A líra fejlődése 1938-ig

Full text search

A líra fejlődése 1938-ig
A műfajok közül először a líra fejlődött ki a szlovákiai magyar irodalomban. Míg az első itteni magyar regény (Sziklay Ferenc Hangzatkája) csak 1924-ben jelent meg, versesköteteket már 1919-től kezdve adtak ki. A magyar emigránsok szerkesztette Tűzbe írta meg Mécs László, a kispolgári, vallásos olvasóközönség előtt később igen népszerű papköltő haladó motívumokat is tartalmazó programadó költeményét, a Hajnali harangszót:
"Tánc feszüljön a harangban: hajnalember szirom-tánca,
mely magyar lányt, szláv fiúcskát testvér-táncra pöndörít
gyermekkezet gyermekkézbe, lelket fűzzön tavasz-láncba!
875Gyűlöltünk már Káin óta vérivásig, csömörig!
Átkozott, ki most se áll a testvér-csókos hajnal-táncba!
Átkozott, ki székelyt gyilkol Szent-Istvánkor, zsidót gúnyol szombaton!
Kongatom piros harangom, ifjú szívem kongatom."
 
Később Mécs költészetéből egyre inkább kimaradt a szociális élmény, a nacionalizmus, a klerikális konzervativizmus lírikusává vált. Mécs ifjú éveinek kortársa, Ölvedi László (1903–1929), A bányász éneke (1923) című kötetére mindenütt felfigyeltek a magyar olvasók, de lírájában uralkodóvá vált a kisebbségi, romantikus nacionalista szemlélet. A nemzeti konzervatív költészetet képviselte a rimaszombati Telek A. Sándor lírája is.
A forradalmi lírát kezdetben Szlovákiába emigrált írók (Hidas Antal, Mácza János) képviselték, a Kassai Munkás és más kommunista lapok hasábjain, de legtöbbjüktől később megtagadták a csehszlovák állampolgárságot. A szocialista avantgardizmust a húszas évek elején főként ketten követték a szlovákiai magyar lírában: Földes Sándor és Forbáth Imre. Földes kezdetben az expresszionista-humanista "emberirodalom", Forbáth pedig Kassákék modernizmusának követője. Később Forbáth kommunista költővé érett, Földes pedig az aktivizmus, köztársaságpárti "csehszlovákizmus" hívévé vált.
A húszas évek végén tűntek fel a már Csehszlovákiában felnevelkedett fiatal értelmiség költői, akik közül Győry Dezső a legjelentősebb.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir