Katonaénekek

Full text search

604Katonaénekek
A végvári vitézek egykori katonaénekei és a kuruc tábori nóták után a népszerű vitézi költészet utolsó hajtásait a 18. század katonaversei alkotják. De míg a vitézi versek azelőtt egy hősi életforma eszmeileg is gazdag költői hitvallását fejezték ki, addig a Habsburg-monarchia világában a katonasorsot vagy mint a parasztember szenvedéseinek egy további forrását, vagy pedig mint a jobbágyterhektől való szabadulás lehetőségét értékelik és ábrázolják. Ennek megfelelően sok rokon vonást árulnak el a paraszténekekkel; gyakori bennük a katona- és parasztélet összehasonlítása hol az egyik, hol a másik javára. Tematikailag részben a toborzáshoz kapcsolódnak, részben az otthonától távol sodródott katona gondolatait tolmácsolják.
A toborzónóták legszebb darabja a műköltészetben született, Amade jóvoltából. A nép között is elterjedt híres énekével (A szép fényes katonának…) állnak rokonságban az egyszerű versszerzők katonaéletre csábító vidám énekei is (Nosza gyertek legények velem katonának… SzUB; A táborba jer pajtás… Szakolczai-ék.). Amade érveléséhez hasonló gondolatokkal ígérnek minden jót a leendő katonáknak, nem fukarkodva a paraszti nyomorúság ecsetelésével sem. Az állítólagos gondtalan gyöngyélet lényegét abban látják, hogy a kizsákmányolt maga válhat zsákmányolóvá, s így mérföldnyi távolság választja el őket a Magyarország, Erdély hallj új hírt… kezdetű kuruc toborzó vers politikai tudatosságától, sarcolástól óvó fegyelmétől. Az énekek frissen pergő táncritmusa azonban biztosította e versek népszerűségét és a folklórban való hosszú továbbélését.
A toborzáshoz, katonafogdosáshoz fűződő élmények több költőiséggel, élményszerűen szólalnak meg azokban a versekben, melyek a szenvedő fél, az erővel besorozott paraszt érzéseinek adnak hangot. A Már minálunk verbuválnak kötéllel… (Felvidító) kezdetű igen népszerű és nagymértékben folklorizálódott dal tömören, nyersen közli a rideg valóságot: "A gazdagnak négy-öt fia, nem bántják, A szegénynek, ha egy is van, el rántják". Bizonyíthatóan parasztember szerzeménye az Ezerhétszázhetvenhétben, élet takarás kezdetben… (Hevesi Mihály-ék.) kezdetű vers, mely a katonaság elől megszökött és ezért hosszú börtön után halálra ítélt legény panaszos beszámolóját tartalmazza.
A hadseregben szolgáló katonák énekeiben olykor a tábori élet vidámsága, gondtalansága is hangot kap (A katona jó paripán megugratja magát… Szádeczky-misc), sokkal gyakoribb azonban a nélkülözések, a tisztek bánásmódja feletti panasz (Jól mondám-e, hogy kockára… Czombó-ék.). Érdekesen idézi fel ez utóbbi vers a csaták képét, nem igazi élményként, hanem csak hallomás után, félelmet keltő előérzetként. Máskor viszont az énekes újra átéli a sík mezőben való táborozást, a csaták fegyverropogását, a fojtott csendben való visszavonulást – különösen ha már ispotályban, koldulva kell tengetnie életét (A kimustrált katonának nyomorúság dolga…Szádeczky-misc). A katonaénekek legszebb darabjai azok közül valók, amelyek a honvágy érzését fejezik ki az egyéni panasz, a régebbi bújdosóversek hagyományos fordulataival. A Jaj mint esék változása… (Czombó-ék.) kezdetű ének szerzőjének például otthon, Háromszékben járnak a gondolatai, ahol övéinek több a bánata, "mint a tenger bobjai", s akiknek "keserű minden falati, savanyók 605minden itali". Az ilyen versekből az őszinte békevágy csendül ki, a harcokban nem érdekelt, kényszerből szolgáló magyar katonáknak ebben a században nincs miért lelkesedniök.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir