3. KÉSZEN TALÁLT FIGURÁK, KIS NÉVVÁLTOZTATÁSSAL

Full text search

3. KÉSZEN TALÁLT FIGURÁK, KIS NÉVVÁLTOZTATÁSSAL
Figuráinak megteremtéséhez csupán valamivel több időre volt szüksége, mint a kész rovatformák átvételéhez. Az első hónapokban csak egy-egy alak jelent meg alkalmilag, de végül is már 1878-ban meghonosodott néhány, természetesen a Borsszem Jankó és az Üstökös figurái nyomán, sokszor csak kis névváltoztatással. Ilyen volt Peczek Demeter katona, aki a szerkesztővel levelezett (Borsszem Jankó: Josef Kovács), Gerleházy Arabella, aki Pletykássy Malvinhoz–1886-tól ez utóbbi lett az önálló figura – írta bálokról, társasági eseményekről beszámoló leveleit (Borsszem Jankó: Kotlik Zirzabella) és Generál Szakramentovics osztrák tábornok (Üstökös: Generál Donnerwetter). „Federvieh Kóbi sornaliszt a ’Halbkreuzer’ sornálban” viszont a Bolond Istók antiszemita irányzatának megfelelően saját teremtménye volt.
A Bolond Istók személyi csipkelődéseinek és hadakozásainak jellemző megnyilatkozása volt a politikusok és közéleti férfiak portréjávál, nevük kis elferdítésével létrehozott élclapi figurák megteremtése. Erre is a Borsszem Jankó mutatott ugyan példát, de csak egyetlen pár esetében (Están és Sanyi), és itt is gyorsan elvonatkoztatott figurává téve a közismert mintaképeket. A Bolond Istók ebből a típusból egész sorozatot hozott létre, általában nagyon is személyre szóló piszkálódásokkal, sőt döfésekkel. Inkább az volt a jellemző ezekre, hogy megőrizték a mintául kiszemelt személy tulajdonságait – vagy rájuk fogtak néhányat –, s általában megmaradtak a személyi sértegetés konkrét szintjén. Így született először – a Borsszem Jankó Están és Sanyijának mintájára – „Aldzsi és Paja a két víg mameluk” (Beöthy 417Algernon és Móricz Pál) s még ugyanabban az évben (1880) „Az öreg Falk maximái” (Falk Miksa), 1881-ben követte őket Zsül és Hugli (Andrássy Gyula és borbélya), majd 1893-ban Ezüstmíves Károly (Eötvös Károly), 1894-ben pedig Mixoath Koalmoan (Mikszáth Kálmán).
A Borsszem Jankóból ismert nagyszámú és a társadalom fontosabb rétegeit bemutató figurák azonos funkcióval és jelleggel tűntek fel a Bolond Istókban is. Voltak katonák (1879: Firer úr Flinta, 1886-tól Őrmester úr Lármás néven), orvosok (1886: Dr. Baczillus, 1890-től Dr. Kaszáló Bonifác néven), hivatalnok (1879: Fejbólintó Bálint), dzsentri (1882: Poprádi), volt arisztokrata (1887: Gróf Baraváry Nepomuk örökös főispán), rendőr (1886: „Rendőri Brugó nyílt jelentésse”), pap (1888: „Főtisztelendő Gömbölyű Menyhért plébános úr megjegyzései újságolvasás közben a vasárnapi öregmise után”), akadémikus (1889: Karaván Kajetán), festő (1890: „Czinóber Flórián állatpiktor és arcképfestő”) és szélhámos (1891: „Dömöthör Athilla bank- és biztosítás-ügyi operációi az Abbáziában”).
1884 és 1886 között három jellegzetesen kispolgári figura tűnt fel a Bolond Istókban, az ötlet azonban nem volt megtöltve társadalmi mondanivalóval, inkább napi politizálással („Bélyegi Billog Márton posta-expeditor”, „Lábatlan Mátyás a 936-ik számú hordár a sarkon”, „Éhös Péter kajlasi okleveles néptanító és végzett éhezdész paedagógiai állításai és nézetei”). A lap politikai irányvonalának megfelelően a legtöbb figurát is a zsidó rétegek és a nemzetiségek karikírozására-támadására teremtette. Összesen hét zsidó figurája volt, az említetteken kívül Ephervölgyi Izidor (1882), Csacsádi Icig (1882), Nemes Illéshászy Bendegőz (1883), „Jaques Lüvényi a zsúrokról” (1887), és „Verbőczi Aladár ügyvédjelölt különös jogesetei” (1890). A nemzetiségek közül a román (1886: „Nuczule Decebálu a nagy irredentista tribun”), a szlovák (1886: „Haluska Benedek privigyei választó levele”, 1890: Citera Lutheranka) és a szász (1889: „Milzl und Schmilzl bakszászok Schopenhauereskedései”) volt nevezetes.
A Bolond Istók első két évében és a nyolcvanas évek második felében tűntek fel tömegesen a hosszabb-rövidebb életű figurák. Nagy részük teljesen alárendelődött az ellenzéki politizálásnak, így végül is egyetlen olyan többé-kevésbé határozott karakterrel vagy típusjegyekkel körülhatárolható alak sem született köztük, mely a Borsszem Jankó vagy akár az Üstökös figuráihoz mérhető lett volna. Nem is vetekedhettek velük népszerűségükkel, közismertségükkel sem. 1891 után – az Eötvös Károlyt és Mikszáthot karikírozó figurát leszámítva – új alak már nem jelent meg a Bolond Istók lapjain.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir