Gergely Sándor

Full text search

Gergely Sándor
A dokumentum, az új naturalizmus stílusát megszólaltató fiatalabb írók közül Gergely Sándor válik legismertebbé. 1896-ban született Budapesten, szülei szegény kiskereskedők. A háború alatt az olasz frontra viszik, megsebesül s majdnem teljesen megvakul. Félvakon is bekapcsolódik az antimilitarista mozgalomba. A Vági-féle szocialista csoportban dolgozik, egyik szerkesztője a Kékmadár című baloldali irodalmi lapnak. Ezen az úton kerül be a kommunista mozgalomba. Első nagyobb önálló írásai a húszas évek elején jelennek meg. Közülük a Béke (1924) és az Achrem fickó csodálatos élete (1926) című regényei igen nagy feltűnést keltenek. Részt vesz az illegális kommunista párt munkájában, cikkei és kritikái jelennek meg a 100%-ban. A letartóztatás elől 1931-ben a Szovjetunióba menekül. Itt bekapcsolódik az emigráció irodalmi életébe, a Sarló és Kalapács, majd az Új Hang tevékeny munkatársa. Nagyarányú regénybe fog, Dózsa Györgyről ír trilógiát (1936–1945). Emellett számos kisregénye, novellája és drámája készül el. Ezek közül a Vitézek és hősök című színműve (1940) nemzetközi figyelmet kelt. A felszabadulás után hazatér, a megváltozott valóság ábrázolásával is kísérletezik. 1959 óta önéletrajzi ciklusán dolgozik, melyben regényes keretben az antimilitarista mozgalom, a forradalmak és az illegalitás útján járó forradalmár sorsát ábrázolja. Munkásságáért Kossuth-díjat kapott.
Gergelyt első novellái alapján (Sivatag, 1922) a futurizmussal, első regényei alapján pedig az expresszionizmussal hozták kapcsolatba. Vagyis a kritika őt is úgy tekintette, mint a húszas évek avantgardista törekvéseinek egyik képviselőjét, akinek legfontosabb írói módszere a romantika. Egyformán hangsúly esett a regényeiben megnyilatkozó túlfűtött irrealitásra, a szimbolikus emberábrázolásra való törekvésre s a perspektívájában megmutatkozó "eposzos kedvre". Szegi Pál észrevétele szerint: "Az új mítosz, a tiszta élet, a szocializmus fényében megváltandó társadalom után való vágy fűti ezt a könyvet. Ez a vágy, ennek forró intenzitása ragadta el az írót, mikor hőseiből romantikusan elnagyolt szobrokat formált, s nagy embereket."
A kritika azonban már ezeknél az első novelláknál és regényeknél felfigyel Gergely írásainak olyan jellemvonására, amely élesen elkülöníti őt az avantgarde-tól. Ez a vonás a nyers realizmusnak, az élet naturalisztikus színezésének az igénye. Már maga a témaválasztás a század eleji magyar naturalizmus – Bródy Sándor, Thury Zoltán kezdeményezte irány – folytatójává avatja. A nagyvárosok szegénységének "éjjeli menedékhelyei" felé fordul, s teljesen azonosul hősei világával. A Béke (1925) főhőse, egy Tüske Péter nevezetű hadirokkant (az író nyilvánvalóan önmagát rajzolja benne) csempészek, tolvajok, rikkancsok, utcai dohányárusok, prostituált nők között él. Ugyanez a naturalisztikus háttér ad kontrasztot az Achrem fickó csodálatos élete (1926) szimbolikus alakjaihoz – Csutak Jánoshoz, a "nyúzott emberhez 790és Achrem fickóhoz, a "behemót emberhez" – s ez a világa a Hidat vernek (1927) és a Szú (1929) című regényeinek, amelyekben Gergely fontos társadalmi problémát; a munkásosztálytól való elidegenedésnek társadalmi jelenségét próbálja megragadni.
E regények az ellenforradalmi Magyarország munkásosztályának legégetőbb problémáit hozzák felszínre; rejtett, a mélyben lejátszódó folyamatokat, összefüggéseket derítenek fel. Igaz, hogy a regények külsőleg zaklatott szerkezete, a túlfűtött, expresszionista stílusa, a hősök elmosódó, romantikus jellemzése a realitástól eltávolodottnak mutatja ezeket a műveket; egészükben azonban van valami mélyen reális és tipikus. Gergely kétirányú mozgástendenciát fedez fel a munkásosztálynak, mint osztálynak az ellenforradalmi rend nyomása alatt történő átrendeződésében. Hősei egy része ösztönös állapotból, anarchiából, anyagi és szellemi nyomorúságból emelkedik a tudatosság felé. A másik, nem kevésbé jelentős rész pedig "elidegenedik" osztályától, közel kerül a kispolgársághoz, az "osztályegyüttműködésnek" a munkásosztály soraiba behatoló elméletével és gyakorlatával cseréli fel az osztályharcot, s a politikai-morális züllés útjára lép. Ez a "negatív" tendencia az erősebb e korszak regényeiben, Gergely szinte dokumentumszerű pontossággal analizálja ki e folyamat mozzanatait az ellenforradalom gomolygó, ellentmondásos atmoszférájából.
E regényekben a dokumentum inkább még a művek anyagában, témavilágában jelentkezik, a kompozíció, az emberábrázolás végső hangsúlyát az avantgard koncepció szabja meg. A későbbiekben azonban mind kevesebb a regényekben a gondolati igény, a jövő felé mutató perspektíva, az alakok romantikus felnövesztésének az igénye. A Játszik az utca (1927) című regény a nagyvárosi proletáriátus szociális problémáit módszerében is aprólékos, naturalisztikus tényszerűséggel festi, legföljebb a stílus expresszionista színezése jelzi az avantgard hatást. Az Embervásárban (1951) és a Pereg a dobban (1932) már ennek sincs nyoma, a tárgy és a stílus adekváttá lesz. Az író a szociális problémákat riportszerű, közlő módszerrel veti fel, mintegy a tények lázító erejére bízva a hatást. Az egykorú polgári kritika, amely az avantgard indítást még tehetségesnek ítélte, már teljesen elutasítja a szociális problémák felvetésének, a naturalizmusnak ezt a nyíltságát, nem fogadva el az újnak, a forradalmiságnak a kor követelményeihez szabott megjelenését.
Gergelynek a moszkvai emigráció idején írt regényei és elbeszélései között olyan fontos alkotások vannak, mint a Vitézek és hősök című novella (1937) Bor (1938) című kötetbe gyűjtött elbeszélések. Ezekben Gergely a Horthy- vagy a rendszer szociális problematikáját, valamint az illegális kommunista párt belső kérdéseit ábrázolja, drámai kompozícióban, naturalisztikusan aprólékos, nyomasztó miliő- és lélekrajzzal. E novellákban különös élességgel fogalmazódik meg Gergely világának már a húszas évek óta mélyülő ellentmondása. A munkásosztály harcát vállaló hőseiről egyik kritikusa így ír: "Itt van Gergely regényének nagy jelentősége… A hős: a mozgalom. Él, halad, fejlődik. Emberek: csak anyag a kollektivitásban, csak addig és annyit élnek, amennyiben a regény egyedüli tartalmát, cselekményét jelentő kollektív idea részesei, megjelent formái." Vagyis a munkásmozgalomban való részvétel, az illegalitás és az emigráció körülményei nem oldják föl az egyén érzelmi és tudati elszigeteltségét, az elidegenedésnek, morális beszűkülésnek veszélyét. A sztálini 791személyi kultusz ezt még a gyanakvás, a rettegés légkörével súlyosbítja. E probléma jelentkezik végletes, kiélezett formában a Gyanú című elbeszélésben, a morális válságokkal küzdő illegális hős és az áruló konfliktusának ebben a drámai rajzában.
Gergely a moszkvai emigrációban élénken részt vesz az irodalmi életben. A Sarló és Kalapács, majd az Új Hang egyik legaktívabb cikkírója, vitatkozója. Publicisztikai írásai, vitaírásai nem mentesek azoktól a torzulásoktól, amelyekről objektívebb formában regényei is számot adtak. A szovjet irodalom törekvéseivel, az emigráció légkörével való megismerkedés újabb, egyéniségétől mindaddig távolabb álló vállalkozás megírására serkenti. Dózsa Györgyről még a huszas évek végén tanulmányt ír, A Dózsa féle parasztforradalom, története (1929) címmel. Ennek anyagát felhasználva nagyszabású történelmi regénybe kezd. A regény nagyívű kompozíciójának kialakításában a regényeposzok mintáját követi; hősét, Dózsát nagyarányú népi hősnek ábrázolja. A regény részleteiben, motivációjában és stílusában kiütközik eredeti egyénisége, sötéten jellemző naturalizmusa és stiláris expresszivitása.
A Dózsa-trilógia (Úriszék, 1936; A nagy tábor, 1939; Tüzes trónus, 1945) epikus koncepciójának a lényege – s ez határolja el a szociális válság tényeit kritikai mélységgel, de egyoldalúan ábrázoló naturalizmustól – a történelmi kor mozgató tendenciáinak a szembesítése. A forradalmat és az ellenforradalmat méri egymáshoz, a két szembenálló tábor vezéreinek és tömegeinek, hőseinek és osztályainak egymással való összecsapását ábrázolja. Ezt a koncepciót széles alapvetéssel, nagyarányú történeti képek sorában bontakoztatja ki. A trilógia első része egy dunántúli jobbágyfalu életében mutatja be az országos elkeseredést; a második rész azt a folyamatot ábrázolja, amelyben a törökellenes háborúra gyülekező "nagy tábor" fokozatosan átalakul az urak elleni, forradalmár hadsereggé; s az utolsó részben, a regény legmozgalmasabb fejezetében, Dózsa és Zápolya seregének összecsapása játszódik le nagyarányú képek sorozatában. Az emberábrázolás módszere is a nagyarányú realista regényeposz mintájához igazodik. Szakítani törekszik az elvont szimbolikus és az egyénítésre ugyancsak nem törekvő naturalista emberábrázolással; mind Dózsa Györgyben, mind pedig ellenfeleiben (Zápolyában és a többi úrban) nagyarányú, realisztikusan kidolgozott egyéneket ábrázol.
Mindemellett Gergely a Dózsa-trilógiában is megőrzi korábbi korszakainak lényeges sajátosságait. Az expresszionizmus szimbólumkereső törekvését kell észrevennünk abban a szándékában, hogy Dózsát s ellenpólusait, mintegy parabolisztikusan felnövesztve, jelképpé is formálja. S a felfokozott, romantikusan túlburjánzó expresszionista stílusnak mintegy magasabb színvonalon, egyéb stílusvívmányokkal való összeforrását figyelhetjük meg a regény stílusában és nyelvezetében is. A naturalizmus örökségét kell látnunk viszont abban, hogy különösen nagy erővel, átéltséggel tudja megalkotni regényének tömegjeleneteit, mindazokat a fejezeteket, ahol a szegénység életéről, szenvedéseiről, szokásairól kell számot adnia. A naturalizmusnak mint szemléletnek és módszernek a jelentkezését dokumentálják regényének azok a mozzanatai is, ahol hőseinek belső életéről, lelki világáról kívánt képet festeni: az erotikának egyfajta ösztönös színvonalon tartása a biologisztikus szemlélet örökségére. Zápolya túlhajtott monomániájának a rajza a naturalista pszichologizáló módszer jelenlétére utal.
792Gergely főműve nem egységes koncepció eredménye, hanem egy átmeneti szemlélet- és stílusállapot kifejeződése. Ez a magyarázata annak, hogy a regény minden elgondolásbeli nagysága ellenére is nehéz olvasmány; művészi erő, szépség inkább csak egyes jeleneteit jellemzi.
Újabb irodalmi munkásságában megemlítendő a Szovjetunióról szóló könyv (A nagy föld, 1957) és az átalakuló falu problémáinak megragadására tett kísérlete (Forró nyár, 1952). Igazán jelentőset azonban önéletrajzával alkotott; ennek eddig három kötete jelent meg (Rögös út, 1955; Tiltott utak, 1961; Felsőbb osztályba léphet, 1964). Írói működésének első éveit idézi fel, a Szovjetunióba való emigrálásáig; zsúfolt, izgatott stílusa, erősen naturális színezése, a kötetnek sokszor fülledt légköre ezúttal jól illik az ábrázolt kor és az események jellegéhez. A háborúból félvakon visszatérő főszereplő útja az ellenforradalmi Pesten, íróvá válása, viszonya családhoz, emberekhez, szerelméhez, lassú odatalálása a mozgalomhoz plasztikus ábrázolást nyer. Az önéletrajz dokumentum-értékét és írói hitelét azonban csökkenti az egyes szereplők – írók, szerkesztők, mozgalmi vezetők – utólagosan korrigált, nemegyszer személyes indokú gyűlölettel vagy ellenszenvvel rajzolt torzképe.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir