Az apostol

Full text search

789Az apostol
Petőfi publicisztikai munkássága is gyarapodik 1848–49-ben. Politikai jellegű cikkei jelennek meg az Életképekben, Marczius Tizenötödikében, Népelemben és az Alföldi Hírlapban, tábori levelei (1849 februártól májusig) a Közlönyben. Röplapok és a Marczius Tizenötödike őrzik a szabadszállási választással kapcsolatos írásokat (egy nyilatkozatát pedig a Pesti Hirlap). Cikkei a magyar politikai próza remekei. A közvetlen beszéd természetessége, az odaképzelt hallgatósághoz-szólás frissesége, az erős személyi motiváció párosul Petőfi prózájában az átütő agitatív szenvedéllyel, a költő egyéniségének demokrata-jakobinus pátoszával. Akár 48-as naplójára gondolunk, akár a május 27-i, augusztus 10-i, szeptember 17-i és 1849 január 9-i cikkére, vagy az Egyenlőségi Társulat Petőfi által fogalmazott proklamációjára: valamennyi jelentős dokumentuma a forradalom és szabadságharc eseményeinek. Petőfi tudatában volt a szó nagy erejének: gondolatmenete éles, álláspontja világosan körvonalazott, argumentációja erővel teljes és tömör. Célja a meggyőzés, a mozgósítás, s ehhez nyílt beszéd, polarizáló határozottság kellett. Mindez tulajdona volt Petőfinek. Nemcsak a publicistának, a költőnek is. Érthető hát, hogy prózai írásainak szinte lírai mása a költészete, s költeményeinek eszméit látjuk viszont – gyakran a kifejezés rokonságáig – publicisztikai írásaiban.
1848 augusztusában, amikor Jellačić seregei már a fővárost veszélyeztették, Petőfi egyik legnagyobb művén, Az apostolon dolgozott. Nagyszabású költői summázás ez a mű. Petőfi Az apostol húsz fejezetébe sűrítette küzdelmes élete tapasztalatait. Hősének, Szilveszternek életébe saját sorsának szálait is beleszőtte, s számos motívum emlékeztet Táncsics életére (titkos nyomda, bebörtönzés stb.). Szilveszter "kitett" gyermek, születésétől kísérik a bűn és nyomor szörnyei. Sue-i borzalmak, dickensi lélek-csapdák környékezik gyermekkorát. De van benne erő a nagy kitöréshez; sem tolvaj, sem koldus nem lesz belőle, hanem forradalmár. Romantikus színezetű egyéniségében sok a rokon vonás a költő karakterével: a lángoló rajongás, a szélsőségig csapó indulat erős következetességgel ötvöződik jellemében. Szilveszter az első modern cselekvő forradalmár hős irodalmunkban, akinek jellemében már nemcsak az ösztönös indulat, de a tudatosság is formáló erő.
A költemény az események közepén kezdődik, Szilveszter családjának rettentő nyomor-képeivel. Ez a szerkesztési megoldás hasonlít a korabeli lírai versek szerkezetére; itt is szinte exponálja a költő hőse életének feszítő nagy kérdését: van-e ereje ahhoz, hogy kitartson elvei mellett akkor, amikor elveinek feladása az éhhaláltól menthetné meg a családot. Ez után következnek Szilveszter gyermekkorának realista képei, majd forradalmi harcának története, végül vértanúi halála. A költemény befejezéséből már Szilveszter sorsán túlcsapó, keserűséggel vegyülő bizakodás árad: "Fölkelt az új hős nemzedék, | S mit örökségben hagytak rá apái, | Leverte rabbilincseit." A költemény epikumát az előadás szenvedélyessége oldja líraivá; a jambikus lejtésű, rím nélküli, szabad szótagszámú sorok kerete alkalmas formául szolgál a drámai történet erős lírai sodrásához. Modern mű Az apostol. Cselekményének tere a vidék és a főváros; a földesúr figurája mellé már felzárkózik a szerkesztő, a falusi templom mellé a titkos nyomda, a klérussal szemben a forradalmi 790antiklerikalizmus. Szilveszter típusába Petőfi belesűríti a század európai forradalmainak és forradalmasító olvasmányainak tapasztalatait és hatását, s hozzáadja mindezt saját történelmi élményeihez: így formálja meg a magyar haladás létkérdéseit hordozó nagy költeményt.
A negyvenes évek elején a János vitézben fejezhette ki a költő legteljesebben a népi felemelkedés vágyát, akkori világképéhez a népmesei történet idomult legalkalmasabban. Most, 1848-ban, amikor a történelem már nyíltan feltárja a haladás lehetőségeit: elsősorban a reális élettényeket, reális eseményeket hordozó epikus költemény látszott alkalmas költői medernek. Az apostol nem derűs-napfényes költemény; komoly és setétes, mint Petőfi lelkiállapota 1848 nyarán, mint a plebejus demokraták helyzete a nyár eleji választások után. Nem mesebeli óriásokat kell már legyőznie a hősnek, hanem cenzort, földesurat, napról-napra kísértő éhséget, s ezekkel a hatalmakkal szemben hatástalanok a mesék győzelmi törvényei, ezeknek a valóságos hatalmaknak ellenében lehetséges a valóságos bukás. Szilveszter győz, de csak erkölcsileg. Azáltal győz, hogy nem válik magalkuvóvá, árulóvá. Helytállása így magában hordja a nép végső, halhatatlan győzelmének morális premisszáit. A forradalmár Szilveszter helyzetét minden szépítés nélkül írja meg a költő: társai kevesen vannak, a nép – melynek érdekét képviseli – szolgai módon ismétli a hatalom szavait. S Szilveszter számára nincs más út, mint az elkeseredett és kilátástalan végső támadás a király személye ellen. Igaz, Petőfi mindezt a múltba helyezi a költemény zárófejezetében írottakkal ("Új nemzedék jött, mely apáit | Arcpirulással említé s azoknál | Jobb akart lenni és az is lett."), de korántsem egyszerű feladat ennek a "múltnak" az értelmezése. A nyelvtani "múlt idő" itt nem fejez ki egyértelműen történelmi múltat. Már a következő sor csengése – "Mert csak akarni kell!…" – érezteti, hogy van aktuális érvénye is a Szilveszter-sorsnak. A forradalmi radikalizmus elszigeteltsége, a nép és a forradalmár közti szakadás, a Krisztus-sors kísértése, a királyellenes republikánus következetességet elutasító visszhang: mindezek nagyon is égető kérdései voltak Petőfinek és társainak a márciust követő időszakban. Az apostolban nemcsak a radikális republikánust, a magára maradt forradalmárt is ábrázolja a költő.
Ahogy Szilveszter és a nép közötti távolságot érzékelteti, abban az a kétely is kifejeződik, vajon érettek-e a viszonyok a forradalomra? Nem korán-jött típus-e Szilveszter? S szemben a költemény befejező soraival, a költemény egésze, tendenciája azt is kifejezi, hogy Petőfiben 1848 nyarán magát és társait illetően is kísérthetett a dilemma: vajon nem korán jött forradalmárok-e ők is? A költemény zárófejezetének kettős csengése arra figyelmeztet, hogy Petőfi még nem szabadult meg annak a gondolatnak a lidércnyomásától, hogy az ő számára is Szilveszter-sorsot készít a kor, hogy a szabad, új nemzedék eljövetele csak távoli jövő ígérete. S éppen ez int arra, hogy a költeményben ne érzelmi, forradalmi tan-történetet lássunk, hanem élő küzdelmet a szilveszteri sors ellen. Küzdelmet és győzelmet is, mert a költemény egésze az utolsó fejezettel együtt azt hirdeti, hogy "A föld is egy gyümölcs .. . bizonyára meg fog érni egykor". Tehát a költő hitét a végső emberi boldogságban nem törte meg Szilveszter tragédiája. De még a befejezés sem hessenti el a még korábban megfogalmazott bal-sejtést: "Tudom, hogy midőn megérkezik | A nagy szüret, | Akkorra én már rég lementem." 791A hős sorsa által felkorbácsolt indulatok nagyon is aktuálisak, nagyon is forróak, ezért válik uralkodóvá Az apostolban a lírai elem, s líra és epikum között nincs mindvégig egyenletes belső harmónia. Az indulatok szétfeszítik a történet keretét, fontosabb a költő számára az, amit a történettel gondolatilag-érzelmileg akar kifejezni, mint maga a történet. A beállítás, színezés, a tónus megannyi hordozója Petőfi személyes és aktuális indulatainak, s ezek az indulatok néhol fellázadnak az ellen a közvetettség ellen, amelybe az epikus jelleg kifejezésüket kényszeríti. A János vitéz harmonikusabban tükrözi vissza a negyvenes évek elejének Petőfijét, mint Az apostol 1848 nyarának Petőfijét. Belejátszanak ebbe a bonyolódó, 48 nyarán összekuszálódó körülmények is. A lényeg azonban az, hogy a 48-as Petőfi reprezentatív költői megnyilatkozásának nem lehetett egyedüli alapja a szabadszállási választás utáni helyzet, a forradalom apályos szakasza, hanem csakis a forradalmi kor egésze, s ezért lett a 48-as Petőfi reprezentatív hangja a lírai hang, nemcsak Az apostolon kívül, de Az apostolon belül is.
Úgyszólván minden lírai nemben maradandót alkot a költő ezekben a zaklatott hónapokban. Folytatja, s egyszersmind megújítja a korábbi kezdeményeket. Ír bordalt és ódát, rapszódiát és elégikus hangvételű költeményt; újra teret kap zsánerező készsége s találkozunk a különféle daltípusokkal is, ideértve a népdalt, amely a tömeghez-szólás egyik alkalmas formája ebben a történelmi helyzetben. A lírai műnemek változatossága egy átfogóbb tendencián belül érvényesül: Petőfi költői gyakorlatában tovább folytatódik, s most fel is gyorsul a lírai műnemnek fellazulása, a műnemek összemosódása. Az események rohanása, a költő helyzetének zaklatottsága s a történelmet közelről megélő, benne élő költő-tribun személyessége jelenti az alapját ennek a lírai folyamatnak. A forradalom és szabadságharc történelmi helyzeteit és feladatait – kevés kivétellel – Petőfi egy sajátos belső, érzelmi osztottságban élte át. A plebejus forradalmár helyzetéből következik ez a nemesi vezetésű polgári átalakulás viszonyai között. Egyfelől az előrehaladás vívmányainak védelme, másfelől fenntartások a vezetéssel szemben; egyfelől a nemzeti egység sürgetése a külső ellenféllel szemben, másfelől a belső ellentétek átélése a plebejus elkötelezettség jegyében; egyfelől a költő gondolatainak és felelősségtudatának országos hatósugara, másfelől személyi helyzetének periferiális szakaszai: mindez olyan izgalmas és bonyolult eszmei és érzelmi színképet hozott létre, amelynek kifejezésére alkalmatlanok voltak a tiszta, klasszikus műnemek. Előretör a rapszodikus vers, amelyben határozottság, feltétlenség és személyes keserűség is megfér; a lírai vallomás, melyben lelkesedés és bírálat ötvöződik össze; az epika, melyet átfon a líraiság. Az ódai hűvös pátosz vagy romantikus fellengzés helyett a személyes vallomás forrósága, a saját vélemény nyugtalansága emeli ódai magasba az eszmét; a hagyományos daltípusok tiszta csengésébe komor indulatokat, sötét képeket kavar a plebejus szenvedély.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir