Publicisztikai művei

Full text search

Publicisztikai művei
Bethlen Miklós első irodalmi munkái a Wesselényi-összeesküvés bukása után készült latin röpiratai voltak. Justus de Palma Florentinus álnéven adta ki Austriaca austeritas (Velence – valójában: Kolozsvár – 1671) című iratát; és ő a szerzője az Austriacae austeritatis… continuatio (Az osztrák elnyomás folytatása), (Kolozsvár 1672), az Epistola ad ministros exules… ex Hungaria (Magyarországi levél a száműzött protestáns papokhoz), (H. n. 1677) s végül az Apologia ministrorum evangelicorum Hungariae (A magyar protestáns papság védelme), (Kolozsvár 1677, Utrecht 1678) című névtelen röpiratoknak is. Ezek a latin írásai, melyek szorosan kapcsolódnak az egykorú protestáns-nemesi publicisztikához s külföldön is, idehaza is széles körben elterjedtek, már sejtetni engedik, hogy a tollával harcoló politikus és az Európához fellebbező író, emberi felelőssége tudatában, kész állást foglalni minden országos ügyben, életének kockáztatása árán is. Ezekben a szenvedélyes hangú politikai iratokban Bethlen elítéli az üldözéseket és a protestáns prédikátorok ellen megindított hajszát, védelmezi a vallásszabadságot.
Röpiratainak második csoportját a reformjavaslatait tartalmazó emlékiratai, tervezetei alkotják. A Moribunda Transsylvaniában (1688) a reálpolitikus szólalt meg, az elveszett Penetralia Transsylvaniae ban (1702) pedig a külső és belső bajoktól felőrölt ország sebeire keresett orvosságot. Kisebb tervezetei, projectumai az ország gazdasági fellendítésén fáradozó, újabb és újabb hasznos javaslatokat kidolgozó, széles látókörű államférfit ismertetik meg. A császárhoz címzett publicisztikai írások gondolatmenetét folytatta leghíresebb, sorsdöntő röpirata, a Fridericus Gotefridus Veronensis álnéven írt Columba Noe; egykorú magyar fordításban: "Olajágat viselő Noé galambja, avagy a magyarországi és erdélyi gyuladásnak eloltására a németekkel, magyarokkal, erdélyiekkel, törökökkel, oláhokkal és moldvaiakkal való örökös és tökéletes békesség megszerzésére készíttetett Korsó-Víz…" Történeti, társadalmi és átfogó politikai terveit a legérettebb formában ebben a bukását felidéző munkájában fejtette 345ki, amely retorikája, dialógus-formája s névtelenségbe burkolódzó írójának "tökéletes buzgósága" révén jeles irodalmi alkotás. Munkája a kurucok figyelmét is felkeltette, ifj. Petrőczi István, Radvánszky János. Forgách Simon, Pekri Lőrinc és maga Rákóczi is felfigyelt rá.
Írói teljesítmény szempontjából kitűnőek publicisztikai munkásságának legkésőbbi termékei is: elmondott és leírt védőbeszédei, "instantiái", apologiái. Hatásosan és szilárd logikával megfogalmazott memoriáléi közül emlékezetes "a nyomorúságok özönvizében Noé bárkája módjára hányattatott édes hazám"-hoz, Az én szerelmes édes anyámhoz, nemes Erdély országához írt alázatos suplicatiója (1704). A becsületét sárba tipró, házát romlásba döntő per utolsó drámai pillanatait örökíti meg benne dióhéjban, mintegy előrevetítve a később megszülető Önéletírás éveken keresztül formálódó koncepcióját. Még közvetlenebbül készíti elő nagy művét a részben abba bele is épülő Sudores et cruces Nicolai comitis Bethlen (Gróf Bethlen Miklós szenvedései és gyötrelmei), melyet 1708-ban Bécsben írt a maga "mentségére". Ebben a latin emlékiratban fogarasi rabságának történetét, 1686–1698 közötti politikai, kancellári, kurátori tevékenységét s az ellene szőtt liga (1696–97) ármányait összegezi, 1698-on túl pedig összefoglaló képet nyújt Erdély romlásának okairól, a Rákóczi-fölkelés kezdeteiről. Ez a kis munka erősebben védekező, önigazoló jellegű, mint az Önéletírás. Magyar nyelvű kiegészítő jegyzetei azt bizonyítják, hogy szerzője a nagy mű írása közben nemcsak felhasználta, hanem teljesebbé is tette.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir