31. A NYELVÚJÍTÁS KORÁNAK ÁLTALÁNOS JELLEMZÉSE (SZAUDER JÓZSEF)

Full text search

31. A NYELVÚJÍTÁS KORÁNAK ÁLTALÁNOS JELLEMZÉSE
(SZAUDER JÓZSEF)
1795. május 20-án a Habsburg önkényuralom végrehajtotta a halálos ítéletet Martinovicson, Hajnóczyn, Laczkovicson, Szentmarjayn, Sigrayn. Őz Pált és Szolárcsikot egy hónap múlva végezték ki. Az országra a terror súlyos esztendei nehezedtek. Ferenc hosszú uralkodásának nagy részében az országgyűlés összehívása nélkül, alkotmányellenesen kormányzott. Erdélyben 1811-től 1831-ig, Magyarországon 1812-től 1825-ig nem hívtak egybe országgyűlést. A fokozódó infláció egyre nagyobb terheket ró az országra. 1811-ben az első, majd 1816-ban a második devalváció érzékeny anyagi kárt okozott a lakosságnak, az egyre elégedetlenebb nemességnek is. A napóleoni háborúk megmutatták a Habsburg-birodalom gyengeségét: a francia csapatok 1809 május 13-án elfoglalták Bécset, Napóleon május 15-én kiáltványt intézett a magyarokhoz. A magyar nemességben még nagy volt a félelem a francia forradalomtól s erős a lojalitás az uralkodóház iránt, ezért nem tagadta meg a nemesi felkelést. Ez azonban a csúfos győri futással végződött. De a szentszövetségi összefogásnak sikerült legyőznie Napóleont: az 1813. októberi lipcsei csata, a szövetségesek bevonulása Párisba (1814. március), a waterlooi ütközet (1815. jún. 18.) Napóleon bukásának állomásai. A reakció diadalmaskodott Európában. Közben Magyarországon lassan éledt az ellenállás szelleme. Politikai történetünkben fontos dátum: a megyék ellenállása következtében Bécs kénytelen egybehívni az országgyűlést 1825-ben. De a politikai ellenállás mellett, mögött és előtt rendkívül fontos szerepet játszanak a kulturális törekvések: a nyelvújítási és irodalmi harcok. Erre emlékeztetve írta Petőfi Kazinczyról: "fél századig | Tartá vállán, mint Atlasz az eget, | A nemzetiségnek ügyét." A 18. század második felében megindult nyelvújítás döntő harcai, a nyelv szó- és kifejezéskészletének, egyben stílusformáinak megújítására irányuló küzdelmek annak a korszaknak a derekán bontakoznak ki, mely a jakobinusok elbukásának évétől (1795) a polgári reformmozgalmak első országgyűléséig (1825-ig) terjed. Társadalmi-politikai alapját a magyar és az osztrák uralkodó osztályok forradalomellenes kompromisszuma (1795–1812) s ennek az 1811– 12. évi országgyűléstől, különösen pedig 1815-től kezdődő felbomlása, az ellentétek újabb kiéleződése határozza meg. A nyelvújítás harcai – melyeknek kimagasló bajnoka Kazinczy Ferencz volt – az 1810-es években zajlanak le, 1805-től megindult előkészületek után. Így tulajdonképpen már a 190kompromisszum felbomlásával esnek egybe, stilisztikailag is jelentős változást idézve elő: a század eleji klasszicizmusból már a romantika első megnyilvánulásai közé vezetnek át.
A terménykonjunktúra s a kontinentális zárlat következtében gazdagodó nemesség, mely kielégülve a visszaállított nemesi alkotmányban, az országot tejjel-mézzel folyó Kánaánnak képzelte, megerősített kiváltságai fejében megadta a kormánynak az egyre súlyosabb hadisegélyeket s a jobbágyrekrutáknak százezernél is nagyobb tömegét. A gazdagodás következtében a vidéki nemesség életformája polgáriasabbá, kényelmesebbé vált. Országszerte klaszszicista stílusú kúriák épültek, finoman berendezett szobákkal, ahol a vidéki magány olvasásra csábíthatott, feltéve, hogy a könyv a nemesség kedvelt illúzióit, múltjának idealizált és kuriális életformájának érzelmes megvilágítását nyújtotta.
Egyes műfajok, például a hazafias témájú, antikizáló és érzelmes románok iránt megnőtt a kereslet, s ennek a főleg németből magyarított primitív regényformának mind nagyobb közönsége alakult ki. A nemesség elparlagiasodott rétegei azonban továbbra is beérték az igen nagy számban nyomtatott kalendáriumokkal, s az újító, kifinomult irodalmiság alig talált támogatásra, mecénásra vagy kiadóra.
A korábban egymásra torlódott, összefonódott stílustörekvések most elkülönülő ízlésváltozatokra bomlanak. Az ízlésváltozatok mögött, ha nem is mechanikus rend szerint, de kirajzolódnak a különböző társadalmi rétegek kontúrjai. Az elkülönülést a megyékbe visszahúzódott, a korábbi városközpontból vidékre, sőt tájegységekre szorult kulturális élet is erősítette – a dunántúli írók a maguk könyvsorozatának (Magyar Minerva) és bécsi barátaiknak körébe, a debreceniek meg ortológus tudományosságukba zárkóznak be.
1801-ben, amikor Csokonai változatlanul az ismeretlenséggel küszködik, s egyre reménytelenebbül, Kisfaludy Sándort szárnyaira kapja a hír és a siker. A felvilágosodás és népiesség plebejus költészetének nem kedvezett a feudális rend és szemlélet megerősödése, a nemesi szentimentalizmust ellenben, mely regényes, lírai-epikai ciklusban tudott kifejezést adni az udvarházi életforma dicséretének, a magáénak érezte. A plebejus-polgári népiesség felvilágosult költészete félreszorul, Csokonait renegátként kezelik társadalmának ortodox-konzervatív rétegei Debrecenben. Kisfaludy Sándor első művei nemcsak a kuriális életforma regényes rajzát nyújtják, hanem annak a kezdődő krízisnek is hangot adnak, melyet a nemesember régi életformája megváltozása miatt rettegve él át s old fel a szerelem vigasztaló élményében. Ezért korszerű Kisfaludy Sándor hatása a század első éveiben.
A nemességnek egy másik, szűkebb csoportja és a polgári értelmiség egy része alkotja a harmadik, történelmileg legjelentősebb ízlés- és stílusirány alapját, a klasszicizmus és a hozzá kapcsolódó nyelvújítás bázisát. Míg a nemesség nagyobb része a konjunktúrát élvezve és az ősi dicsőség fényében sütkérezve egyre inkább elzárkózik a haladás és a kulturális-társadalmi reform gondolatai elől, egy kisebb réteg felismeri a mezőgazdaság kapitalizálódásának és a reformoknak szükségességét, és fokozatosan rátalál a progresszió egyetlen olyan módjára, amelyet a forradalomellenes, reakciós osztályuralom egyáltalán megenged: az irodalom s elsősorban a nyelv polgári szempontú megújítására, az irodalmi nyelv megteremtésének feladatára. A nyelv eltérő stílnemeit 191a klasszicizmus elvei értelmében alakítják ki, lényegében megtartva a felvilágosodás egész racionális örökségét.
Kazinczy, akinek művein legerősebb a klasszikus "szín", maga mellé tudta vonni a korszak legnagyobb, az óklasszikus hagyományt kiteljesítő költőjét, Berzsenyit, viszont éppen Berzsenyi az a költő, aki erkölcsileg mindenki másnál intenzívebben érezte át és fejezte ki a magyar és az osztrák uralkodóosztályok kompromisszumát, a szétrobbanni készülő feszültségeket. Kölcsey, a kor másik nagy intellektuális költője kezdetben szintén együtt van Kazinczyval és Berzsenyivel a klasszicizmuson belül, s kisebb írók egész sora – legtöbbjük polgári-plebejus származék – támogatja Kazinczyt klasszicista alapú nyelvújításában.
Kazinczy irányának összecsapása a másik kettővel az 1810-es évek derekán a legerősebb. Ekkor már nyilvánvaló a debreceni s a dunántúli ortológia rokonsága egymással, s az is, hogy az egymással küzdő erők Pest-Budán futnak össze, s egy irodalmi központ kialakulását készítik elő. Kazinczy diadalra viszi a nyelvújítást és a feudális patrióta vagy tudományos, morális szempontok nyűge alól kiküzdi a szépirodalom esztétikai függetlenségének elvét. De már az 1810-es évek második felében ellenfeleinek és volt barátainak – meg a tőle s a többi iránytól különálló Katonának – nemzeti, modern eredetiség-programja jelöl ki, szemben Kazinczy fordítás-programjával, az újabb utakat a fejlődésben. Kazinczy nyelv- és stílusújításának eredményei a kezdődő romantikába olvadnak be. Az 1820-as évek elején irodalmunk központjává végleg Pest–Buda lesz.
A felvilágosodás eszméi, a radikális társadalmi tanok nélkül, továbbélnek, Rousseau szentimentalizmusa s a német klasszikusok nagy művelődési eszményei most válnak íróink műveltségének bensőséges elemeivé. Megnövekszik a történelmi emlékek kultusza, s a történeti stúdiumok (Virág Benedek, Budai Ferenc és Ézsaiás) lendületet kapnak a Széchényi Ferenc alapította nemzeti könyvtár és múzeum (1802) használatától. Sándor István már a nemzeti bibliográfia létrehozásán fáradozik (Magyar Könyvesház, 1803). A történetiség elvének legmélyebb tudású képviselőjeként Révai Miklós készít szilárd normát Kazinczy stílusújításához.
A politikai harcoktól a szubjektivitás felé forduló eszmélkedés erkölcsi színezettel vonja be a történelmi tárgyakat is, Dugonics követőinek "ősmagyar" áltörténeti epikájában vagy a magyarosított romántermésben éppúgy mint Berzsenyi történetfilozófiai lírájában. Kant filozófiai és erkölcsi tanítása körül korán megindul a vita: a századfordulón hevesen elutasítják a dogmatikus idealista felfogás nevében (A Kánt szerént való filosofiának rostálgatása; 1801), később, 1811 és 1817 között, Kantot határozottan az újítás (= kriticizmus) ideológiai erősítésére használják fel (Kazinczy, Kölcsey) az ortológiával (= empirizmussal) szemben. A modernebb szemléletű történetírás Fessler Ignác Aurél romantikába átvezető műveinek és Herder beható tanulmányozásának s fordításainak nyomán alakult ki.
A nyelvújítás győzelme, irodalmi nyelvünknek és a szépirodalmi autonómiának kiküzdése, végül az 1810-es évek végén, az 1820-as évek elején modern alapokra fektetett és folyamatossá váló irodalomszervezés a magyar irodalom egyik legnagyobb korszakát készítette elő.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir