Keresztury Dezső

Full text search

Keresztury Dezső
Keresztury Dezsőt (1904) főképpen Arany kultusza kapcsolja Horváth Jánoshoz. 1945 előtti legkiérleltebb tanulmánya Arany útját mutatja be (1937). De ha e kis könyvnek elsősorban a szemléletére figyelünk, a benne rejlő Horváth-hatást sem látjuk gátlónak. Hiszen Keresztury célja itt éppen az, hogy egyensúlyt teremtsen az "eszményítés és megelevenítés erőjátékában", hogy megnyugtatóan megrajzolja az egyéniség és mű változásait s e változások belső összefüggését. Arany János nemzeti klasszicizmusát tehát – Kerecsényihez hasonlóan – nem tekinti időtlen normának: "A szellemi nagyság… – írja összefoglalásában – kinőhet a történelmi folyamat összefüggéseiből és állandóan ható jelenné változhatik." De a múlt "csak akkor születik új életre, ha a magunk vérével, a magunk élményével és öntudatával átitatva mintegy újjáteremtjük". Így Aranyt nem is állítja szembe a Nyugat irodalmi forradalmával, sőt az Őszikékből a századforduló modern költészetének hangjait hallja ki. Nem az Aranytól Adyig koncepcióját tanulja tehát el, hanem a gazdag anyagból kinövő Horváth-tanulmányok módszerét. Körültekintő, gondosan mérlegelő, de következtetéseiben alig emelkedik tárgyának primér anyaga fölé. Látja, hogy hőse a valóság zűrzavaros anyagát formálta át költészetté, hogy műveiben a kor párázata csapódott le. Ebből a "valóságból" azonban csak a "környezetet" mutatja be, a korból pedig csupán azokat a történelmi eseményeket, melyek Arany életrajzának is részletei. Így nem is jut el a társadalmi igényű elemzésig: mint Horváth János, ő is megáll a miliő-rajz és a pszichológiai elemzés határainál.
Ez a módszer – különösen a tudománytörténet távlatában – aligha kielégítő, de nem is visszahúzó örökség. Kereszturyt sem akadályozta a továbblépésben. Irodalomtörténeti munkájában egészen 1945-ig fellelhető Horváth János hatása, de kísérleti igényű tanulmányaiban és gyakorlati kritikáiban a Nyugat második nemzedékének szelleme tükröződik.
A Nyugat és a Magyar Csillag kritikusa, a modern magyar irodalom alakjainak és problémáinak elemzője s a kortársi dráma méltatója. A konzervatív Magyar Szemlében "öröksége" és nemzedéke eredményeinek közelítésén munkálkodik. Külföldnek szánt írásaiban a Nyugat magaslatáról nyújt tájékoztatót a magyar irodalomról (Pester Lloyd, Ungarische Jahrbücher). Valójában már az új magyar irodalom az elsődleges élménye: versei is ezt bizonyítják.
Érthető tehát, hogy amikor kiadja válogatott tanulmányait (Helyünk a világban, 1946), szenvedélyesen kereső, a nemzeti, társadalmi és irodalmi problémákat együtt vizsgáló kötettel lép elő. Újabb munkáiban is a lassú, de szerves fejlődés figyelhető meg. Kísérletet tesz az Arany-kép új megvilágítására 54(A hallgató Arany, 1950), kiássa a feledésből Batsányi életművét s Babits értékelésének bonyolult munkájára vállalkozik (a Magyar Klasszikusok Babits-kötetének előszava).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir