6. PESSZIMIZMUS ÉS EVOLÚCIÓ

Full text search

6. PESSZIMIZMUS ÉS EVOLÚCIÓ
Közművelődési lapjainkban legfeljebb vulgarizáltan, említés erejéig jelentek meg a korszak filozófiai, erkölcstani nézetei. Bár a Magyar Salonban is csak két tanulmány jelent meg e kérdésekről, még ezzel is jelentős szerepet töltött be e tanok hazai terjesztésében. Alexander Bernát 1884-ben megjelent könyvét, A XIX. század pesszimizmusát – melyben neokantiánus oldalról kritizálta Schopenhauer és Hartmann filozófiáját – a sajtóbeli könyvismertetések legnagyobb elismeréssel és ellentmondás nélküli helyesléssel fogadták. A közművelődési lapok közül egyedül a Magyar Salonban Reviczky Gyula terjedelmes tanulmánya vetette kritika alá a könyvet. Reviczky nagyobb irodalmi, mint filozófiai felkészültséggel, erősebb költői hévvel, mint a tárgynak megfelelő okfejtéssel vette védelmébe Schopenhauert, akinél soha „…nagyobb morálfilozóf nem született”. (Századunk pesszimizmusa. 1884. I. 365.) Mint korának legtökéletesebb megtestesítőjére tekintett, akinek Alexander által felrótt individualizmusa „nagy dicséret”: „azt bizonyítja ez, hogy szívével gondolkodik. Ellentmondások vannak benne, mint egy fifikusban…” Tagadta pesszimizmusát, mely a nihilizmussal azonos, helyette „világbánatát”487állította, mely „optimizmusból keletkezett és…lehetne a csalódott optimizmus reakciójának nevezni…” Reviczky Alexander műve egyik legfőbb hiányának rótta fel, hogy nem ad kielégítő választ arra: a világfájdalom miért lehetett a korban „…rendszeres világnézet alkotó része…” „A világbánat…nem filozófiai rendszer kifolyása – mondta Reviczky –, hanem patológiai jelenség. Előidézték a század szibarita-élvei, az összes érzékek által nyújtott gyönyörök kizsákmányolása, a kiürített tömérdek abszintes pohár, az álmatlan éjek és a hatodik érzék: az idegesség. A czivilizáczió előrehaladásával, az értelem fejlődésével szaporodtak az igények, az eszmélkedés terjedésével terjedt a szenzibilitás is s a kifejlett agyat bántotta minden ferde jelenség a világon, mint a finom idegeket a lárma.” (363–366.) Ő tehát nem a filozófiából magyarázta a kort, hanem fordítva, korából a filozófust. Reviczky korának a „materialismust”, a szűk látókörű anyagiasságot rótta fel, s Schopenhauer filozófiáját az érzékeny individuum erre adott válaszaként értékelte.
Bodnár József Az új világhézet című dolgozata a Magyar Salon 1890. évi XIII. kötetében valódi filozófiai ismeretterjesztő cikk volt. Kiindulópontul a nagyváradi püspöknek egy tanulmányát választotta, s azzal szemben bizonyította, hogy a kereszténységnek a világ és az ember alapvető kérdéseire adott válaszai „oly gyermekesen naivak, hogy a tudománynak igen is feladata emellett is keresni a maga, érvekkel alátámasztható válaszát. Ezután az evolucionizmus erkölcstanát foglalta össze, együttesen hivatkozva legjelesebb angol, francia és német hirdetőire, majd részletesebben bemutatva Letourneau hasznossági morál-elméletét, Lucien Arreat vizsgálatait az irodalomtörténet és az erkölcs fejlődésének összefüggéseiről, Fouillée tanulmányát az erkölcsiség esztétikai elemeiről, a kiválasztódás esztétikai oldaláról és Spencer tanítását a testi vonások és a morál összefüggéseiről. Bodnár írása ismertető jellegű volt, de nem titkolta a szerző, hogy az evolúciós erkölcstanok megismertetésével a legkorszerűbbnek tartott világnézet elterjesztését kívánja szolgálni. „Az ember mindig talál valami magasztost, fenségest, istenit, a miért lelkesüljön, egyszer így, másszor úgy híják, egyszer görög szellemnek, másszor keresztyénnek, sőt akadnak olyanok is, a kik evolúcziónak nevezik”– fejezte be cikkét. (1890. XIII. 569.)
Reviczky és Bodnár egymástól időben is távol eső két tanulmánya sajnos visszhangtalan, magányos próbálkozás maradt a Magyar Salonban.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir