Játékok

Full text search

Játékok
A regény újrafogalmazására irányuló törekvéseivel időlegesen mintha fel is hagyna; a felszabadulásig még egy regényt ír, a Magyari rózsafát (1941). A harmincas évek derekától kezdve a színpad meghódítására törekszik (Énekes madár, 1933; Tündöklő Jeromos, 1936; Vitéz lélek, 1940; Csalóka szivárvány, 1942).
A szándéka itt is a legnagyobb volt: költészetet akart varázsolni a színpadra, s kivirágoztatni az aluvó, a népi komédiák tűnésével feledett paraszti ízeket. A század színpadi sikereket hozó naturalisztikus árnyalású drámáitól nagyon is különböző az ő színpada: mesefényű világ, amelyben jó és rossz küzd egymással, szinte a népmesékre emlékeztető módon. Darabjaiban is az ábeli lelkeket írja, a "hatalmában gyengébb, lelkében erősebb" ábeli lelket, amely diadalt vesz a sötét erőkön. Az Énekes madárban a gyönge fiatalok győznek a durva véneken, a Tündöklő Jeromosban az emberi tisztaság a gonosz politikus csábításán, a Vitéz lélekben a kisember elszántsága a sokak megvetésén, a Csalóka szivárványban meg a természeti ember harmonikus műveltsége győz az össze-vissza tájékozottságon. Tamási színpadán könnyű léptekkel járnak az alakok, a realitás át-átcsap a sejtelmesbe, az életbe bele-belefuvall a csoda. A környezet többnyire paraszti, de majd mindig újszerűen groteszk hangolású; a darabokban modern lélektan, naiv játékosság és mitologikus fantázia ölelkezik. A valóságból ezekbe a játékokba is csak részek kerültek, többnyire azok is megfényesítve vagy mitológiával enyvezve – de a két háború közti magyar drámának így is legnagyobb erőfeszítései és eredményei közé tartoznak. 702Sugaras érzésviláguk, játékosságuk, gyengéd szimbolikájuk, költőiségük s különösen a sziporkázó, kecses költői nyelvű, pünkösdi lángokként hajladozó dialógusok – a nagy európai kísérletekkel egyidőben a magyar színpad egyfajta megújulásával biztattak.
A megújulás azonban igazában elmaradt. Nem volt az új törekvéseknek felkaroló színpada, a színészek legtöbbje "földnehezen" játszotta a "repkedő" alakokat, s a kritikusok többsége nem értette, miről van szó. Tamási játékai, csakúgy, mint Németh László bemutatásra kerülő drámái és Móricz színpadi művei rendre megbuktak. Tamási sem ismerte fel pontosan a továbbjutás irányát: a realitáshoz való szigorú kötődés helyett inkább a mítosz irányában keresett, az életet a játék, a balladát a mese felé hajlította, s olykor, a játékok kanyargóiban, "agyafúrtságokba" és "szimbolikus csavarosságokba" tévedt. Ezek az ingoványos tendenciák felszabadulás utáni drámáiban is kísértenek. (Hullámzó vőlegény, 1946; Ördögölő Józsiás, 1952; Hegyi patak, 1958; Boldog nyárfalevél, 1961).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir