság iránti, meglehetősen határozott és következetes társadalmi érdeklődés, mely a lap első három kötetét teljességgel s a következő hármat még részben jellemezte, most a polgárosodás más oldalainak adta át helyét. Az arisztokrácia iránti érdeklődésben a sznobizmus vegyült a nagypolgári assszimiláció útjának keresésével. Emellett jellemző volt témaköri színesedése. Számos sporttárgyú cikket publikált a nyolcvanas évek végén (elsősorban Porzsolt Kálmán írásait) és a lap végén, a kis rovatok között immár rendszeresen megjelent a világ technikai újdonságait bemutató rovat – éppen akkor, amikor a többi közművelődési lapból ez már nagyrészt kirostálódott.
Állandó és legfontosabb témaköre most már a társadalmi ranglétra legfelsőbb fokain állók életének, működésének figyelése volt. Legkülönbözőbb ürüggyel – általában íróként – szüntelenül megjelent egy-egy arisztokrata hölgy, aki minden esetben „épp oly szellemes, mint jó” volt. Hosszabb cikket kapott „a magyar király-kisasszony eljegyzése”, vagyis Mária-Valéria esküvője, Rudolf trónörökösről egy fél szám szólt öngyilkosságakor, sőt szakosított számot szentelt a lap a Habsburg főhercegnők irodalmi működésének. Ugyanilyen szám mutatta be a magyar főpapságot is; a korra jellemzően, Kossuth-idézettel támasztva alá feltétel nélküli dicsőítésüket.
A hazai művelődés kérdéseivel továbbra is programszerűen foglalkozott. A részben szakosított számok között most jelentek meg városainkat, a közigazgatási intézményeket, a sajtót vagy a magyar ipart bemutató számok. E témákkal haladásunkkal megelégedve foglalkozott a lap, az ország kulturális-civilizációs fejlődésében nem látott problémát. Az még önmagában nem jelentene sokat, hogy ilyen derültnek látta a képet előfizetési felhívásaiban, sokkal jelentősebb volt azonban, hogy csak kivételként fordult elő olyan cikk, mint például Bobula Jánosé, mely iparunk fejlődését sokkal inkább megnyugtató szólamnak tartotta, mintsem a kor igényeit kielégítőnek. Gondtalan megelégedettség idilli képe rajzolódik ki a Magyar Salon e köteteiből. Disszonáns hangot csak a XII. kötet (1890) erdélyi, EMKE-száma szólaltatott meg, mely éppen türelmetlen nacionalista hangjával leplezte le a látszólagos optimizmust.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir