Őrzők: a forrás őrei

Full text search

Őrzők: a forrás őrei
A község nem értékes épületeiről, népművészeti hagyományairól, híres szülötteiről ismert. Alsóőr mindenekelőtt mint magyar nyelvsziget kelt figyelmet. Főként Magyarországon, de az etnikai kérdések iránt érdeklődők körében sokfelé a világon másutt is a kutatók körében. Mégis vannak tekintélyes épületei, amelyek meghatározzák annak a szakrális térnek az arcvonásait, amely mindmáig őrzi az ősök emlékét.
Templomának tornyában négy harang szól, amelyeket a hely szűkössége miatt igen nehéz alaposabban szemügyre venni. A legnagyobbat – súlya 799 kilogramm – Jézus Szívének és Szent Józsefnek, a kisebbet – az ötszázötven kilogrammosat, amelyet a második világégés után elsőként helyeztek el itt 1948-ban – Szent Katalinnak, a templom védőszentjének, valamint Árpádházi Szent Margitnak szentelték. A két magas hangzású harang közül a nagyobbik – súlya 325 kilogramm, és a helyi Dalárda tagjainak ajándékaként került a toronyba 1954-ben – Szent Flóriánt és Szent Patríciust dicséri. Azt a két szentet, akiket – ahogy láttuk is már – a legjobban tisztelnek a faluban. A legkisebb, a százhuszonöt kilogrammos a Szent őrangyalok harangja. A három festett üvegablak – melyeket 1957-ben építettek be a mai helyükre – a Szent Családot, Szent Katalint, valamint Szent Erzsébetet ábrázolja.
A templom – melyre mindig, mint a falu legfontosabb épületére tekintettek az alsóőriek –, meghatározó eleme annak a szakrális térnek, amely minden fejlődés és gazdagodás ellenére napjainkig uralja a falu arculatát. Ennek a helynek a tengelye az a hársfasor, amely a községháza előtt álló barokk Mária-szobortól, a központból vezet az istenházához. Az oszlop és a szobor stílusa, nagyvonalúsága sokkal inkább egy városi, mit egy falusi utca elemére emlékeztet. Ezt a hatást erősíti az 1990-es években kialakított sétálóutca kövezete, az új szökőkút, a virágok sora.
A Mária-szoborral csaknem szemben, a régi templom helyén a szakrális teret tovább tágítja az emlékmű, amelyen magyar felirattal szerepelnek mindkét világháború hősi halottai. Egy haldokló bajtársa mellett honvéd térdel a rusztikus talapzaton.
Fönt a magaslaton, a falu szélén, az égbe mutató templom tornyához úgy illeszkedik az új temető, a halottak emléke, mint lent a Szűz Mária-oszlophoz a hősi emlékmű. Az istenháza mellé nyolc évvel annak felépítése után, 1777-ben helyezték át a temetőt. Két évszázad múlva, az 1970-es években emelték a község új stílusú ravatalozóját. A cinterem vasrácsa szintén az első világháborúban elesett alsóőri honvédek emlékét idézi.
A szakrális tér felső részének még két másik fontos eleme van. Az egyik a ma újra egyházi tulajdonban lévő régi iskola, amelynek neogótikus bejárata már önmagában is emelkedett hangulatot áraszt. A másik az új, de stílusában a hagyományos építkezés jeleit őrző plébániaépület, amelyben a falu egészen sajátos intézménye – s gyakorlatilag egyetlen igazi látványossága –, az Őrvidéki Magyar Intézet talált otthonra.
A község központja körül sűrűsödő szakrális teret néhány, peremen húzódó imahely a falu határáig tágítja. Ezek közül a leglátványosabb a falu Felsőőr felőli kapujánál álló, a Szent Flórián-kápolna. Annak idején, 1893-ban azért ide helyezték a tűzoltók védőszentjét, mert az akkor még református többségű járási székhellyel szemben hangsúlyozni kívánták Alsóőr katolikus jellegét. Öt évvel később négy hársfát ültettek a kis épület köré az igen népszerű Erzsébet királyné emlékére, akinek halála mélyen megrendítette a falu lakosságát. A kápolna alapításának századik évfordulóján az egyházközség emléktáblát helyezett el a szentély falán. A határban található további imahelyek: a Csarita-réti Vörös-kereszt, valamint a Vaskomját felé vezető út mentén az új Fehér-kép. Az utóbbi eredetileg egy XVII. századi barokk kőkereszt volt, amelyet az út szélesítésekor 1967-ben ledöntöttek. Később a lokálpatrióták tiltakozására újat emeltek helyette, a régi kereszt maradványait pedig az Alsóőri Otthon őrzi.
Kik éltek, nevelkedtek az alsóőri szakrális térben? Kik merítettek ebből a forrásból? Kik vitték üzenetét szerte a világba? Kik gondozták a kútfőt, hogy az utókor is meríthessen belőle?
A legrégebbi jeles alsóőri nem pap, hanem színésznő volt, és a XVIII– XIX. század fordulójának egyik legkedveltebb művésznője, Felsőőri Moór Anna. Előneve megtévesztő: Alsóőrön született. A Moór család itteni família volt, de amikor lányukat világra segítette a bába, a csecsemőt – ön-álló helyi plébánia híján – Felsőőrött anyakönyvezték. Moór Anna a XIX. század elején a férfiak bálványa volt. Kelemen László vándortársulatában játszott, életéről Jókai Mór színművet írt.
Időrendben a következő híres alsóőri nevét nem helyi születése, hanem itteni munkássága írta be kitörölhetetlenül a község történetének könyvébe. Pulay József lelkészről van szó, aki 1836-ban Zalaszentgyörgyön született, és tíz évvel a felszentelése után, harminckét évesen került az egyházközség élére. Kerek fél évszázadon át végezte az alsóőriek lelki gondozást, és egyben a falu vezetője is volt. Tudós pap, professzori szórakozottsággal, akiről legendák keringtek országszerte. Egyiptológusként és botanikusként szerzett magának hazai hírnevet. Érdemeiért 1871-ben a Magyar Királyi Természettudományi Társaság tagjává választotta.
Nem jellemző a XIX. század második felében, hogy valaki egy kis faluban tevékenykedve jelentős tudományos pályát fusson be. Pulay atya nagy hatást gyakorolt a falu ifjúságára, különösen a botanikát sikerült népszerűsítenie körükben. A falusiak azonban – különösen idős korában – a szemére vetették, hogy sokat törődik a világ dolgaival, utazik, ahelyett, hogy otthon ülne a plébánián. Arra azonban büszkék voltak, hogy az ő papjukat nevezték ki 1887-ben pinkafői esperessé, 1894-ben pedig a szombathelyi dóm tiszteletbeli főpapjává.
Pulay József lelki neveltjei közé tartozott Seper József, aki már a falu hanyatlásának kezdetén, 1889-ben született. Alsóőrtől viszonylag távol, a horvát római katolikus egyház papjaként Eszéken szolgált. Előbb esperes-plébánosként, majd apostoli protonotárius kanonokként viselt méltóságot.
Az eddigi leghíresebb alsóőri az ő unokaöccse, aki csak ritkán járt gyerekkorában Alsóőrött. Édesapja viszont a falu szülötte, és alsóőri származású, Budapesten élő asszonyt vett feleségül. Vasutasként szintén Eszéken dolgozott. Fiuk, Seper Ferenc, ki 1905-ben született – s Francic Seper néven jutott magas egyházi tisztségbe –, szintén alsóőri illetőségűnek számított, amire a helyiek ma is nagyon büszkék. Van is mire, hiszen Francic – vagy Franjo – Seper a római Collegium Germanicum-Hungaricum elvégzése után a hamarosan jelképes személyiséggé váló Stepinac zágrábi püspök egyik tanára volt. E munkáját 1941-ben a nácibarát horvát államhatalom regnálása idején nem folytathatta, hogy megszabaduljanak tőle, magasabb tisztségbe helyezték: a zágrábi papi szeminárium titkárává nevezték ki. A második világháború után viszont a Tito vezette jugoszláv kommunista rezsim nem tűrte meg a papnövelde élén. Ismét eltávolították, 1951-től az egyik zágrábi plébániát vezette. Három év múlva, 1954-ben a pápa címzetes zágrábi püspökké nevezte ki, majd 1960 és 1968 között zágrábi érsekként működött.
A horvát katolikus egyház és a Vatikán érdeme, hogy egy őrvidéki-burgenlandi magyar származású lelkész ilyen magas egyházi méltóságra emelkedhetett. Franjo Sepert 1965-ben VI. Pál pápa bíborossá emelte. A horvát főpap 1968-ban Rómába tette át székhelyét, a pápa kinevezte a Hittani Kongregáció vezetőjének, azaz a világegyház belügyminiszterének. Ezzel első ízben jutott ilyen magas tisztségbe a Vatikánban egy kommunista ország – esetünkben Jugoszlávia – papja. Mintegy megelőlegezve azt a szellemiséget, amelyet később II. János Pál pápa hozott a katolikus egyház életébe. Franjo Sepert korábban, már főpásztori hivatalba lépésekor az újságok mint modern, erőteljes fellépésű püspököt jellemezték, megjelenése a pápaság államában irányváltást jelzett az egyház fellépésében. Seper bíboros a jelentős horvátok sorába emelkedett, de sohasem felejtett el sem németül, sem az anyanyelvén: magyarul. A lelke mélyén, élete végéig őrvidéki maradt. Seper Károly alsóőri polgármester többször meghívta, látogasson haza ősei falujába, a saját házát ajánlotta fel számára lakhelyül. A bíboros megígérte, hogy teljesíti a kérést, amikor nyugállományba vonul. 1980-ban hunyt el, mielőtt meglátogathatta volna szülőföldjét.
Seper Ferenc kortársa volt dr. Györög Pál, aki 1901-ben született Alsóőrön. Tanulmányai befejezése után előbb a szombathelyi egyházmegye tanítóképzőjében lett hittanár, majd esperesként szolgált Perenyén. Egész életében Őrvidék és Magyarország szoros kapcsolatát szorgalmazta. 1975-ben arany-, 1985-ben gyémántmiséjét Alsóőrön celebrálta, de hívei kérésére úgy végrendelkezett, hogy esperesei székhelyén temessék el. 1986-ban hunyt el.
Alsóőr jeles egyházi személyiségei közé tartozott Farkas János. 1890-ben született a községben. Bár nem ért el magas papi tisztségeket, emlékezetes alakja a településnek, különösen legendás humorérzékét örökítik meg az anekdoták. Amikor Kőszegen segédlelkész volt Kincs István plébános mellett, egyszer azt a feladatot kapta: a püspökségnek táviratozza meg – lehetőleg takarékosan –, hogy nem tudnak helyettesítő papot küldeni. Farkas a következő szöveget adta föl: „Pap nincs. Kincs.”
1919-ben a kommunisták Kőszegen kivégző osztag elé állították. Három társán végrehajtották az ítéletet, ő azonban sikerrel beszélte le a Lenin-fiúkat arról, hogy meggyilkolják. Két évtizeddel később, az aschsluss után a hitleristák börtönét járta meg Grazban egy kocsmai kijelentése miatt. Amikor a náci kihallgató tiszt a foglalkozása után érdeklődött, és a pfarrert (pap) fahrernek (sofőr) értette, akkor a kérdésre, hogy mit és hová vezet, azt válaszolta: embereket és a mennyországba.
Néhány sikeres vállalkozó is működött a faluban. Igy például Szabó Tamás, aki – magyar borokat is forgalmazva – Antwerpen egyik legnagyobb borkereskedője lett. A helyben maradt Balikó József az alsóőri úgynevezett Felső malmot mentette meg a csődtől, korszerűsítette, és más virágzó iparágakat is telepített az őrlőhely mellé. Gaál János, Mihály és József – egy család sarjaiként – az asztalos- és ácsmesterséget menekítették át sikeresen, a kisiparnak egyáltalán nem kedvező 1960–1970-es éveken.
Már több ízben hivatkoztunk a falu krónikására, Seper Károlyra, aki az Osztrák Szociáldemokrata Párt parlamenti képviselőjeként futott be országos politkai karriert, és berendezte az Alsóőri Otthont. A másik nagy szervező személyiség Moór János volt, aki Alsóőrön gondolta ki, majd felsőőri és őriszigeti társaival együtt megalapította az őrvidéki magyarságot országosan képviselő szervezetet, a Burgenlandi Magyar Kultúregyesületet, a BMKE-t, illetve annak folyóiratát, az Őrséget.
Végül – de nem utolsósorban –, Galambos Ferenc Iréneusz atyáról szólunk, aki napjainkban Alsóőr legjelesebb személyisége. (Iréneusz a rendi neve.) A plébános 1920-ban született Budapesten. Nyugat-magyarországi származású, Ausztriában végezte alsóbb iskolái egy részét. A Szent Benedek-rend pannonhalmi főiskoláján és a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen tanult, 1943-ban magyar és német nyelvből doktorált, a következő évben pappá szentelték. 1944–1945-ben a budapesti bencés, majd 1948-ig a csepeli gimnáziumban tanított. Ezután 1953-ig Adonyban, majd Budapesten lelkipásztor. Közben 1946–1947-ben a római Szent Anzelm Egyetemen is tanult. 1953 és 1956 között a győri bencés gimnázium tanára.
Az októberi szabadságharc napjaiban szónokként érvelt meggyőződése mellett, Ausztriába küldték tárgyalni. Egyházi felettesei utasítására a szomszédos országban maradt, 1956–1957-ben a magyar menekültek fogadására Traiskirchenben felállított tábor lelkésze és tolmácsa. Innen Németországba hívták, ahol 1957–1969 között Burg Kastlban az egyetlen nyugat-európai magyar gimnázium igazgatója. Itteni működésének utolsó időszakában az emigrációs szülők neheztelek rá, mert azt szorgalmazta: ösztönözzék gyermekeiket, hogy a magyarországi kommunista diktatúra ellenére teremtsenek kapcsolatot az anyaországi írókkal, tudósokkal, művészekkel.
A támadások miatt lemondott igazgatói tisztségéről.
Galambos Ferenc Iréneusz ezután – 1969-ben – az ausztriai Őrvidéken telepedett le. 1985-ig Felsőlövőn gimnáziumi tanár, és ez időben – 1981– 1985 között – a felsőőri felsőbb gazdasági szakiskola hittantanára. Közben – odaköltözésétől – Felsőőrön káplán, majd 1977-től – napjainkban is – Alsóőr plébánosa, esperes. Három évtizede – 1971 óta – az ausztriai magyarság legjelentősebb folyóiratának, az Őrség című lapnak a szerkesztője, 1988-től az Alsóőrön létrehozott Őrvidéki Magyar Intézet igazgatója és a központi magyar könyvtár vezetője.
Három évtizede, amióta Iréneusz atya az Őrvidéken talált otthonra, a Kárpát-medence legkisebb számú magyar nemzeti közössége megtartásának szentelte életét. Ráadásul olyan környezetben és világban, ahol minden az azonosságtudat, a megmaradás ellen szól. Lélekben felemelő, egyben tragikus küldetést választott magának, és olyan harcot, amelynek apró csatái közül ugyan sokat elvesztett az évek során, mert esélye sem volt a győzelemre. Az ütközetet azonban meg kell nyerni, mert ha nem így lesz, kiapad a forrás, amelyből az alsóőriek történelmi generációi életet merítettek.
Eltűnhet-e mindössze fél évszázad alatt ezer esztendő öröksége? Megélnek-e majd az alsóőriek gyökerek nélkül egy globális világban? Mert az rohamosan tódul be a falu kapuján, amelyet egykor a szekerek előtt nyitogattak az alsóőri gyerekek. Hozza a sok gépkocsi, a fogható számtalan televíziós csatorna, az internet és persze mindenekelőtt a kereskedelemés és a község mellett álló hatalmas ipari park.
A betóduló nagyvilág pedig óhatatlanul újra felteszi azt a kérdést, amelyet már számtalanszor feltett a történelem: Kik vagytok ti, alsóőriek?

A hajdani Fehér-kereszt, amelyet az országút szélesítésekor, az 1960-as években ledöntöttek (Gaál Károly felvétele)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir