A korszak felosztása

Full text search

A korszak felosztása
Az abszolutizmus korát négy szakaszra osztjuk. Az első a Bach-korszakkal csaknem azonos; tart az osztrák haderő itáliai vereségét s a gyűlölt Bach pályafutását végképp megpecsételő villafrancai fegyverszünetig (1859. július 10.). Kisebb egységei: 1849 májusától 1850 júliusáig a Haynau-diktatúra, 1851 őszéig a Geringer-provizórium s 1860-ig Albrecht főherceg kormányzósága.
Az önkényuralom korának második szakaszára a kormányzati rendszer válsága nyomja rá bélyegét. A villafrancai fegyverszünettel kezdődik ez a periódus, tehát még Albrecht kormányzóságának vége előtt, s tart 1861. augusztus 22-ig, az országgyűlés feloszlatásáig. Főbb eseményei: a protestáns pátens, 1859. szeptember 11-én; Széchenyi István öngyilkossága, 1860. október 20-án; a februári pátens, 1861. február 26-án; végül az országgyűlés, 1861. április 6-tól augusztus 22-ig.
A harmadik szakaszban az abszolutizmus újraberendezésének kísérletével találkozunk. Ezt az időszakot mondjuk Schmerling-provizóriumnak is; tart 1861. november 5-től, a törvényhatóságok önkormányzatának felfüggesztésétől, a rögtönítélő bíráskodás bevezetésétől – a provizórium tényleges meghirdetésétől Anton Schmerling kabinetjének bukásáig (1865. július 27.). A szóban forgó három és fél évet, osztrák részről, a német hegemónia megszerzésére 13irányuló már-már utolsó kísérletek, valamint a centralista, föderalista és dualista tendenciák, illetve az abszolutista és polgári-alkotmányos törekvések egymással vívott küzdelme jellemzik, magyar részről pedig főképp Kossuth konföderációs terve (1862), másrészt meg Deák kiegyezést előkészítő, 1865-i "húsvéti cikke".
Az abszolutizmus korának utolsó szakaszára esik az osztrák-magyar "kiegyenlítés" végső előkészítése, majd maga a kiegyezés. Főbb eseményei: az országgyűlés összehívása 1865. december 14-én, aztán elnapolása a porosz-osztrák háború miatt, s végül a königgrätzi csata 1866. július 3-án; továbbá az országgyűlés újbóli összehívása 1866. november 19-én, majd a felelős magyar minisztérium kinevezése 1867. február 17-én s utoljára Ferenc József királlyá koronázása (1867. július 8.).
Az osztályviszonyok és pártmozgalmak tekintetében ez a négy szakasz két nagyobb egységbe vonható össze. Egyrészt a Bach-korszakba: ezt az önálló párttörekvések viszonylagos háttérbe szorulása jellemzi, valamint az alkotmányos és demokratikus mozgalmak korlátozott volta; másrészt a Bach-rendszer utáni nyolcesztendős periódusba: ennek karakterét a demokratikus mozgalmak megélénkülése, az alkotmányos ellenállás erős fellendülése s velük egyidejűleg a nemesi pártok fokozottabb akciói határozzák meg.
Az önkényuralom korának ilyen kettéosztása könyvünk irodalomtörténeti alkorszakait közelről érinti: a második periódusban már a nemzeti-polgárosult irodalom differenciálódásának igen korai, egyelőre még csak szórványos előjeleivel, közöttük az "irodalmi Deák-párt" genezisének első mozzanataival találkozunk (l. a 34. fejezetet). Az abszolutizmus kora osztály és pártviszonyainak felvázolása ezért is szükségszerű.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir