Méliusz József

Full text search

Méliusz József
1909-ben Temesváron született, a Korunk belső munkatársa, több kommunista, haladó lap állandó cikkírója. A bécsi döntés után Romániában él. 1945 után Bukarestben dolgozik, mint író, fordító.
Méliusz József első írásait az Erdélyi Helikon közölte, de csakhamar Gaál Gábor közvetlen környezetébe került, és hatására a Korunk gárdájának egyik legbelső tagja lett. Mivel huzamosabb ideig távol élt Kolozsvártól, Gaál Gáborral levélben vitatták meg a felmerült kérdéseket; kettejük levélváltása a kor szocialista irodalmának egyik legfontosabb dokumentuma. Méliusz József útja ettől fogva töretlen. A romániai magyar forradalmi szocialista irodalom táborához tartozik, csakhamar közvetlen kapcsolatban is az illegális RKP-val, egyértelműen a pártos, elkötelezett irodalom esztétikája és gyakorlata mellett téve hitet. Cikkei, riportjai a Korunkon kívül romániai, csehszlovákiai, kommunista irányítás alatt álló vagy baloldali lapokban jelentek meg; állandó cikkírója 981volt a Brassói Lapoknak, a népfrontpolitikát hirdető Moravska Ostrava-i Magyar Napnak, a párizsi Szabad Szónak. Irodalmi cikkeiben, amelyeket Kitépett naplólapok (1961) címmel gyűjtött össze, az európai haladó irodalom, a baloldali elkötelezettségű irodalom nagyjait ismerteti. Éles, helyenként igen keményhangú, olykor szektás türelmetlenségtől sem ment harcot vívott a transzilvánizmus, az Erdélyi Helikon jobbszárnya, általában minden konzervatív, baloldal-ellenes, nacionalista megnyilvánulás ellen. Riportjaiban, útirajzaiban a háború felé rohanó Európa megdöbbentő képét adja.
Méliusz József annak a költői stílusnak folytatója és új változatokkal gazdagítója, amely szabadon áradó verssorokban, tagolatlan felkiáltásokban, vagy ritmikus prózában, gyorsan pergő dialógusrészekben, népdalformák felhasználásával közvetlenül, a mindennapos agitáció hangján mozgósít, tüzel a harcra, mondja el a nehéz helyzetet, tiltakozik, lázit. Annak a költői vonalnak továbbfolytatója, amelyet a nemzetközi szocialista irodalomban J. R. Becher, a magyar irodalomban Komját Aladár, Hidas Antal művelt. Gyűlölet, szenvedély, harcosság jellemzi – tiltakozás a terror, a fasizmus ellen, harc a háború ellen. Az 1932 című poéma, egy berlini agitációs brigád számára készült hangjátékkísérlet a forradalmasodó Dunatájról – a nyitánya ennek a költészetnek, és ahogyan komorul a kor, úgy szólal meg verseiben a tiltakozás, a düh hangja a barbárság ellen.
Ott ég verseiben az illegális kommunisták életének pátosza (Illegalisták, Mikor Elvtársunkat kivégezték). A népfront Franciaországát lelkesedéssel üdvözli (Örvénylő Párizs, népek csillaga); a háború nehéz éveiben a munkásosztály, a Szovjetunió hozta szabadságért kiált:
Akár a télnek csupasz ágbogán a tavaszra szomjas elhagyott madár,
Úgy várlak kihűlt barlangom rideg homályán, én, az elhagyatott,
A pusztulás kietlenségében repesőn, esztelen hivogatlak,
Vijjogok utánad: jöjj már, ó jöjj el Szabadság!…

S belőlem is, az ének boldogságában
Mellem s szívem feszítve sóhajt ez az Isten: az Éretted halni kész ember
(Óda a szabadsághoz)
Költői stílusa árnyaltabb, gazdagabb lesz ez években; megtartva harcosságát és nyíltságát, ritmikus prózába, tagolt szabadversbe vált át, képei színesebbek, nyelve hajlékonyabb lesz.
A felszabadulás után új lendületet vesz Méliusz József munkássága; cikkek, riportok sorában foglalkozik az épülő szocialista Romániával, a nemzetközi munkásmozgalom kérdéseivel, a világ szocialista íróival. Különösen értékesek József Attilának és Radnóti Miklósnak szentelt nagyobb tanulmányai. Költészetében is megjelenik az új, szocialista ország; s híven eddigi lírai útjához, a nemzetközi tematika: a föld forradalmasodó nemzetei, a gyarmati sorból felszabaduló népek (Együtt a világgal, 1947; Ameddig ellátok, 1960; Beszélgetés a rakparton, 1963).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir