Győry Dezső

Full text search

Győry Dezső
1900-ban született Rimaszombatban. A középiskolát szülővárosában végezte, majd egy ideig mint a budapesti Eötvös-kollégium tagja az egyetem bölcsészkarának volt hallgatója. Első verse 1917-ben jelent meg. 1919 óta mint újságíró munkatársa volt a legtöbb csehszlovákiai magyar napilapnak és folyóiratnak. 1925-ben a haladó szellemű Kassai Napló felelős szerkesztője. 1926-ban megteremti a Prágai Magyar Hírlap irodalmi mellékletét, de progresszív művelődéspolitikája miatt elbocsátják. Egymás után jelennek meg verseskötetei: Hangulatok (1921), Százados adósság (1924), A láthatatlan gárda (1927), Újarcú magyarok (1927), Hol a költő? (1931), A hegyek árnyékában (1936), Zengő Dunatáj (1938), Emberi hang (1940). 1926-ban A Mi Lapunkban írja meg Kisebbségi géniusz című programadó vallomását, a haladó fiatalság mozgalmának vezérfonalát, melyben a humanizmus szellemében harcot hirdet minden testi és szellemi kizsákmányolás ellen.
1927-ben jelenik meg az Újarcú magyarok című verseskötete, mely az egész magyar irodalmi életben ismertté teszi nevét. Szállóige, a Sarló fiatalságának büszke neve és programja lett. A kötetről Móricz Zsigmond írt lelkes, elismerő méltatást a Nyugatban, melyben Győryt Ady magyar progressziójának leghivatottabb folytatójaként emlegeti. "Elsősorban s teljesen politikus költő" – állapítja meg találóan.
1933–38 között Győry mint a Magyar Újság felelős szerkesztője – közben a Csehszlovákiai Magyar Újságírók Uniójának elnöke – lapja hasábjain tervszerűen helyet adott a sarlós fiataloknak, a baloldali és kommunista 876íróknak is. Támogatta az értelmiségi fiatalság kulturális népfrontját. Felkarolta a haladó szellemű egyetemi hallgatók Petőfi-körének, Eötvös-körének és Táncsics-körének munkáját. A fasizálódás és az Új Szellem című folyóirat ellensúlyozására 1937-ben Vozári Dezsővel együtt megalakította a Csehszlovákiai Magyar Demokrata Írókört, melynek elnöke lett. Költészetével és publicisztikájával 1938 őszén, a jarossizmus látszólagos győzelme idején is gerincesen kiállt eszméi mellett: a fasizmus, az antiszemitizmus és a reakciós irredenta ellen (A jel, Lármafa, Két testamentum).
A kegyek árnyékában című verseskötetével a csehszlovákiai magyar valóság közelébe kerül. Különösen kiemelkednek ebből a kötetéből Szlovenszkó és Új Márciust! című ciklusai. A nacionalista uszítások idején is megértő, testvéri hangon énekel a szlovák dolgozókról. A haladó költészet képviselőjeként jelentkezik Győry 1938-ban a Zengő Dunatáj című kötetével is. A költő a közvetlen fasiszta veszély idején sem lesz kommunistává, de megmarad az erkölcsi igazság polgári humanista álláspontja mellett, mint egyik költeményében írja:
A nyelvem lóg. Az inam néha reszket.
Tüdőmmel kezd ki már az orv aszály.
De hogy más vállról emeljek keresztet,
ki kellett ásnom az élet elveszett
titkát. S nem fáj már, amit tudni fájt.
 
Igen, végére jártam már a végnek,
s új élet nyílt rám a végek mögött:
te is csak egy kis fodra vagy a népnek
s a sors értelme: nép lenni a népek
s ember lenni az emberek között.
Önvallomásféle, 1935
1939 végén Győry újból felemeli hangját, s a kettős – náci és Hlinka-gárdista – cenzúra ellenére megnyirbálva és képekbe rejtve, de bátran és határozottan küzd a fasizmus ellen, hitet tesz az emberi haladás eszméje mellett Emberi hang című nevezetes versciklusában. 1941-től Beregszászon élt teljes visszavonultságban. Győry 1949-től Budapesten él, és egymás után adja ki népszerű, romantikus pátoszú szlovákiai vonatkozású történelmi regényeit és elbeszéléseit: Veszedelmes ember (1950), Viharvirág (1956), Vérehulló szerelem (1957), Gömöri rengeteg (1960), A nagy érettségi (1961).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir