Kahána Mózes (1897–1974) (Munkaközösség)

Full text search

Kahána Mózes (1897–1974)
(Munkaközösség)
Kahána Mózes a szocialista irodalom egyik korai képviselője. Alakjában a nemzetközi munkásmozgalom egyik leghűbb, legfáradhatatlanabb harcosát tiszteli. Költői pályáját avantgárdista törekvések, az expresszionizmus hatásai jellemzik (Univerzum, 1918; Én, te, ő, 1921; Túl a politikán, 1921; A mozgalom, 1923). A Tanácsköztársaság és a bécsi emigráció idején vált tudatos forradalmárrá, s ez nemcsak világnézetét, hanem a művészethez való viszonyát is megváltoztatta. Írásait a munkásmozgalommal való teljes azonosulás, elszánt cselekvésvágy inspirálta. A mozgalom proletárverseivel lezárult költői munkássága, ezt követően cikkeket és kiáltványokat írt, majd a börtönévek alatt prózában kezdte megfogalmazni a forradalommal és a munkásmozgalommal kapcsolatos élményeit.
Első elbeszélését (Az ember nem bivaly) utóbb így értékelte: "Műfajtalansága is a proletkult befolyását jelzi… Tényszerűen valóságos cselekményre épül, s ugyanakkor mégis romantikus stílusú propagandaírás." Prózájával elsősorban szervezni és hatni óhajtott, legerőteljesebb jellemzője így a tényszerű hűség és a közéleti nézőpont. Ezek a művek (Tarackos, 1931; Taktika, 1933), ahogyan az író maga nevezte őket: "plakátregények", s még első elbeszéléskötetei (A Kárpátok 527alatt, 1932; Őszi hadgyakorlat, 1934) is csupán előtanulmányai Kahána Mózes esztétikailag is értékelhető szépírói munkásságának. Alkotói fejlődése szempontjából döntő időszak volt munkatársi kapcsolata a Korunkkal, ekkor írta meg első jelentős prózai művét, a Hat nap és a hetedik (1940) című regényét. Ez a szociografikus pontosságú mű Dános községről (a valóságban Dálnok, Dózsa György szülőfaluja) a két világháború közötti magyar irodalom egyik legjobb falurajza. Későbbi novelláiban és regényeiben fokozatosan kiteljesednek szépírói elképzelései. Írásai naplónak is beillő vallomások, melyekben valósághű ábrázolásra törekszik, de lírai stílusában a hajdani költő is jelen van. Az anekdotázó könnyedség és a szemléletes nyelv az eleven, realista előadásmódot szolgálja.
Hazatérése után számos műve fordításban is megjelent, írásaiból válogatások készültek, s fáradhatatlanul dolgozott újabb művein. A Biharvári taktika (1965), amely a Taktika című mű alapján íródott, a magyar Tanácsköztársaság utáni történelmi periódusnak, az erdélyi munkásmozgalom egykori harcosainak a dokumentumregénye. Földön, föld alatt (1967) címmel jelent meg egy kötetben a Hat nap és a hetedik című regénye és több elbeszélésciklusa. Elbeszéléskötetei: a Szélhordta magyarok (1971) és a Két nő egy képen (1974) az erdélyi korszak és a Szovjetunióban töltött évek élményeit feldolgozó novellákat, illetve a Magyarországon keletkezett új írásokat tartalmazzák. Kahána Mózes utolsó éveinek legnagyobb vállalkozása: önéletrajzi regényciklusa (Íratlan könyvek könyve, 1969; A boldog élet könyve, 1972; Sóvárgások könyve, 1973). A gyermek- és ifjúkor lírai felidézése után a forradalom élményéről, az emigráció éveiről, az önként vállalt kommunista kötelességről, a munkásmozgalom etikai problémáiról tesz őszinte vallomást, a negyvenes évek elejéig járva be az életutat. Ezek a memoárkötetek drámai feszültséggel telített, szépirodalmi rangú alkotások, szerzőjük e korszak lelkiismeretének tisztét tölti be.
A Nagy időknek kis embere (1977) nyolcvanadik születésnapja alkalmából összeállított válogatás, hiteles krónikákon, cikkeken és állást foglaló hozzászólásokon át követi az író pályáját, s rajzolja meg árnyaltan Kahána Mózes szellemi arcképét.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir