A "harmadik nemzedék" válaszútja

Full text search

A "harmadik nemzedék" válaszútja
Szerb Antal már 1938-ban utalt rá, mennyire problematikus a jelentkező "harmadik" nemzedék költészettana, és Halász Gábor többször is, de különösen 1944-ben ennek a költői nemzedéknek a válságát állítja reflektorfénybe, és megállapítja, hogy horizontjukat ki kell tágítaniuk, művészetüknek több merészséggel, kísérlettel kell erősödnie, ha nem akarnak epigonizmusba süllyedni. Mindenekelőtt a konformizmust olvassa fejükre, és az értelmi-érzelmi erőfeszítést, a nyelvi nyugtalanságot és a prozódia lázát tűzi ki követendő eszményül.
De a nemzedék már a második világháború előestéjén világnézeti, művészeti válaszúthoz érkezett, s ezt, ki előbb, ki később tudatosította magában. Az individualizmussal való leszámolás jele, amikor a szocializmus felé fejlődő 559Radnóti antifasizmusa felel a spanyol polgárháborúra (Hispánia, Hispánia), s amikor az újromantikus Jékelyből is harcos humanizmust vált ki az abesszíniai imperialista rablóhadjárat (Apoteózis), Pásztor Bélában allegorikus, Vas Istvánban filozofikus, társadalomkritikai modorrá erősödik a történelmi élmény. Weöres irracionális filozófiák útján próbál a kollektívumhoz közelebb jutni. Végső soron a nemzedék fejlődésének a fasizmussal, az embertelen háborúval való szembefordulás, majd a felszabadulás élménye adja meg a világnézeti továbbjutáshoz szükséges lendületet.
Az individualizmustól eltávolodva művészi fejlődésük általános tüneteként az én-líra költészettanával szemben kialakítanak egy filozófiai igényű szintézis-verstípust, mely lírai indulatot és epikus szemléletet egyesít. A közeli minta nyilvánvalóan a Jónás könyve, Babits műve. Jó példa erre a verstípusra Kálnoky Szanatóriumi elégiája. Ez a szintézis-vers Weöresnél mítosz vagy fiktív mítosz (Mahruh veszése, Az elveszített napernyő), Jékelynél jelképessé emelt, nemegyszer irreális történet (Madárapokalipszis), Rónaynál biblikus témájú látomás (Jairus lánya); a régebbi irányát folytató Hajnal Anna így kerül igazán nemzedéke fősodrába. A háború megrázkódtatásai és a nagy társadalmi átalakulás után az általános mondanivalót keresve Képes Géza, Vas István és újabban Rónay György jut el a szociális érdekű témákhoz.
Esztétikájukban a szép központi helyét véglegesen felváltotta az érdekes. Ezzel párhuzamosan felelevenítik a kisepikát és leíró műfajokat, akárcsak József Attila vagy Illyés, de a fiataloknál a zsánerkép, tájleírás vagy ballada a metafizikus szemlélet vagy egyszerűen a meditáció általános érvényre törő kifejezése (Jékely: Futballisták, Csorba: Nő a vonaton). Töprengőbb gondolatmenetükkel egybehangzóan mind gyakoribb náluk a szeszélyes rímképletű, kötetlen strófaszerkezetű vagy szakozatlan vers.
Eszmei-művészi gazdagodásuk nemcsak különböző irányú, de különböző mértékű is. Az ötvenes évek dogmatikus irodalompolitikája viszont mindnyájuk érését visszaveti. Többségük visszavonul: ők is "hallgató író"-vá válnak, nem annyira azért hallgatnak, mert nem kívánják szavukat hallatni, hanem azért, mert publikálásuk gyakorlatilag lehetetlenné válik. A tehetséges polgári költők többsége ekkor erejét a műfordításra összpontosítja, és a világirodalomnak nálunk még ismeretlen területeit hódítva meg és a Nyugat szubejktivizmusánál fejlettebb elveket alakítva ki, a műfordítást rendkívüli virágzáshoz segíti. A szektás kultúrpolitika hibáinak felszámolása után szinte kivétel nélkül újból kötettel lépnek a nyilvánosság elé.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir