Tevékenysége fogságáig

Full text search

563Tevékenysége fogságáig
Kossuth Lajos 1802. szeptember 19-én született Monokon (Zemplén vármegyében) kisnemesi családból. Apja, László, uradalmi ügyész volt az Andrássy grófoknál, anyja Wéber Sarolta, az olaszliszkai postamester lánya, a 17. században Carafa által kivégzett Wéber András leszármazottja. Kossuth tehát vagyontalan szülők gyermeke volt, akit kora gyermekségétől kezdve arra készítettek fel, hogy kenyerét munkájával magának kell megkeresnie. Iskoláit a sátoraljaújhelyi gimnázium után a patrióta szellemű – később hazafias önképzőköre által híressé vált – eperjesi kollégiumban folytatta: itt alapozta meg a magyar hagyományokban és európai kultúrában gyökerező műveltségét. Eperjesi tanulmányai befejeztével a sárospataki jogakadémiára ment, ahol a híres Kövy professzor is tanította. A szokásos patvaria (Eperjes) és jurátusság (Pest) után 1824-ben ügyvédi vizsgát tett. Ettől kezdve éveken át ügyvédi gyakorlatot folytatott vidéken, és bekapcsolódott a helyi politikai életbe, a húszas években meginduló reformkori harcokba. A megyegyűlésen és a kaszinóban kezdte meg közéleti ténykedését: a megyei élet nyújtotta számára az első társadalmi élményeket, politikai és szónoki iskolát. Később, az 1832–36. évi országgyűlésen olyan nagy szónokokat hallhatott, mint Kölcsey, Wesselényi, Beöthy Ödön. A sátoraljaújhelyi megyei közgyűlésen 1831 júniusában a lengyelek ügye mellett mondott beszéde volt első jelentősebb nyilvános szereplése. Nem sokkal később a kolerajárvány alkalmával kolera-biztos, a helybeli vész-bizottság elnöke volt.
Az 1832-ben megnyílt pozsonyi országgyűlésen mint három távollevő főrend képviselője jelent meg. A provinciális és partikuláris vármegyei működés után látóhatára kitágult, a vitákban való részvétel serkentő hatással volt fejlődésére. Itt kötött barátságot az ellenzék vezetőivel, Kölcseyvel és Wesselényivel, akiket példaképeinek tekintett. Az ő tanácsuk is közrejátszott abban, hogy Kossuth nem maradt passzív szemlélője az országgyűlés polémiáinak, hanem ekkor megindított diétai újságjával, az Országgyűlési Tudósításokkal maga is alakítólag szólt bele a politikai harcokba (1832–1836), a diéta befejezése után pedig Törvényhatósági Tudósítások címmel 1836 július elejétől 1837 májusáig az ország megyéiben történt fejleményekről tájékoztatta olvasóit. Ennek huszonhárom száma a megyei politikai eseményeknek biztosított nyilvánosságot, különösképp a bécsi terrorintézkedések (Lovassy-per, Wesselényi-ügy) kapcsán fellángoló ellenállás mozzanatainak közlésével. A kormányhatóságok kétszer is eltiltották, ám ezt Kossuth nem vette figyelembe, sőt a tilalom sérelemként való napirenden tartásával is szította az ellenállást.
Politika és újságírás következetes elviségére Kölcsey példája ösztönözte a fiatal szerkesztőt. Gondolatrendszerének, életszemléletének, világnézetének és etikai eszményeinek kimunkálásában főleg Kölcsey egyéniségének s életművének inspirációja hatott. Valósággal "szellemi atyja"-ként tisztelte őt. Cikkeiben, beszédeiben később is őt idézi a leggyakrabban.
1837. május 4-ről 5-re virradó éjjel Kossuthot letartóztatták, majd huszonkét hónapi vizsgálati fogság után hűtlenség címén négy évi börtönre ítélték. A hosszú rabság ideje az egyéniség s különösképp a műveltség megszilárdulásának, elmélyülésének ideje volt Kossuth életében. Voltaképp a börtönben 564készült fel igazán közéleti hivatására: ideje volt olvasni és gondolkodni. A felvilágosodás eszmevilágából (Volney) s a magyar történeti hagyományból (Fessler) összetevődő világnézetét, felkészültségét ekkor alakítja jellegzetesen gyakorlati célzatúvá az Európa-szerte kibontakozó gazdasági liberalizmus. Sokat foglalkozik nemzetgazdasági kérdésekkel: rendszeresen olvassa az Augsburger Allgemeine Zeitungot, tanulmányozza Bentham, Smith műveit, Rotteck–Welcker Staatslexikonát: a liberalizmus "kézikönyvé"-t. Felismeri a termelés hazai színvonalának elmaradottságát, az iparosításnak, az ország gazdasági struktúrája átalakításának feltétlen szükségességét.
Fogsága kezdetén angol szótárt, nyelvtant s egy Shakespeare-kötetet szerez, hogy az angol-nyelvet elsajátítsa. Hamarosan annyira halad, hogy lefordítja a Macbeth első hat jelenetét. A fordítás sikerült: Shakespeare szenvedélyes dikciója hitelesen szólal meg nyelvünkön. Kossuth irodalmi érdeklődésének ez a dokumentuma azt tanúsítja hogy vonzódik az érzelmek, indulatok végletességéhez, az izzó szenvedélyek, a romantikus drámaiság stiláris érzékeltetéséhez – későbbi publicisztikája állandó hatóelemeihez. Olvasmányai közül főképp a romantikus alkotások kötik le figyelmét. Sorra olvassa Kölcsey, Vörösmarty s az ekkortájt legértékesebb műveit alkotó Jósika munkáit. Az Abafi különösen megnyeri tetszését. Tudomást szerez a folyóiratok terméséről s az akkor megnyíló állandó magyar színház bemutatóiról is. A börtönben jut hozzá W. Irving és F. Cooper szépprózai munkáihoz, Bulwer és Dumas regényeihez. Később Sue-t olvassa, akinek műveiben nem annyira a szövevényes kalandos, fantasztikus mese, mint inkább a társadalomábrázolás és társadalombírálat vonzza. Maradandó élményt nyújt számára Victor Hugo Ruy Blas című drámája, az arisztokráciával szembeszegülő népi hős megdicsőülése. Az ír Thomas Moore lírájában is a szabadságszeretet, a zsarnokság elleni tiltakozás, a nemzet jövőjének féltése, vagyis a szenvedélyes patriotizmus ragadja meg. Érdeklődik a realista szatírák, a feudális társadalom visszásságait leleplező s mélyreható társadalmi változást sugalló alkotások iránt is (Cervantes Don Quijotéja, Le Sage pikareszk regénye, Pope Dunciade-ja stb.). Romantikus hősiesség és realista szatíra: a közélet elavult, megmerevedett korlátait leküzdő ember ideálját gyökereztetik meg benne a börtönben töltött három esztendő alatt.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir