Táncban élő hagyomány

Full text search

Táncban élő hagyomány
Az apátfalviak nemzeti táncstílusunkat megtestesítő csárdást táncolták, a lassút és a frisset egyaránt. Táncuk domináns jegyei a friss csárdásban érvényesültek. A friss egyik típusa, a lippentős terjedt el. Az utolsó nagy táncos nemzedék minden tagja – Kardos István, Kerekes B. Márton, Gyenge Mátyás – csodálatosan szépen járta. Különösen a karakterisztikusan apátfalvi alaptípust, a buktatóst. Legnagyobb mestereként Kerekes Burkus Mártont emlegetik. A lány jobb oldalra perdült, szembe a legénnyel. Ha a lány ekkor nem fogta volna le szoknyáját, az magasra, a nyakába röpült volna.
A tánc mozdulatfajtái között Apátfalván is jelentős szerepet kapott a csapásolás. Az úgynevezett könyöklőst korunkban már csak Kerekes B. Márton tudta járni; letérdelt, a padlót megütötte tenyerével. A lány addig egyedül járta a lippentőst.
Az ugrálóst Kardos István járta, ő volt a mestere a marsolásnak is. Finoman, utánozhatatlanul táncolta, egy fiatal sem tudta tőle megtanulni. Az ő gyakorlatában a táncolás, az éneklés, a rigmusmondás nem vált el egymástól. Hosszú vőfélyi munkája során magabiztosan viselkedett a színpadon is. Partnere a felesége, Julis néni volt, de betegeskedése után húga Deszpotné Kardos Ilona vette át helyét. Az ismert nemzedék legjobb táncosának Kerekes B. Mártont tartották, tréfás és mókás személyiségnek ismerték.
A község nagy táncosai valamennyien egyéni módon átélték, újraalkották a hagyományt.
Az apátfalviak nagyon szerettek táncolni, erre minden alkalmat megragadtak. A fiatalok a vasárnap délutáni kocsmai mulatságon, a kalákában találkozhattak. A lányok a kocsma ivójába nem mehettek be, ők az udvaron álldogáltak. A legény intett a kiválasztott lánynak, „Kati, gyere” így kérte föl táncra, bementek a kocsma báltermébe, miután ennek vége volt, pacsi; a lányok az udvarra, a legények az ivóba mentek. A XX. században a szegényebbek a Lichter vendéglőbe vagy a Takács kocsmába jártak, a módosabbak a Juhász Vendel kocsmába.
A tanyákon citerabált tartottak. Az esti órákban egyik vagy másik tanyán összejöttek, és citera mellett éjfélig táncoltak. Ha a citerás is beállt közéjük, nótára járták.
Az apátfalvi tánchagyomány értékére az 1930-as évek második felében kezdtek fölfigyelni. Az akkoriban kibontakozó gyöngyösbokréta mozgalomba szívesen bekapcsolódtak. Ennek országos kezdeményezője, Paulini Béla a társadalom akkori vezető erejét a falvaktól a parlamentig megnyerte a szent ügynek, így a község vezetői élére álltak a mozgalomnak. Mivel országosan a hagyomány hiteles bemutatására törekedtek, a kultuszminisztérium szakmai közreműködésre a Néprajzi Múzeum kutatóit kérte föl. Az apátfalvi tánchagyomány megvizsgálására 1937. március 20-án két kiváló, fiatal néprajzkutatót küldtek le: K. Kovács Lászlót és Fél Editet. Ők tüzetesen tanulmányozták a község élő és letűnt szokásait, ezek közül a gyöngyösbokréta számára a lakodalom egyes jeleneteit és táncait találták alkalmasnak. Jelentésükben részletesen le is írták az itteni házassági népszokást.
A templomból a vőlegényes házba érkezve a vőfély táncra viszi a menyasszonyt, majd gyertyás táncot jártak. „Akár táncra, akár láncra stb. felkiáltások után harmadszor adja oda a vőlegénynek. Míg ezek ketten táncolnak, a lányok körbe állnak, égő gyertyával éneklik az Akkor szép az erdő… kezdetű nótát. Közben a menyasszonyra és a vőlegényre kiabálják: sánta a menyasszony, sánta a vőlegény, és a lábukra világítanak az égő gyertyákkal. A menyasszony kendőjével a gyertyák felé csapkod, hogy eloltsa. A keresztanya leveszi a menyasszony fejéről a fátylat és vállán át köti meg, mindenki párosával táncra perdül.”
Vacsora után „első tánc a sortánc volt. A vőfély kiköveti a párokat, vagyis párosítja az asszonyokat, embereket, előbb a rokonokat, az Este virágzik a repce dallamára táncolnak.” Miután éjfél körül bekötötték a menyasszony fejét, „ekkor ismét gyertyástánc következik. Előbb a vőfély, háromszor, ezután a vőlegény, a körülállók gyertyát vesznek és a Kedves feleségem, hallod-e? dallamára ugyanúgy táncolnak, mint az első gyertyástáncnál.
A táncok a jelzett dallamokra: gyors csárdás, lassú csárdás, lippentős”.
1937. június 29-én már Szegeden is bemutatkoztak az apátfalvi lakodalmassal. A gyöngyösbokréta szépen ívelő pályája 1944 őszével megszűnt. A katolikus leányegylet és a fiúegylet tagjai Körmöczi Mátyásné Koller Ida tanítónő irányításával népi táncokat is betanultak, 1939 nyarán az iskola udvarán be is mutatkoztak, de nem apátfalvi táncokkal léptek színre.
A intézményi keretek közötti közművelődés 1951-től, a Petőfi Kultúrotthon létrejöttével kezdődött. Ebben az évben a Színművészeti Főiskola táncfőtanszaka munkaközösségének megbízásából Borbély János hallgató ment Apátfalvára gyűjteni. A lakodalmi népszokást „érdekesnek” találta, és leírta a vőfély táncát, amire a menyasszony megtáncoltatása után került sor. „A vőfély egész táncán látszik a férfias keménység. Ha táncol, akkor teljesen beleadja magát a tánc hevébe…” A lakodalmat állandó vidámság és jókedv jellemzi. „A férfi táncos néha elhagyja a párját, és egyedül táncol, szólóban, csapásolásokkal, könnyedebb mozgásokkal és közbekiabálással tarkítja a táncot. Ezek a dolgok kellemes összhatást adnak. A táncot páros forgatással fejezik be.”
Kovács Lajosné 1939-ben, férjhezmenetelekor került ki Apátfalvára. 1949-ben végezte el a tánctanárképzőt. Eredményesen tanította a község fiataljait szalontáncra, majd népi táncra is. Szalma István iskolaigazgató kezdeményezésére 1954 januárjában népi tánccsoport alakult az apátfalvi lakodalmas bemutatására. A lakodalmas forgatókönyvét Szalma István írta, a népi énekeket Szigeti György gyűjtötte, a rigmusokat Kardos István mondta tollba, a betanítást Kovács Lajosné végezte. Ebben nem a tánc, hanem az énekek, rigmusok elmondása kapott központi szerepet, az előadás műfaja népi játék. A negyvenperces összeállítást a megye minden nagyobb községében és városában bemutatták, a szegedi színházban is fölléptek.
A makói születésű Ács Sándor a Népművelési Intézet megbízásából 1955–56-ban rendszeresen járt le Apátfalvára, és szaktanácsaival segítette a tánccsoportot. A lakodalmas színre vitelét hitelesnek, változatosnak tartotta, Kovács Lajosné jó érzékkel válogatta össze a táncokat.
Az ezt követő években az Akadémia Zenetudományi Intézetének munkatársai: Martin György, Tímár Sándor, Kápolnai Imre filmet, hangfelvételt és fényképet készítettek. Ezek a felvételek a Zenetudományi Intézet néptáncarchívumában, részben a Szegedi táncegyüttes, illetve Nagy Albert koreográfus tulajdonában vannak.
Az apátfalvi tánchagyomány őrzője a helyi művelődési házban működő népi tánccsoport, amely 1999-ben fölvette Kerekes B. Márton nevét.

Az apátfalvi lakodalmas menet a szegedi gyöngyös bokréta rendezvényén 1937-ben

Kardos István és Kardos Istvánné táncol (Kápolnai Imre felvétele 1956-ban)

Kerekes B. Márton és Mátó Katalin táncol (Kápolnai Imre felvétele 1956-ban)

Gyenge Mátyás és Gyenge Mátyásné táncol (Kápolnai Imre felvétele 1956-ban)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir