92. A SAJTÓ A FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC ALATT (LUKÁCSY SÁNDOR)

Full text search

71292. A SAJTÓ A FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC ALATT
(LUKÁCSY SÁNDOR)
A forradalom hat magyar nyelvű hírlapot örökölt a "vízözön előtti" időből (Jelenkor, Pesti Hirlap, Budapesti Hiradó, Nemzeti Ujság, Erdélyi Hiradó, Mult és Jelen; a két utóbbi Kolozsvárt jelent meg). Valamennyi sietett forradalmi színt ölteni, s a politikai láz hatalmába kerítette a folyóiratokat is, a divatlapok politizálni kezdtek, a forradalom hírei nélkül még olyan szakmai közlöny, mint a Magyar Gazda, sőt az egyházi lapok sem lehettek el.
A legsebesebben a legreakciósabb, a Nemzeti Ujság igyekezett átalakulni. Az első részletes leírás március 15-éről ebben jelent meg, s később is, egy ideig, sok kitünő, forradalmi hangú riport. A szerkesztő, Lipthay Sándor, a Gyülde igazgatója, hogy szabaduljon fonák helyzetéből, néhány hét múlva leköszönt. Utóda Illucz Oláh János lett, aki egy cseppet sem volt különb nála, egy kortárs szavai szerint március 15-én "mint konzervatív feküdt le, s 16-án mint liberális ébredt föl". Az első ijedelem múltán újra kimutatta "pecsovicskörmeit", úgyhogy Bajzának kellett rákoppintania, az újság mindazonáltal, címét Nemzetire rövidítve, az év végéig fennmaradt. Szerkesztőváltozás volt a Budapesti Hiradónál is: Szenvey József helyét Vida Károly foglalta el, de munkatársai egymás után ott hagyták maradi lapvezérlése miatt: Jancsovics Pál nyilatkozatban tiltakozott cenzorkodása ellen, s lemondott az újdonságrovat írója, Nagy Ignác is, mivel "a gondolat teljes felszabadítása után" eszméit "teljes függetlenséggel" kívánta a közönség elé terjeszteni. Vida Károly addig-addig áskálódott a forradalom, különösen a radikálisok ellen, míg végül megfenyegették; ezután jónak látta Pozsonyba költözni, ahol a gyalázkodó hangú, ellenforradalmi Figyelmezőt adta ki. Hasonló sors érte Kolozsvárott Szilágyi Ferencet, a Mult és Jelen szerkesztőjét, aki először kitűzte a háromszínű kokárdát, de nemsokára visszatáncolt aulikus nézeteihez, mire az ifjúság macskazenével űzte ki a városból, s lapja hamarosan megszűnt. A liberális Erdélyi Hiradó szerkesztője, a derék Méhes Sámuel, a márciusi ifjak köréhez tartozó Ocsvai Ferencre bízta lapját. Címe Kolozsvári Hiradóra változott; megjelenésének a hadi események vetettek véget novemberben. Pesten a Jelenkor szerkesztését Királyi Pál vette át Helmeczy Mihály kezéből, de a lap nem versenyezhetett az újonnan indultakkal, s a második félévet már nem érte meg. A márciusi nagy változások és köpönyegfordítások idején csak a Pesti Hirlap volt tartózkodó (és következetes is magához); a centralisták módján egy kicsit mindig hűvös Csengery a forradalom polgári programjában elveinek igazolását láthatta, anélkül, hogy örült volna az események viharos fordulatának. Májusban Kemény Zsigmond csatlakozott hozzá mint szerkesztőtárs, Irinyi viszont megvált a laptól, s a Pesti Hirlap óvatos középúton haladt egészen az év végéig. Közölte Vörösmarty szép cikksorozatát és Petőfi néhány versét, de heves támadásokat intézett a Marczius Tizenötödike ellen.
A forradalom természetesen nem érhette be azzal, hogy – részben – sikerült felhasználnia a sajtó meglevő kereteit; új orgánumokat teremtett, s ebben a márciusi ifjúság haladt elöl, mely a hírlapirodalomban a forradalmi fejlődés legfőbb serkentőjét ismerte föl, s éppen ezért hevesen, bár nem sok eredménnyel tiltakozott a sajtótörvény tervezete ellen, mely nagyösszegű pénzbiztosítékot követelt a szerkesztőktől.
713Először – a sajtószabadság ötödik napján – a Marczius Tizenötödike indult meg Pálffy Albert vezetésével; ezt követte április 2-án Táncsics lapja, a Munkások Ujsága; majd április 6-án a Reform, a márciusi események után megszűnt Honderű forradalmárrá vedlett munkatársai, Nádaskay Lajos és Zerffi Gusztáv szerkesztésében; június 1-én a Radical Lap, Mérei Mór és Rosti Zsigmond irányítása alatt. E két utóbbi hamarosan beolvadt a Madarász testvérek júliusban alapított Népelem (értsd: demokrácia) című lapjába, mely az Egyenlőségi Társulat közlönye lett. A forradalom balszárnyának gyengeségéről árulkodik, hogy már szeptemberben meg kellett szűnnie; része lehetett a kudarcban Madarász József nehézkes stílusának is. Három egymást követő, rövidéletű újság próbált a Népelem örökébe lépni: októberben a Köztársasági Lapok (Birányi Ákos), decemberben a Jövő (Ábrányi Emil) s az év utolsó napjaiban a Forradalom (Hatvani Imre és Magos Ernő), melynek már csak egyetlen száma látott napvilágot. Kolozsvár márciusi ifjai, még májusban, az Ellenőrt indították meg. Lauka Gusztáv forradalmi élclappal kísérletezett (Charivari); ez is csak júliustól szeptemberig tudta fenntartani magát. A radikális tábor, miközben a forradalmi újságírás nagyszerű hagyományát teremtette meg, rosszul gazdálkodott erejével: szétforgácsolta, ahelyett, hogy tömörítette volna. A párhuzamosan megjelenő baloldali lapokat többnyire ugyanazok írták, mégis gyakran keresztezték egymás szándékait, személyeskedtek s elmulasztották, hogy például egységesen lépjenek föl a radikális képviselőjelöltek mellett. Nagyobbszámú népi olvasóközönséget csak a Munkások Ujsága tudott megnyerni magának, a paraszti követelések felkarolásával; a többi radikális lap a pesti utcára igyekezett támaszkodni, ez azonban csak a Marczius Tizenötödikének sikerült. Pálffy Albert – és szerkesztőségi jobbkeze, Csernátoni Lajos – olyan ötletes újságírói modort alkalmazott, olyan ügyesen használta fel a terjesztés addig ismeretlen fogásait (rikkancsok), hogy lapja minden támadás és nehézség ellenére (vidéken több helyt kitiltották, megégették) tartósan közvéleményformáló erő maradt.
A kormány maga is szükségét érezte, hogy sajtóorgánummal rendelkezzék. Előbb a Pesti Hirlapban nyílt hivatalos rovat, majd Bajza kidolgozta egy hivatalos lap tervezetét, végül ez, Közlöny címmel, Gyurmán Adolf, a meggyőződéses demokrata, sőt republikánus publicista szerkesztésében indult meg június 8-án. A rendeletek, kinevezések stb. szövegén kívül tudósításokat is közölt. Kormánykörök vetették föl egy néplap kiadásának gondolatát is, tulajdonképpen Táncsics újságjának ellensúlyozása végett, és Vas Gerebent bízták meg szerkesztésével. A Nép Barátja (és négy idegen nyelvű – román, horvát, szlovák és német – változata) 1848 júniusától kezdve jelent meg, nagy példányszámban, jórészt állami költségen. Arany János, a szerkesztőtárs, kifogásolta Vas Gereben leereszkedő hangját, de Nagyszalontáról csak cikkeit küldhette, nem tudott beleszólni a lap irányításába.
A Közlöny mögött a belügyminiszter, Szemere Bertalan állott; Kossuth függetleníteni kívánta magát a sajtóban, és régi hívét, Bajzát kérte fel szerkesztői képviseletére. Bajza, aki már a harmincas években szeretett volna politikai újságot alapítani, most bebizonyíthatta kivételes képességeit: a Kossuth Hirlapját, mely július 1-étől az év utolsó napjáig állt fenn, a forradalom legtekintélyesebb orgánumává fejlesztette, s mintegy ötezer előfizetőre tett szert. Néhány vezércikket Kossuth írt, a vidéki tudósításokat kitűnő 714levelezők küldték. A lap ingadozás nélkül követte Kossuth mindinkább forradalmi politikáját, és olykor a radikális fiatalok írásainak is teret adott.
1848 a vidéki sajtó föllendülésének esztendeje. Ekkor keletkeztek az első újságok Debrecenben (Alföldi Hirlap; korábban csak egy kereskedelmi hirdető, a Debreczen-Nagyváradi Értesítő jelent meg itt), Kassán (Ábrázolt Folyóirat), Aradon (a címe is Arad; a márciusi ifjak köréhez tartozó Bangó Péter szerkesztette); Pécsett is indult volna egy (Pécsi Tárogató), de a konzervatív helyi hatóságok elgáncsolták. A győri Hazánk politikai lappá alakult, és augusztusig élt. Szegeden csak 1849-ben jött létre a Tiszavidéki Ujság és a Szegedi Hirlap.
Az 1848. év végével a forradalom fővárosi lapjai megszűntek; az osztrák katonai megszállás alatt csak a Pesti Hirlapból adott ki néhány számot Szilágyi Sándor, de hamarosan ezt is betiltották. A kormány Debrecenbe költözött, s most ez a város lett a sajtó központja. A szépirodalmi folyóiratok nem éledtek fel többé, és a politikai lapok közül is csak a Közlöny, a Marczius Tizenötödike és a Nép Barátja jelent meg, hosszabb-rövidebb szünet után. Ez idő alatt megnőtt a debreceni Alföldi Hirlap jelentősége; egyik januári számában egymást követik Kossuth, Petőfi, Táncsics cikkei. Februárban, amikor a Kolozsvárról Debrecenbe irányított nyomdai felszerelés megérkezett, két új lap támadt: az Esti Lapok, melyben Jókai a békepárt nézeteit hirdette, és ellenfele, a Debreczeni Lapok, a Madarász testvérek szócsöve. Táncsicsba beléfojtották a szót: nem tudott óvadékot letenni, s a Munkások Ujsága "meggyilkoltatott", Forradalom című röpívei nem pótolhatták, később pedig Táncsics már csak a szegedi kis helyi lapokban szólhatott a közönséghez.
A főváros visszafoglalása újabb fordulatot hozott. Ismét megindult a Pesti Hirlap, Szilágyi Sándor, Obernyik Károly, majd Jókai szerkesztésében; Gaal József a Marczius Tizenötödikével jelentkezett, de méltatlanul a lap korábbi szelleméhez; az igazi Marczius Tizenötödike egy ideig még Debrecenben maradt, és csak június elején költözött Pestre, amikor aztán Gaal Józsefé meg is szűnt. Pálffy Albert baloldali kritikáját a kormány megsokallta, s lapjának betiltás vetett véget.
Az 1849. év nyarán alapított újságok már csak rövidéletűek lehettek; Erdélyi János Respublicájából tucatnyi, Bajza Futárjából csupán egy szám került ki, és csak a Közlöny kísérte el a menekülő kormányt Szegedre, Aradra. Szemere Bertalan, még Pesten, új néplap kiadásáról tárgyalt Arany Jánossal, Népszabadság lett volna a címe, de a terv már nem valósulhatott meg.
Bemnek különleges szerepe volt a forradalmi sajtó történetében: ahova seregével bevonult, igyekezett a nyomdát a szabadságharc szolgálatába állítani. Ösztönzésére több hadi lap keletkezett: 1848 december végén Kolozsvárott a Honvéd (Ocsvai Ferenc szerkesztette); 1849 április derekán Brassóban a Brassói Lap; májusban Csíkszeredán a Hadi Lap és melléklete, a Csiki Gyutacs; júniusban Kézdivásárhelyt a Székely Hirmondó. Többnyire kezdetleges eszközökkel készültek, a Hadi Lap például a csíksomlyói zárda nagyon öreg betűivel; annál meghatóbb emlékei a forradalom hősi erőfeszítéseinek. Az ostromlóktól körülzárt Komáromban, tábori sátrak alá vagy pincékbe húzódva is adtak ki újságot: Mack József és Rózsafi Mátyás a Komáromi Értesítőt, Friebeisz István a Komáromi Lapokat. Ennek utolsó száma 1849. október 1-én jelent meg: ezzel zárul le a forradalmi sajtó története.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir