Alsóőr Összefoglaló

Full text search

Alsóőr
Összefoglaló
A hajdani nyugat-magyarországi végeken, a mai ausztriai Burgenlandban fekszik Alsóőr község, amely napjainkban is őrzi magyar identitását.
A falu több mint egy fél évezreden keresztül a történeti Vas vármegyéhez tartozott, de már jóval korábban megtelepült. Az Alpok vadregényes, vulkanikus vonulatai ezen a tájon találkoznak a Dunántúl szelid dombságával. Alsóőr ennek a választóvonalnak a közelében fekszik, születését a vasfeldolgozásnak köszönhette. Alsóőrön ugyanis, a nyugati végek ötvennégy további településével együtt, már a honfoglaló magyarok előtt is bányászták az ércet.
A magyarok 899–900-ban vették birtokba a Dunántúlt, azaz Pannóniát. Az ezt követő, legalább három nemzedéket felölelő másfél évszázad az európai betörések, a kalandozások kora. A hadjáratok nagy része nyugat felé irányult, ezek támaszpontja elsősorban Nyugat-Magyarország volt. A stratégiailag fontossá vált vasérclelőhelyek mellé katonai őrhelyeket rendeltek. Ezek egyike volt – mint a neve is mutatja – Alsóőr. Egyes feltételezések szerint Árpád fejedelemtársa, Kündü fia, Kurszán kende hadrakelt seregét Alsóőr, a szomszédságában fekvő Felsőőr, illetve szintén a vastelephez kapcsolódó Őrisziget biztosította. A kende csapatai voltak ugyanis a nyugat-magyarországi vasérctelepek első számú felhasználói, mint azt például Vasverőszék falu akkori neve, Kendeszék is megörökítette. A X. század közepén székelyeket és besenyőket telepítettek a Felső-Őrségbe a só- és vasőrségek, majd az első igazi határvédelem, a gyepűrendszer megerősítésére.
A folyamatos határőrizet kiépítésekor, Taksony fejedelem idejében jöttek létre azok a határispánságok, amelyek a nyugati végeken a vármegye rendszer kiépülésének első állomását jelentette. Géza fejedelem idejében ezek már kisebb ispánságokra tagolódtak, később, a XI. század folyamán így alakult ki azok felső-őrségi, illetve alsó-őrségi szervezete.
A Felső-Őrséghez tartozó Alsóőr, mint határőr közösség, sohasem vált egy földbirtokos jobbágyfalujává. Ahhoz azonban politikaialag gyengék voltak, hogy teljes önállóságot élvezzenek, ezért a középkorban egy-egy végvári földesúr védnöksége alá tartoztak. Csak a XV. században jött létre hivatalosan az alsóőri nemesi közbirtokosság, azaz gyakorlatilag a falu saját nemesi önkormányzata.
A kiváltságok és a birtok védelme – elsősorban a szomszédos nagybirtokok terjeszkedésével szemben – évszázadokon át központi helyet foglalt el Alsóőr történetében. Ez az állapot 1428-ban szűnt meg, amikor Zsigmond király a Garai családnak adományozta az itteni királyi uradalmakat. A Garaiak ekkor már negyedszázada sajátos védnökséget gyakoroltak az őrök felett. E változás tette szükségessé, hogy az őrök katonai szervezete közigazgatási és érdekképviseleti szerepeket is fölvegyen, és nemesi közösségként igazgassa a községeket, többek között Alsóőrt is.
Az őrségi erdők Mátyás király kedvelt vadászterületei közé tartoztak, már csak azért is, mert fekvésük a nyugatra tekintő külpolitika és diplomácia szempontjainak is kedvezett. Alsóőr határában, a Berda-hegy oldalában az uralkodó vadászkastélyt építtetett, amelyet később a törökök romboltak le.
A következő századokban a királyok, illetve az országgyűlések rendszeresen megerősítették az alsóőriek kiváltságait, így például 1547-ben a diéta, 1582-ben II. Rudolf, 1611-ben II. Mátyás. A falu gyarapodásával azonban egyre több nemesi kiváltság nélküli személy telepedett meg a községben. A XVIII-XIX. századi nagy mértékű bevándorlás hatására szerveződött meg az agilisek és az idegenek saját érdekképviselete, elsősorban iparos védelmi közösségként. A falut azonban alapvetően a nemesi közbirtokosság igazgatta változatlanul.
A nemesi közösség 1769-ben a saját erejéből építette fel a mai plébániatemplomot, amely ekkor Felsőőr filiája volt. A település 1797-ben vált önálló egyházközséggé. A község a XIX. század első harmadában már vásártartási joggal bírt, mezővárosi rangot élvezett. Ezzel – ha nagyságban és jelentőségben nem is – a reformkorra státuszban utolérte örök vetélytársát, Felsőőrt.
1859-ben a régi fából készült helyett, téglából új iskolaépületet emeltek a faluban, amelyben – a korszellemmel szemben – magyarul kellett tanítani, mint azt kimondta a nemesi közösség vezetése.
A falut egy újabb közigazgatási átszervezés után a hatóságok községgé minősítették vissza. 1881 és 1883 között felosztották Alsóőr közösségi tulajdonát, amellyel a nemesi közbirtokosság megszűnt. A település helyzetét tovább rontotta, hogy – jórészt az elöljáróság hibájából – 1888-ban elkerülte a vasút, aminek következtében csaknem egy évszázadra peremhelyzetbe került. Pedig jelentős helynek számított, 1890-ben volt a legnagyobb lélekszáma – 1603 fő –, amely napjainkig fokozatosan csökkent. (1920-ban 1415, 1951-ben 989, 1981-ben 822, jelenleg 800 fő körüli.)
Az 1920. évi trianoni békeszerződéssel Alsóőr még inkább elszigetelődött, polgárai kisebbségi sorsba kerültek. A település helyzetét súlyosbította az újonnan meghúzott államhatár, amely elvágta anyaországától és temészetes kapcsolataitól. Felső-Őrség magyar falvait különösen sújtotta a két világháború közötti gazdasági válság, Ausztria német megszállása. 1938 tavasza után Alsőőrt a déli, stájer Gauhoz csatolták, 1945 után pedig egy évtizedre – 1955-ig – Burgenlanddal és Ausztria más részeivel együtt szovjet katonai fennhatóság alá került. Közben a leereszkedő vasfüggöny az anyaországtól is elzárta a falu lakóit.
A tartomány Ausztria legszegényebb vidékének számított, amelynek gazdasági felzárkózása csak az 1960-as évek második felében kezdődött. Közben a magyar nyelv egyre inkább veszített tekintélyéből, és az alsóőri magyarság körében is megindult az asszimiláció, a nyelvváltás folyamata. Ehhez jelentősen hozzájárult a magyar oktatás sorvadása és a nyelvhasználat lehetőségeinek a korlátai. A nehéz helyzetekben azonban mindig akadtak olyanok, akik szívós tenniakarásukkal, kitartásukkal fölemelték a halódó községet. Elsősorban Galambos Ferenc Iréneusz plébánosnak köszönhetően így keltek életre az elmúlt negyedszázadban az alsóőri néphagyományok, s alakultak meg őrzésükre, ápolásukra egyesületek, az Őrség című folyóirat, jött létre az Őrvidéki Magyar Intézet és a könyvtár. Közben az ipari park kiépülésével Alsóőr gazdaságilag is jelentősen gyarapodott.
Napjaink kérdése mégis változatlanul az: miként marad fenn Alsóőrön egy évezred öröksége? Lesznek-e majd újabb őrzők, a hajdani a magyar őrhelyen, a mai végvidéken?

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir