Kossuth Lajos azt üzente…

Full text search

Kossuth Lajos azt üzente…
A forradalom és szabadságharc első évéről nem sok adat maradt, így nem lehet tudni, hogy a jobbágyfelszabadítás hogyan érintette a lakosokat. Itt is megalakult a nemzetőrség, és száznegyven cibaki felelt meg a szolgálat vagyoni feltételeinek. (L. Függelék III.) Őket a mezőtúri zászlóaljhoz sorolták. 1848 nyarán a szerbek ellen háromezer Heves megyei nemzetőrt vezényeltek le Kulára, a tizenháromezer fős megyei állomány csaknem negyedét. Az összeírt cibakiak között is hasonló arányban lehettek a levonulók, akik hathetes szolgálat után tértek haza. Később kisebb létszámú, de hosszabb ideig szolgáló alakulat szerveződött. Jellasics támadásának hírére a cibakiak Görgey szolnoki táborával indultak nyugatnak 1848. szeptember végén, de a pákozdi csatáról lekéstek. Ekkoriban indult meg az országgyűlés által megajánlott kétszázezer újonc megyei (4200 fős) kontingenséből a mezővárosra eső rész felállítása is. Ez 127 lakosra két főt, azaz mintegy harminc személyt jelentett, akiket 1849 nyarára öt részletben kellett volna kiállítani. A nemzetőrség újabb mozgósítására december 10-én, Schlick altábornagy felvidéki betörése miatt került sor. A tiszai járásból nyolcszáz főt mozgósítottak, köztük lovasokat. Ezek Mészáros Lázár hadtestéhez csatlakozva ott voltak szikszói és a kassai csatavesztésnél, majd utóbb a Tisza mögé vonultak vissza.
A háború sokak számára váratlanul érte el a települést. 1849. január elején a császári főerők elfoglalták Pest-Budát, majd több ponton is a Tiszáig nyomultak előre. A magyar kormányszervek Debrecenből szervezték a Tisza vonal védelmét. Ekkor vált kulcsfontosságúvá a tiszafüredi, a szolnoki és a cibakházi híd, mivel azok egy jövendő nagy ellentámadás kiinduló pontjául szolgálhattak. A Honvédelmi Bizottmány január 10. körül felkelésre hívta Bihar, Szabolcs, Heves és Külső-Szolnok vármegye, a jászkun és hajdú kerület lakosságát a Tisza-vonal védelmére. A császári hadvezetés az addigi sikerek nyomán a háborút befejezettnek tekintette, és magyar kapitulációra számított. E tévhitet csak Perczel Mór január 22-i támadása oszlatta el. A honvédség kiverte Szolnokról a Jellasics-féle I. császári hadtest Franz Ottinger vezérőrnagy vezette nehézlovassági dandárát, majd Abony– Cegléd–Albertirsa irányában tört előre. Ezzel alapos riadalmat keltett Windisch-Grätz herceg budai főhadiszállásán. A magyar erők ugyan hamarosan visszavonultak a Tisza mögé, de a császáriak számára is nyilvánvaló lett, hogy a háborúnak még nincs vége.
A tiszai hidak birtoklása így a császári hadvezetés számára is fontossá vált. A cibakházi hidat Mesterházy István (1811–1860) őrnagy vezetésével kezdetben Heves és Külső-Szolnok megye tiszai járásából, főképp Mezőtúrról mozgósított nemzetőrök védték, akiket nagykunsági nemzetőrökkel és néhány tábori löveggel erősítettek meg. Január 28-án a császáriak újra bevonultak Szolnokra, ám a cibakházi híd magyar birtoklása azzal a veszéllyel fenyegetett, hogy a szolnoki helyőrséget oldalba, illetve hátba támadhatják. Ezért január 30-án, 31-én, majd február 1-én és 2-án kísérleteket tettek a híd elfoglalására, ám ezeket Mesterházy aránylag könnyen visszaverte.
Jellasics alakulatai február 4-én indítottak nagyobb támadást a híd birtokbavételére. Talán arra számítottak, hogy a vasárnapi roham váratlanul éri a magyarokat, de tévedtek. A császári ütegek tüzét a magyar ágyúk viszonozták, majd két óra alatt sikerült két löveget megrongálni és a vérteseknek is számottevő veszteséget okozni. A császáriak erre röppentyűvel (rakétával) kezdték Cibakházát lőni, és több házat felgyújtottak. A komolyabb bajt a nemzetőrök és a 48. honvédzászlóalj századai úgy akadályozták meg, hogy a tüzeket gyorsan eloltották. Két kecskeméti ács a legnagyobb golyózáporban szedte fel a hídról a „gyalog átjárhatásra készített” pallókat.
A február 4-i támadás után átmeneti szünet következett, amelyet a magyarok portyázásra, felderítésre, fogolyszerzésre használtak fel. Mesterházy lovasai fedezték a földvári, a vezsenyi és az inokai átjárókat, majd február 14-én a várkonyi szőlőknél tizennégy vértest fogtak el. 20-án Mesterházy személyesen vezetett egy felderítést Kecskemét felé. Innen száz lovas csatlakozott hozzá, akik a Jellasics által elrendelt toborzás hírére indultak az ellenkező irányba, Cibakháza felé. Hamarosan még hetven lovas követte őket.
Cibakháza–Földvár térségében a magyar erők hamarosan erősítéseket kaptak. A hónap második felében már itt állomásozott a 19. Schwarzenberg gyalogezred 3. zászlóalja, az 52. Ferenc Károly gyalogezred 3. zászlóaljának két százada, a 65. honvédzászlóalj, a mezőtúri nemzetőrzászlóalj, egy-egy vadászszázad és utászosztály, a 3. Ferdinánd huszárezred négy százada, mintegy háromszáz felkelő lovas, egy hatfontos gyalogüteg és egy lovas üteg fele. A szárazmalmokban éjjel-nappal őrölték a gabonát. „A Cibakházi és Földvári asszonyoknak liszt és só adatott ki, és ők, mint derék honleányokhoz illő, szép és jó kenyeret szolgáltattak be.”
A császári hadvezetés február második felében a híd lerombolását határozta el, azért, hogy egy innen kiinduló magyar támadásnak elejét vegye. Jellasics altábornagy parancsára február 23-án este Ottinger vezetésével két zászlóaljból, hat vértes századból, valamint egy-egy hat- és tizenkét fontos, illetve röppentyűütegből (egyenként hat-hat ágyú, illetve rakétaállvány) álló különítmény indult Cibakházának, hogy a védőket hajnalban meglepje. A lakosság azonban időben értesítette a magyarokat. A Sárszög bejáratánál tábori erődítések mögött álló magyar előőrsök a nagy ködben vaktában lövöldöztek, majd két ágyúval megkezdték a visszavonulást a hídhoz. Ez az erős ellenséges tűz ellenére rendben megtörtént.
Hétórás út után 24-én reggel a császáriak rohamra sorakoztak, a magyar csapatok közben felszedték a híd deszkáit. A honvéd gyalogság a bal oldali magasparton, a híd közelében volt felállítva, tőle balra helyezkedett el a tüzérség. Az ütközet nyolc óra tájban a császáriak ágyúzásával kezdődött, ám a lövedékek az állásokban meghúzódó védőkben nem tettek kárt. A magyar tüzérség viszont jelentékeny veszteségeket okozott az ellenségnek, amely hamarosan a tiszai gát mögé vonult vissza. A köd tíz óra tájban szállt fel, és ekkor megszólaltak a császári ütegek is. Golyóik azonban a túlpartig nem értek el. Mivel a magyar tüzérség nem válaszolt a lövésekre, az ellenséges lövegeket kétszer is előbbre vonták, majd tizenegy óra tájban Ottinger rohamra vezette gyalogságát és lovasságát a híd ellen. A magyar ágyútűzben a támadások összeomlottak, sőt sikerült két ellenséges löveget is használhatatlanná tenni. A császári gyalogság azonban a mögötte álló vértesszázadok miatt nem hátrálhatott meg. A harcot irányító Mesterházyt egy ágyúgolyó megsebezte, a vezényletet így a 19-esek zászlóaljának parancsnoka, Leiningen-Westerburg Károly (1819-1849) őrnagy, a későbbi honvédtábornok és aradi vértanú vette át. Általános rohamot vezényelt, majd váratlanul a császáriak hátában Nagyrév felől is tüzelni kezdett egy vagy két magyar ágyú. Ez a császári vértesek között pánikot okozott, mire Ottinger parancsot adott a visszavonulásra.
Az ütközet végén a császáriak rövid időre elfogták Leiningen őrnagyot. A katonái előtt haladó tisztet megtévesztette a császári Károly sorgyalogezred egyenruhája, amely hasonlított saját zászlóaljáéhoz. A császáriak Leiningent a híd melletti Csuhaj csárdába vitték, és meglehetősen gorombán bántak vele. A hírre az átkelő magyarok megrohanták a mintegy harminc császári által védett épületet. Rövid küzdelem után Talabér Mátyás (1812– 1884) hadnagy és Illésy Sándor (1830–1886) főhadnagy vezetésével sikerült betörniük a csárdába, és kiszabadították parancsnokukat. Az ütközetben hősi halált halt honvédeket másnap Leiningen egy általa fogalmazott és betanult magyar nyelvű beszédben búcsúztatta. A hídért vívott harcok és az elesettek emlékét az 1906-ban avatott 48-as emlékmű őrzi.
A siker után hamarosan megérkezett Damjanich János (1804–1849) ezredes is a délvidéki harcokban híressé vált hadosztályával. Március 2-án csapatai átkeltek a Tiszán, majd Szolnok irányába indultak, ám egy téves jelentés miatt még aznap vissza is vonultak. A félreértés tisztázása után 4-e éjjelén a honvédség ismét átkelt a folyón, és 5-én reggel Damjanich bevette Szolnokot, kiverve onnan Jellasics hadtestének Karger-féle dandárját. Néhány nappal később ismét, még ennél is nagyobb csapatmozgások zajlottak Cibakházán és környékén.
A kápolnai csata után a fővezényletet átvevő Vetter Antal (1803–1882) altábornagy március közepén új offenzívát határozott el. A honvédség tiszai hadserege harmincötezer emberrel Cibakházánál és Tiszaalpárnál kelt át a Tiszán. (Damjanich csapatai március 15-én épp Cibakon emlékeztek meg a márciusi forradalom első évfordulójáról.) A magyar erők meglepetésszerű támadást akartak indítani Windisch-Grätz herceg hadereje ellen. Hamarosan kitűnt azonban, hogy a császári főerők Nagykőrös környékén összpontosultak, és ugyancsak e két átkelőhely birtokában akartak áttörni a Tiszántúlra. A váratlan hírre a meglepetésben bízó Vetter elrendelte a visszatérést a Tisza bal partjára. Ez sokaknak nem tetszett. Cibakházán keményen össze is veszett emiatt Vetterrel Damjanich János, a 3. hadtest újonnan kinevezett parancsnoka. A csapatok elvonultak Tiszafüred felé, Vetter pedig hamarosan lemondott főparancsnoki tisztéről. A cibaki átkelések idején Kossuth is megfordult itt, egy éjszakát töltve a későbbi csendőrlaktanyában, melynek emlékére 1948-ban emléktáblát avattak. Végül április elején Görgey vezetésével Tiszafüred térségéből megindult a honvédség sikeres ellentámadása, a tavaszi hadjárat, melynek eredményeképp a császári főerőket Győrig sikerült visszaszorítani. A támadás első szakaszában a Szolnok alatti Tisza-vonal védelmét Asbóth Lajos alezredes mintegy kétezer-ötszáz fős hadosztálya látta el.
Cibakházán utóbb Szekeres Imre plébános tizennégy elesett honvéd adatait gyűjtötte össze, akik itt haltak meg 1849 február-márciusában. A harci cselekmények kárairól nincs feljegyzés, a kiszolgáltatott élelem, takarmány mennyiségét, a honvédség részére végzett fuvarozást pedig még csak felbecsülni sem lehet. A híd stratégiai szerepe a későbbiekben sem volt elhanyagolható. Ezért itt 1849 júniusában egy tüzérségi raktárat állított fel a honvédség, nem utolsósorban Kossuth sürgetésére. Ennek feltöltése a szegedi lőszerraktárakból történt meg. A cibaki lőszerraktár a cári beavatkozás idején nemcsak a Szolnok mellett álló Perczel-féle – mintegy húszezer emberből álló – tartalék hadsereg számára jelentett ellátást, hanem utóbb Görgey Tokajnál átkelő hadserege hadtesteinek is, melyeknek ekkorra már alig maradt tüzérségi lőszere. A raktárat később a július 27-én kapott parancs értelmében Gyulára költöztették át.
Miután Szolnok július 28-án elesett, a Tiszazug harc nélkül került a császáriak ellenőrzése alá.
Világost követően számos helybelit érintett a megtorlás. Bata György honvédet állítólag császári ezredbe sorozták be, de a fokozott csendőri ellenőrzés nyomán is többen szenvedtek el büntetéseket. Baga József földművest, volt honvédhuszárt, valamint Kürthy András földművest, volt mezőhegyesi csikóst egyaránt fegyverrejtegetésért, és az előállítás során a csendbiztossal és pandúrjaival szembeni nyílt ellenállásért tartóztatták le. Mindkettőjüket Péterváradon könnyű vasban eltöltendő ötévi sáncfogságra ítélték. A hasonló vádak alapján elfogott Tarastyák András földművest végül bizonyítékok hiányában szabadon bocsátották.
A szabadságharc helyi eseményeivel kapcsolatban számos anekdota maradt fenn, ekkor állt a település a legközelebb ahhoz, hogy az országos történelem alakítója legyen. Balázs Ambrus, egy 1947-ben 73 éves cibaki gazda nagyanyja elbeszélése alapján azt állította, hogy Kossuth a Nagy Ferenc-féle házban lakott 1849 áprilisában. A honvédség által okozott kártétel miatt itt többen is felkeresték a kormányzótanács elnökét. Balázs Ambrus nagyanyja is elmondta, hogy a magyar huszárok bizony loptak tőlük.
– Aztán milyen zsinórosak voltak azok a huszárok? – kérdezte Kossuth.
– Sárga zsinórosak (osztrákok), tekintetes uram! – felelte a panasztevő, noha jól tudta, hogy azok bizony piros zsinóros magyar huszárok voltak.
– Hát akkor, menyecske, menjen az osztrákokhoz, mert nekik kell megtéríteniük a kárt! – válaszolta Kossuth (akik ugyanis magyar honvédre tudták rábizonyítani a lopást, azoknak Kossuth-bankóban lett megtérítve a káruk).
Ez a Balázs nagymama mesélte, hogy menyecske korában, 1849-ben három honvédtisztet szállásoltak be hozzájuk. A tisztek töltött káposztát rendeltek tőle. A fiatalasszony az anyjától tudta meg, hogyan is kell az ételt készíteni: „Megfőzöd a káposztát, leöntöd finom tejföllel, és leborítod a rostélyt.” Az elkészült étel aztán nagyon ízlett a katonáknak.
– Hallja-e, tán szakácsné kend? – kérdezték a honvédtisztek.
– Persze hogy az voltam, három esztendeig az agaraknak főztem – felelte a még épp hogy csak főzni tanuló ifiasszony. A tisztek meghökkentek, majd jót nevettek, és tíz-tíz forintot adtak fejenként a talpraesett menyecskének.
Világos után tért haza Cibakra Klein József egykori honvéd, talán a későbbi vendéglős Klein család rokonságából. Váltig állította, hogy ő bizony a sok szenvedés között megtanult németül, mely nyelvet akkor itt senki sem beszélte. Betévedt aztán a városházára Holyba Pál bíróhoz egy szökött osztrák katona, akivel nem tudtak szót érteni. Erre Kleint hívatták.
– Wo ist Budapest? – kérdezte a német.
Jóska sejtette, hogy miről van szó, így aztán elkezdett összevissza beszélni.
– Waz iz? Hir iz Budapest. Daz iz Pezti ut – ennél többet nem tudott mondani, de a német sem kérdezett semmit. Sokáig mondták is utána a faluban: megmagyarázta, mint Klein Jóska a németnek, vagy: mint Klein Jóska a Pesti utat.

A magyar tábor Cibakházán, 1849 elején

Az 1849. február 24-i összecsapás vázlata

Az 1906-ban felavatott honvédemlékmű

Az emlékműavatás meghívója

Az emlékmű avatásának programja

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir