A vallomás példázatai

Full text search

A vallomás példázatai
Prózáját szentírási jelképek, utalások, alakok szövik át. Szövegeiben nem ritka, hogy a szereplők egy-egy jellemző bibliai mondást idéznek, így hosszabbítva meg a szövegek jelentéstartományát. A negyvenes évek végén született "példabeszédei", a Szőlőművesek és a Bakator nemcsak azért fontos, érdekes írások, mert bebizonyítják, 242hogy e jelképek a megváltozott történelmi környezetben is újraértelmezhetőek, hanem azért is, mert mindkettő a szó eredeti jelentése szerint való "példabeszéd", hasonlat, amely minden olvasónak szól. Novellái a felszabadulás utáni évek legégetőbb kulturális kérdései és vitái között próbálták eligazítani az olvasót, és – ez sajátos többlet a műfaj eredeti jelentéséhez viszonyítva – az író állásfoglalását is sejtették.
A Szőlőművesek (1947) hatalmasra növesztett hasonlat, jelképes történet. Az utalások világossá teszik, hogy a háború után vagyunk, a Szőlőnek Ura ekkor váltja ki az elbeszélőt fogságából, s társaival, Lukáccsal és a szertelen Gedeonnal szőlőjének őrzését bízza rájuk. Korlátlan szabadságban élnek, nem törődnek a terméssel, s amikor az ismeretlen Úr elküldi bérlőjét, majd fiát is, hogy behajtsák rajtuk a hasznot, mindkettőt megölik, majd remegve várják az ítéletet, hiszen hallani vélik már megbízójuk félelmetes lépteit, s látják jeleit az égen. Amikor Sőtér István ezt az elbeszélést írta, alaposan ismerte az egzisztencializmust (nemzedékéből nemcsak ő, hanem Kolozsvári Grandpierre Emil és Rónay György is számot vetettek a sartre-i egzisztencializmussal) s annak azt az alapgondolatát, hogy a véges emberi létnek, gondolkodásnak alapvető meghatározója a halálra való nyitottság. De talán ennél is jellemzőbb az a mód, ahogyan az író a korláttalan szabadság eszményét ábrázolja s teszi bírálat tárgyává. A Szőlőművesekben felismerhető Gabriel Marcelnek az a gondolata, hogy az ember szabadsága birtokában alakítja magát és a világot, de az a korlátja is egyben, hiszen csak "1'être-au-monde", azaz a világ valóságában alakíthatja magát. A három szőlőműves elidegenedetten él, tárgynak, ellenséges elemnek tekintve mindenki mást (Gabriel Marcel szóhasználata szerint az ilyen emberi kapcsolatban a másiknak "lui" azaz: "ő" a neve). Hiányzik belőlük az alkotó jelenlét képessége, a kapcsolatteremtés készsége, nem tudják megvalósítani önmagukat, mert a személyiség csak egy kölcsönös "je–toi" viszonyban fejeződhetik ki. A Szőlőművesek tehát végső soron egy olyan – akkor gyakori – emberi magatartást ábrázol, amellyel a Hídszakadás főalakja is szeretne szakítani, s amely itt a kietlen és értelmetlen lét forrása lesz. A Bakator (1948) tovább pontosítja az érzést, amikor az ismert menyegzői meghívásról szóló példabeszédet helyezi a háború utáni környezetbe. A hasonlat itt egyértelmű: az egyes szám első személyben szóló főszereplő így terjeszti kérését az Adószedő elé: "Régi mértékeimet elvesztettem, régi súlyaim megromlottak: csalfa gyümölcsök! Űrmérőim csak ürességet mérnek, hőmérőim: hidegben is hőt, hőben is hideget! Adj új súlyokat és mértékeket, hogy élni tudjak még a te életedben!" Ugyanilyen reménykedéssel fordul Ettre majd Fábián Kristóf felé, ekkor azonban már megérti, hogy a régi súlyokat és mértékeket sem kell mindenestől elvetnie, kicserélnie…
"Hogyan lehet kegyelem nélkül élni, ez századunk legfőbb nyitott kérdése" – mondja Camus A L'Homme révoltében, s ugyanerre a kérdésre Sőtér István ekkor még csak keresi a választ "példabeszédeiben", hogy később találja meg Az elveszeit bárányban és a Budai Oroszlánban. Mindkét regényét Ettre Ferenc alakja fogja össze, ő az, aki a Bűnbeesés Péteréhez hasonlóan az író életszemléletének hordozója, anélkül, hogy mindenestül azonos volna vele; kettejüknek, az élőnek a 243a képzeletbelinek ez a szemérmes kapcsolata mégis lehetővé teszi, hogy Sőtér ne csak ábrázoljon, hanem valljon is, ne csak leírjon, hanem végigvezessen bennünket az azonosulás különböző fokozatain, végérvényes megfejtését adva azoknak a jelképeinek, amelyek vissza-viszatérő elemekként bukkantak fel korábbi műveiben.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir