I. Akiket Alcsút nevelt a politikának

Full text search

I. Akiket Alcsút nevelt a politikának
Kovács Imre. A szociológus, publicista és politikus 1913. március 10-én született az Alcsúthoz tartozó Göböljáráspusztán. Szülei – Kovács Imre és Kék Karolina – a főhercegi uradalom alkalmazottai. Az apa a békéscsabai földművesiskolát végezte el. József Ágost főherceg a budapesti 1. honvéd huszárezredben ismerte meg a tehetséges és törekvő parasztfiút, leszerelése után az uradalom egyik kulcsárának szerződtette. A Kék családnak pedig már a harmadik generációja szolgálta a főhercegeket: Kék Józsefet, a megbízható bognármestert még József nádor fogadta fel.
A gyermekkor színhelye – Alsó- és Felsőgöböljárás – nemcsak a természet akaratából vált ketté, hanem társadalmi különbségeket is kifejezett. A magasabb területen (Felsőgöböljáráson) az uradalom tisztviselői éltek, míg a mélyebben fekvő vidéket (Alsógöböljárást) a cselédek népesítették be. De Kovács Imre és testvérei is a majorsági gyermekek életét élték, a játszótársak is közülük kerültek ki. Számukra a tiszttartói ház és a cselédlakások közötti távolság csak méterekben volt mérhető.
Apja halála (1922) után megváltoztak a család életkörülményei. A gyermek Imre a református árvaházba került Budapestre, polgári iskolában folytatta tanulmányait, majd a Toldy Ferenc Gimnáziumban érettségizett. 1932 őszétől közgazdaság-tudományi egyetemi tanulmányokat folytatott.
A parasztsághoz romantikus nézetekkel kötődő egyetemista tudatos forradalmár lett. Nézetei radikalizálódására a falukutató mozgalom volt hatással. Társaival együtt tette közzé az Elsüllyedt falu a Dunántúlon, Kemse község élete című szociográfiai kötetet. A könyvhöz professzoruk, gróf Teleki Pál írt előszót. Felfigyelt a tehetséges fiatalra Szekfű Gyula, a két világháború közötti történetírás egyik meghatározó személyisége is.
A falukutató mozgalomból rendszeres országjárások következtek, gyalogszerrel járta be a Dunántúlt és az Alföldet Zalaegerszegtől Békéscsabáig. Ennek az országjáró útnak a termése volt az 1937-ben megjelent A néma forradalom. A munka egy kiforrott, a parasztság sorsa iránt elkötelezett politikai gondolkodó munkája. Jelentős vihart kavart; az ügyészség lefoglalta a kötetet, majd „nemzetgyalázás és izgatás” címén vádat emelt a szerző ellen. A bíróság felfüggesztett fogházbüntetést szabott ki rá, az egyetem pedig megtagadta diplomájának kiadását.
A néma forradalom című könyvének megjelenése, az ügyészségi vizsgálat és a bíróság ítélete nyomán országosan ismert politikussá vált. Szoros kapcsolatba került a népi írókkal, a közszereplés színterére lépett: 1937. március 15-én a Nemzeti Múzeum lépcsőjén ismertette a Márciusi Front tizenkét pontba foglalt követelését. Meghatározó szerepet töltött be a Nemzeti Parasztpárt megalakulásában (1939. június 29.).
1941-ben a párt lapját, a Szabad Szót szerkesztette, és Szekfű Gyula után ő lett a Magyar Történelmi Emlékbizottság elnöke. Ismételten letartóztatták, de bizonyítékok hiányában a hazaárulás vádja alól felmentették. 1943-ban a népi írók balatonszárszói találkozóján megfogalmazta: a németekkel szövetségben harcoló magyar államhatalom bukásra van ítélve.
Az ország német megszállása után illegalitásba vonult, de nem fordított hátat a politikának, tagja lett a Magyar Nemzeti Felkelés Felszabadító Bizottságának. 1944 decemberében az Ideiglenes Nemzeti Kormány székhelyére, Debrecenbe sietett, az oroszok fogságába került, 1945 februárjában szökött meg a gödöllői hadifogolytáborból.
1945 tavaszán az újjászerveződő Nemzeti Parasztpárt titkára. Mind több konfliktusa támadt a politikai hatalom megragadására törekvő kommunista párt vezetőivel, elutasította saját pártja baloldali vezetőinek magatartását is. Legfőbb törekvése a többpárti demokrácia továbbfejlesztése és a nemzeti függetlenség visszaszerzése volt.
Ellentéte nemcsak a kommunistákkal, hanem saját pártja baloldali vezetőivel is elmélyült. 1947-ben kilépett a Nemzeti Parasztpártból, 1947. augusztus 31-én a Független Magyar Radikális Párt országgyűlési képviselője lett. Valósággal megfagyott körülötte a levegő, 1947 novemberében elhagyta az országot, Svájcba menekült.
Zürichben jelentette meg az Im Schatten des Sowjets (A szovjet árnyékában) című, a magyar belpolitikai viszonyokat feltáró munkáját. 1949-ben az Amerikai Egyesült Államokban települt le. Washingtonban a Szabad Európa Bizottság kutatóintézetében dolgozott, majd a Szabad Európa Rádió sajtóosztályának munkatársa lett. Főmunkatársa volt a Nyugat-Németországban kiadott Látóhatárnak és az Új Látóhatárnak. 1956 előtt és után következetesen képviselte a magyar ügyet.
Élete végéig fenntartotta álláspontját, hogy a szovjet megszállás és a szovjet típusú szocializmus nélkül Magyarország független, virágzó állam lesz. Szembeszállt a fasizmussal, szembeszállt a kommunizmussal, és a magyar sajátosságoknak is megfelelő, az egész nemzetet magába foglaló demokrácia útját kereste. 1980. október 27-én New Yorkban hunyt el.
A szülőfalu, a mai Alcsútdoboz őrzi emlékét, mellszobrát 1999-ben leplezték le a Millenniumi parkban.
Orbán Viktor. 1963. május 31-én született Székesfehérváron. Gyermekkorát Felcsúton töltötte, apai nagyszülei Alcsúton éltek. 1977-ben a család Székesfehérvárra költözött, ahol 1981-ben a Teleki Blanka Gimnázium angol tagozatán érettségizett. 1981–1982-ben katonai szolgálatot teljesített Zalaegerszegen.
1982-ben kezdte meg tanulmányait az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán. 1983-ban alapító tagja volt a Jogász Társadalomtudományi (1988-tól Bibó István) Szakkollégiumnak. A Ménesi úti kollégiumban töltött négy év meghatározó befolyást gyakorolt gondolkodására. 1984-től részt vett a szakkollégiumi társaival alapított Századvég című politikai folyóirat szerkesztésében. 1987-ben szerezte meg jogi diplomáját.
Feleségével, Lévai Anikóval 1986-ban kötött házasságot, négy gyermekük született: Ráhel 1990, Gáspár 1992, Sára 1994, Róza 2000. 1987–1988-ban a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Vezetőképző Intézetében dolgozott szociológus-gyakornokként. 1988 áprilisától a Soros Alapítvány támogatásával működő Közép-Európa Kutatócsoport munkatársa.
Alapító tagja az 1988. március 30-án megalakult Fiatal Demokraták Szövetségének (Fidesz). 1988 márciusától 1989 októberéig egyik szóvivője, 1988 októberében, a szervezet I. kongresszusán az országos választmány tagjává választották, e tisztét 1989 októberéig látta el.
1989. június 16-án a Hősök terén, Nagy Imre és mártírtársai ravatalánál elmondott beszédével – amelyben a szabad választásokat és a szovjet csapatok kivonulását követelte – vált országosan ismert politikussá. 1989 nyarán tagja volt a Kerekasztal ellenzéki tárgyalócsoportjának.
A Soros Alapítvány ösztöndíjával 1989–1990-ben az oxfordi Pembroke College-ban az angol liberális politikai filozófia történetét tanulmányozta. 1990 májusától országgyűlési képviselő: 1990-ben a párt Fejér megyei, 1994-ben Pest megyei, 1998-ban és 2002-ben országos listájáról nyert mandátumot. 1990–1993-ig a Fidesz frakcióvezetője, majd 1993-tól 2000-ig pártelnöke volt.
1998 júliusától 2002 májusáig a Fidesz Magyar Polgári Párt első embereként a Magyar Köztársaság miniszterelnökének tisztét töltötte be. Vezetése alatt vált a Fidesz nagyrészt generációs mozgalomból Fidesz Magyar Polgári Párt néven a hazai politika egyik meghatározó tényezőjévé.
Orbán Viktor a nemzetközi közéletnek is aktív résztvevője. 1992–2000-ig a Liberális Internacionálé alelnöke volt. 2002 októberében az Európai Néppárt alelnökévé választották.
(Markó László: Új magyar életrajzi lexikon. III. kötet. Budapest, 2002. Borbándi Gyula: Szemben a sorssal. Új Látóhatár, 1980. Pomogáts Béla: A Néma forradalom írója. Új Forrás, 1984. Valuch Tibor: Kovács Imre pályája 1945 után. Életünk, 1989. Szabó A. Ferenc: Felsőgöböljárás-pusztától A néma forradalomig. Árgus, 1994. FML Kézirattár. Dani Lukács: Az alcsúti kulcsár fia. Kovács Imre indulása 1935–1939. Debreczeni József: Orbán Viktor. Budapest, 2002. Markó László: A magyar állam főméltóságai Szent Istvántól napjainkig. Budapest, 2000. A Fejér Megyei Hírlap 1994. és 1998–2002. évfolyamai.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir