Fülöp János (1929–1983) (Munkaközösség)

Full text search

Fülöp János (1929–1983)
(Munkaközösség)
Fülöp János. Amikor a 60-as évek elején oly örvendetesen elszaporodtak a valóság "közvetlen" ábrázolását, a munkások világának irodalmi "körüljárás"-át vállaló művek, pozitív példaként hivatkoztak a kritikusok Fülöp János írásaira. A jelentős újságírói múlttal és gyakorlattal, személyes fedezetű munkásélménnyel rendelkező író máig e sokat emlegetett néhány korai alkotása révén érdemel elsősorban említést a felszabadulás utáni magyar irodalom történetében.
Tövis című, 196l-es kötete hiteles munkásábrázolásával keltett figyelmet, ezen belül is elsősorban a Botond című kisregénnyel. Ha némileg széteső is az írás, ha talán háttér nélküli, motiválatlan is a hősök cselekvési tere, ha egyoldalú is egyik-másik figura, az 50-es évek elejének sematikus "központi" munkáshőséhez képest lényeges előrelépésről tanúskodik e mű. Nem pusztán tematikai, hanem esztétikai érvényű megörökítése annak a változásnak, amit az új közösségek teremtésének és a személyiség kiteljesítésének küzdelmes folyamatában a szocialista brigádmozgalom jelent. Ahogy Tóth Dezső annak idején megfogalmazta: "épp a munkáskörnyezet aktuális tényeinek vállalásával tudja az örök szerelmi konfliktus mai 1140változatát hitellel megformálni." Igéretes, balladás erejű írás az 1956-os kommunista áldozatokról szóló Özvegyek.
A munkástéma színvonalas és érett írói megoldásainak magasabb követelményeivel azonban már nem tudott lépést tartani Fülöp. Ebből a szempontból visszalépésnek minősíthető az ún. mozgalmi olvasmányirodalom – pedagógiailag és direkt politikailag esetleg mégoly hasznos, de az irodalmi fejlődésfolyamaton kívül kerülő – tendenciájának megerősödése (Március, 1963; Kelenhegyi hajnal, 1965; Tavaly ilyenkor, 1965 stb.). Értékesebb az a másik törekvés, amely a dokumentumirodalom szélesedő sodrához köti műveit, így a Móricz Zsigmond egykori riportjainak színhelyét újra bejáró publicista mai valóságbeszámolója (Visszatérni jó! 1962) és az Angyalföldi krónika című történelmi-helytörténeti dokumentumkönyve (1970). A hadács (1980) című regényében a múlt század hazai munkásmozgalmának történetét idézte fel.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir