A szórakoztató irodalom

Full text search

A szórakoztató irodalom
Az újabb polgári irodalom átlageredményeit, könnyen hasznosítható eljárásait felélő regény- és színműírás megteremtette a közönségsikerre számító szórakoztatás új műfajait: megszületett a sikeres, nagy példányszámú regény több változata, a színpadot elárasztotta a középfajú dráma és a könnyű vígjáték romlékony, selejtes tömege; nagy népszerűségre jutott a regényes életrajz – a vie romancée – és a riport-regény; hódított a háborús és hadifogoly emlék-irodalom, a semmitmondó történelmi regény és a szerelmi limonádé. A "siker-irodalom" igényesebb teljesítményei és alantas, esztétikai értékkel nem is szembesíthető darabjai egyaránt a polgári irodalom perifériáján helyezkednek el. Sem jobb szerzőit, s kivált tehetségtelen és nyegle iparosait mélyebb felelősség, nagyobb becsvágy nem is sarkallta – nem vállaltak részt a Nyugat második és harmadik nemzedékének törekvéseiből, még ha némelyikük indulása ígéretes volt is, többre becsülték a pillanatnyi népszerűség vonzását, mint a komolyabb munkát. A második és harmadik nemzedéktől mindenekelőtt az értékkülönbség választja el őket, mert míg ezeket az irodalomtörténet joggal számontartja, akár azon a jogon, hogy egy elmúló világot és egy szerepét eljátszott osztály, a polgárság életét örökítették meg elégikus és bíráló hangon vagy azért, mert "alvajárók", "kincskeresők", "fellegjárók" módján a menekülés meg a kitörés módozatait keresték a barbár világból s a magyar próza megújítására is törekedtek – addig a siker-irodalom szerzői az írói felelősség parancsát nem ismerték.
A konzervatív-nacionalista irodalom és a szórakoztató divatos műfaj igen messze esett egymástól. A szórakoztatás mindig igyekezett időszerű vagy éppenséggel "modern" lenni; társadalmi bázisát elsősorban a városban találhatta meg, jellegzetesen városi termék is, innen van urbánus témaköre és 167ízlésvilága. Nyelvében sem kapcsolódott a hagyományokhoz: szójárása, stílusa inkább a polgári irodalom "lesüllyedő" kincsei közül merített, s nem folytatta Jókai, Mikszáth, Gárdonyi hagyományát. De nem követte a konzervativizmus kedélyes anekdotázását, sem az akadémizmus fennkölt klasszicizáló stílusát. Közvetlenebb, frissebb, újszerűen érvényesülő eljárásokat alkalmazott; felhasználta a lélektan új eredményeit, mégha gyakorta gépiesen is (Földi Mihály), alkalmazta az új stílusvívmányokat: a montázs-technikát és a szimultanizmust (Körmendi Ferenc), élt az első személyes előadás és az intimitás új sugallataival (Bródy Lili). Életérzése nem a megállapodott, a viszonyokat konzerváló középosztály-közhivatalnok rétegé, és idegen tőle a dzsentri úri magatartása is. Igyekezett valamit közvetíteni a kor nyugtalanságából, az élettempó új ritmusából, sőt a bizonytalanság-érzésből, a válsághangulatból, a kis-egzisztenciák megingásából (Földes Jolán). Érzékeltetni akarta, hogy a háború előtti békeévek mindenestül elmúltak és elhamvadtak a régi, nyugalmas élet formái.
Mindez csak a divatos irodaiamnak igényesebb szerzőire vonatkozik. De ez az újszerűség még Földi Mihály, Bródy Lili, Körmendi Ferenc könyveiben is jobbára csak felület és külsőség: felhígult formában jelentkezik és gyakori, hogy nem több egyszerű átvételnél. Földi Mihály műveiben az intellektuális nyugtalanság metafizikai ködveréssé silányul; Bródy Lili regényeiben a belső monológ, a közvetlen előadás, a kis dolgok kultusza a mondanivaló hiányának elleplezésére is szolgál; Körmendi Ferenc mindazt bezsúfolja regényeibe, ami a "modernség" külső ingereit ébresztheti. A könnyű sikert azonban épp ez a tetszetős, érdekes forma, az izgalmas cselekmény és a felületen rekedő mondanivaló biztosíthatta. A kor igényes polgári kritikája – a Nyugatban és más folyóiratokban – fel is hívta a figyelmet az érdekkeltés olcsó fogásaira, a mindent rendbehozó befejezés hamisításaira. Nem volt ritka azonban a mérték elvetése sem: Nagy Endre az Isten országa felé című Földi regényről azt írta a Nyugatban, hogy hozzá fogható mű Az ember tragédiája óta magyar nyelven nem született. Az Isten országa felét a Pen Club világdíjára is javasolták. Egyesekből az üzleti érdek csinált sikeres írót: Körmendi Budapesti kalandja elnyerte három angol könyvkiadó nemzetközi regénypályázatát; Földes Jolán A halászó macska utcája című regényét ugyancsak egy nemzetközi pályázat első díja juttatta kétes világhírhez.
A szórakoztató irodalom nemcsak a sznob igényeket elégítette ki – alantasabb, iparszerűen előállított tömegtermékeinek írói gyakran az irodalmias külsőt is mellőzve, sorozatban gyártották a giccs és ponyva silány darabjait (Aszlányi Károly, Bókay János, Bónyi Adorján, Bozzay Margit, Erdős Renée, Forró Pál, Vaszari Gábor, Török Rezső stb.). Ez a nagy tömegben megjelenő álirodalom az irodalomtörténeti vizsgálódás körébe igazában nem is tartozik: eltemetődött azzal a világgal együtt, melynek kispolgári szemléletű, giccses szórakoztatását vállalta.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir