Cibakháza Összefoglaló

Full text search

Cibakháza
Összefoglaló
A falu Jász-Nagykun-Szolnok megye délnyugati peremén található. A Tisza bal partján fekszik, a Tisza és a Körös alsó folyása által közrezárt sajátos kistáj, a Tiszazug északi részén.
A település határa a folyóvíz közelsége ellenére hazánk egyik legszárazabb területe. Három nagy részre osztható. A nyugati fele a Sárszög, mely a Holt-Tisza által övezett, jó talajú egykori ártér. A középső rész, a mai belterület egy kiemelkedés, kisebb-nagyobb homokos és szikes foltokkal. A keleti határrész egy enyhén a Körös völgye felé laposodó terület. Az alföldi környezethez képest meglehetősen szűkös területén nem alakult ki számottevő tanyarendszer. Vasútvonal nem érinti, az autóbuszjáratok sűrűsége ellenére a helység megközelíthetősége nem a legjobb. A falut nyugatról határoló Tisza elválasztja túlparti szomszédaitól.
A település személynévhez kötődő névalakja arra utalhat, hogy a falu már az Árpád-korban lakott volt. Írott források a XV. század második felétől említik, akkor Külső-Szolnok vármegyéhez tartozott.
A település Szolnok eleste után lett a török hódoltság része. A tizenöt éves háború következményeként lakossága megfogyatkozott, sőt a XVII. században időnként el is néptelenedett. Cibakházát a török elleni felszabadító háború alatt török-tatár csapatok égették fel, a menekülő lakosság jelentős részét megölték. A magyar függetlenségért folyó Rákóczi-szabadságharc idején lakói ismét elhagyják, s csak 1717 táján népesedett be újra.
A jobbágyfalut a XVII. század első felében a Földváry család szerezte meg több környező település és puszta területével együtt. A Földváryak nem hoztak létre robotmunkán alapuló majorságokat, egyszerű bérleti rendszert alakítottak ki. A közösség egy összegben bérelte a falu határát és a környező pusztákat. Cibakháza közelében fontos tiszai átkelőhely volt, majd a XIX. század első felében híd is épült. Jórészt ezzel magyarázható, hogy 1832-ben a helység mezővárosi kiváltságot szerzett. Hadászati jelentőségére utal, hogy az 1848–49. évi nemzeti szabadságharc egyik jelentős csatája zajlott a mezőváros hídjánál, amit a Habsburg-haderő többször is megpróbált elfoglalni, de a magyar csapatok mindig visszaverték támadásaikat.
A mezőváros fejlődését a Tisza szabályozása vetette vissza. Ennek során a sárszögi kanyart levágták, s ezzel a híd és az átkelőhely is elvesztette jelentőségét. A jobbágyfelszabadítást követően 1873-ra a Földváryak felszámolták a közös birtoklást, nagy területket vásároltak meg tőlük új földesurak. Saját uradalmakat hoztak létre, és önálló gazdálkodásba kezdtek. Ezzel a lakosok számára megszűnt a nagy föld-, illetve pusztabérletek lehetősége: a jobbágyok által korábban használt földek területe az előzőek negyedére csökkent. Az önállóan gazdálkodó parasztság zöme fokozatosan uradalmi cseléddé vált, ami egyértelmű süllyedést jelentett korábbi társadalmi helyzetükhöz képest. Ez a XIX. század végén komoly társadalmi feszültségeket okozott.
A lakosság számára a töredék földeken a szőlő- és gyümölcskultúrák elterjedése teremtett új megélhetési lehetőséget. A gyümölcsöt, a bort, a pálinkát főképp Békés megye tájaira, illetve a Nagykunság felé szállították. A kedvezőtlen birtokviszonyokat jelentősebben az egyik földbirtokos – a Sváb család – Sváb Alapítványa módosította. Támogatásával 1941-ben közel másfél ezer katasztrális hold területen vált lehetővé a kishaszonbérleti rendszer meghonosodása. Az 1940-es évek elején épült fel a kendergyár is – munkaalkalmat teremtve –, amely később hadiüzemként működött.
A szocialista kor erőszakos szövetkezetesítése a faluban igen komoly ellenállásba ütközött. Az időszak első felében a mezőgazdaság (termelőszövetkezet) mellett az ipari termelés jelentős (Kenderfeldolgozó, Kisipari Szövetkezet, Gépállomás, majd Mezőgép-üzemegység). Később a Kenderfeldolgozó megszűnt, a megmaradt gazdasági egységek termelése visszaesett, különösen 1990, a rendszerváltás után.
Cibakházát a XIX. század második felétől rendkívül élénk kulturális élet jellemezte. Valószínűnek tűnik, hogy ebben az egykori mezővárosi múltnak s a parasztpolgári fejlődés helyi eredményeinek is szerepe volt. A faluban 1883–1951 között huszonöt különféle egyesület és kör működött, ezek a kisközösségek aktívan tevékenykedtek, 1945-ig rendkívül sok önképző, oktatási és kulturális programot szerveztek. Az amatőr színjátszásnak, a kórusmozgalomnak és a sportolásnak igen komoly hagyományai voltak. Ez a tradíció a szocializmus időszakának az első felében a helyi üzemekben is újraéledt ugyan, de később fokozatosan elhalványodott.
A falu népessége az 1717 körüli újratelepülés nyomán szerveződött saját arculatú paraszti közösséggé. Nagyarányú beköltözés jellemezte a népesedési folyamatokat 1785 tájáig, majd a polgári átalakulás és az uradalmak kialakulása idején. Az emlékezet német, osztrák, szlovák, majd orosz és bolgár jövevényekről is tud, a betelepülők egy-két generációnyi idő alatt elmagyarosodtak.
A katolikus Cibakháza sajátos helyet foglalt el a zömmel reformátusok által lakott Tiszazugban. Népe mélyen vallásos volt, a helyi plébánosok fontos szerepet játszottak a falu életében. Az egykori mezőváros barokk stílusú temploma a XVIII. század közepén, temetői kápolnája 1860 körül épült: mindkettő műemlék jellegű, műemléki védelemre érdemes épület. Helyi védelemre méltó a történelmi emlékű, régi Csuhaj csárda és a Kossuth-ház (a mai Tűzoltólaktanya).
Cibakháza néprajzi szempontból alig kutatott település. A gazdálkodáson belül a meghatározó szőlő- és gyümölcstermesztés eszközkészlete, módszerei más tiszazugiakkal döntően azonosak. A termelt bor és a pálinka legfőbb piacát Békés megye, valamint a Körösök vidékének települései jelentették. Számos régi vadon termő, illetve nemesített szőlő- és gyümölcsfajta található meg határában a mai napig. Ezeket részben a hazai piac ma is igényelné, míg Nyugat-Európa számára mint génbank lehetne fontos. A szőlő, a kukorica köztes növényei között főleg a zöldbab volt híres, később bolgárkertészetek is alakultak. Az istállózó állattartás a puszták elvesztése miatt korán általánossá vált.
A népi emlékezet főképp a téli ünnepkör december elejétől húsvétig tartó jeles napjairól őrzött meg adatokat. A lakosság eltérő eredete folytán a felvidéki palóc, nagykunsági, jászsági, csongrádi területek népi kultúrájával egyaránt kimutathatók kapcsolatok, hasonlóságok. A szomszédos tájegységek összetett, együttes hatása figyelhető meg a népi táplálkozásban.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir