Ifjúság, indulás

Full text search

Ifjúság, indulás
Balázs Béla – családi és egy ideig írói neve Bauer Herbert – 1884-ben született Szegeden. Legérettebb művéből, az Álmodó ifjúságból tudjuk gyermekkora történetét. Apja gimnáziumi tanár volt, akit a felsőbbséggel való összeütközése miatt Lőcsére helyeznek, anyja német nevelőnő. Apja korán elhalt; a család – elszegényedve – visszaköltözik Szegedre. Balázs Béla gyermek- és ifjúkorának legfogékonyabb éveit tehát Szegeden töltötte; s Szeged levegője, a tiszai táj, az alföldi forróság, Szeged embereivel, polgárságával, a szegedkörnyéki tanyák parasztjaival, a Csongrád megyei földmunkásokkal való találkozás mély élményeket jelentettek számára. Egy kamaszkori nagy szerelem is elkíséri majd: mint fájó sebet hordja magában évtizedekig a jómódú szegedi család hegedűművésznő-lánya iránt érzett reménytelen rajongását.
A tehetséges fiatalember – elhalt apja barátai segítségével –, bekerül az Eötvös Kollégiumba, bölcsészhallgató lesz; s olyan társak közt készül pályájára, mint Kodály Zoltán, Szabó Dezső, Laczkó Géza. Mohón habzsolja magába a műveltség-anyagot, nagy elszántsággal készül arra, hogy valaki: író, költő és filozófus legyen. Magyar és német irodalommal, valamint filozófiával foglalkozik leginkább. 1906-ban ösztöndíjasként egy évet tölt Berlinben; Kodály Zoltánnal lakik együtt, s barátságuk, sőt szellemi szövetségük, mely néhány évig igen szoros lesz, innen datálódik. Berlinben bekerül az ottani nemzetközi diákélet forgatagába; az egyetemen Georg Simmel szemináriumába jár, este lengyel és orosz diákokkal s diáklányokkal folytat végnélküli vitákat, éli a bohém-életet. A Kalandok és figurák lapjain, regényeiben térnek majd vissza ezeknek az éveknek szereplői.
Mikor hazatér, előbb tanulmányokkal jelentkezik; mintegy megalkotja esztétikai rendszerét, filozófiáját. Halálesztétikája (eredetileg Az öntudatról246címmel jelent meg, 1908-ban) a századelő irracionalista, szubjektív idealista filozófiai áramlatainak hatására született, egyéni hangú, szellemes elmélkedés-sorozat. A kor sok kedvelt tételét megtaláljuk benne. Kiindulópontja: "A művészet a metaphysicai ösztön megnyilatkozása és transcendens jelentőségű… ", s mindvégig az intuícióban, "élethatáraink megérzésében" látja a legfontosabbat; a halál borzongató érzését tartja közelinek. A valóság ebben az esztétikában háttérbe szorul; tételesen ki is mutatja, hogy igazi realitás csak bennünk van, ezzel szemben a külvilág álommá hígul; a természet csak múló szín. Ilyen módon kerül aztán esztétikájának középpontjába a dráma és a mese: a dráma, ahol nincs megoldás, ahol mindenkinek joga van; és a mese, amelyben "lebegő, festett függönyökké lesz a világ", amely "a metafizikai ösztön legerősebb kifejezése". Esztétikai gondolkodása azután egyfajta – bizonytalanul körvonalazott – új vallásosságba, panteizmusba fut bele: "Tudatos, vagy öntudatlan pantheismus, vallásos érzés az, amelyből az igazi művészet fakad… " Kevéssel utóbb írott Művészetfilozófiai töredékeiben (1909) még tovább megy: itt már a művészet mint életforma szerepel, alkotások nélkül is lehetséges öntudati állapot; s felsejlenek egy művészet-vallás körvonalai. A fiatal Balázs Béla tehát programatikus eltökéltséggel közvetíti Magyarországra a századelőn divatos irracionalista, idealista filozófiák és esztétikák tanításait; gondolatai forrásvidékét Diltheynél, professzoránál, Georg Simmelnél, a századelő olyan nagyhatású íróinál, mint Paul Ernst és Rudolf Kassner, nyomozhatjuk. Ifjonti túlzásai s alapjában szubjektív idealista világnézete ellenére két ponton figyelemreméltó ez az elméleti program: mint kritikusa, Babits Mihály jól látta, (1909), lázadás ez a maga módján a hivatalos magyar esztétika ellen; és ott van benne az igény a mélyebb, filozófiai megalapozottságú művészet iránt.
Első szépirodalmi művei mintha csak ez esztétikai programnak igazolásai, sőt helyenként illusztrációi lennének. Versei először a Holnap két antológiájában, majd a Nyugatban látnak napvilágot; elsőnek A vándor énekel című kötetben (1911) gyűjti össze őket. Nevezetes (mert utóbb A kékszakállú herceg vára elé iktatott) Regös prológusában így mondja ki ekkor vallott esztétikája alapján elveit:
Szemünk pillás függönye fent:
Hol a színpad: kint-e vagy bent
Urak, asszonyságok?
Keserves és boldog
Nevezetes dolgok.
A világ kint haddal tele
De nem abba halunk bele…
 
Az induló Balázs Béla verseiben a kor magányos művészének panasza, siralma, életérzése szól – néhol túl programatikusan, néhol őszinte mélységből. Az élet titok, mindnyájan titkot hordozunk magunkban:
Titok marad a dolgok minden titka.
Mert minden út és minden végtelen
(Mert minden út)
247Uralkodó érzése ezekben a versekben a búcsúzás, a bánat; hangját erős erotika hatja át, s szerinte az egyetlen, amiben fel lehet oldódni a magányos életben: a szerelem. Néhány versében (Éjjel) hirtelen megszólal a magányos polgári költő félelme a polgári világ tűnékenységén s a hirtelen összeomlás előérzete is. Az Osztrák–Magyar Monarchia költőinél ez idő tájt gyakori sugallat ez.
Szimbolista költészet az övé; a francia szimbolistákhoz (drámában Maeterlinck-hoz), osztrák költőkhöz kapcsolódik. A valóság minden jelensége, a lelki élet minden mozzanata jelképekként jelenik meg benne: a világ titokzatos, egyszeri élmény, a jelenségek csak fátylak, melyek mögött mélyebb, egyedül igaz és ősi valóság rejtőzik. S mivel ezek az élmények az egyedül lényeges valóság igaz törvényeit revelálják, a rájuk utaló szimbólumoknak is őserejűen egyszerűeknek kell lenniök. Így jut el Balázs Béla – a mély élményeket ősi egyszerűségű szavakkal kimondandó – a magyar népdal, s főleg a magyar népballada formakincsének, versformáinak felhasználásáig: "legdifferenciáltabb", legbonyolultabbnak látszó érzéseit a székely vagy magyar népballadák ősi szavával akarja elmondani, legmodernebbet és legősibbet olvaszt egybe. Nem független ez a törekvése az Adyétól, sem Bartókhoz és Kodályhoz fűződő barátságától, és kétségtelen, hogy az ősi és a modern, a magyar népballada és az új mondanivaló szintézisének a magyar költészetben később oly gyakorivá vált kísérletét (Erdélyi József, Sinka István, Gulyás Pál) ő vállalja először; s szándékát Bartók zenéje teszi nagyhatásúvá.
Verseiben mindemellett még sok a sutaság és mesterséges íz; maga vall róla Ady Endréhez intézett versében, hogy voltaképpen versenyre akar kelni nagy inspirálójával, aki önmagára ébresztette:
Űztél: megtudtam, hogy van birtokom.
Ütöttél: zengni hallottam a vértem.
Téptél és örök gyökeremhez értem.
A minden gyökeréhez.
 
Költői pályájával együtt indul a drámaírói is: a Doktor Szélpál Margit (1906-ban írta, 1909-ben jelent meg) ritka kísérlet a kor magyar drámaírásában a filozófiai drámára. Nem függetlenül egyik eszményképe, Friedrich Hebbel és természetesen Ibsen hatásától, gondolatilag pedig Dosztojevszkijhez is kapcsolódva, saját élményei is ihletik: a dráma környezete – berlini diákélete; a főszereplő modellje – későbbi első felesége, Hajós Edit; témája – a nő küzdelme az önálló hivatásért s bukása ebben a küzdelemben. Az Élet – a vitalista-irracionalista módon felfogott élet – győz: a tudós-kisasszony háziasszony és anya lesz. A darab első fogalmazása tele van szecessziós díszekkel, szimbolikus alakokkal, bonyolult és álbonyolult lelki folyamatokra való utalásokkal, irracionalista tanokkal; színpadtechnikai hibák is gyengítik. Balázs később átdolgozta, reálisabbá s ugyanakkor szenvedélyesebbé tette, megtisztította ifjúkora sallangjaitól.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir