Kettős hódoltságban

Full text search

Kettős hódoltságban
A Bécs ellen felvonuló oszmán seregek 1663-ban – Érsekújvár elfoglalása után – annak gazdag környékét is feldúlták. Ebben az időben Mátyusföld az „agyongyötört Kárpát-medence” egyik legsűrűbben lakott tája volt. Itt nemcsak élelmet, jószágot, hanem rabszolgának és janicsárnak való embert is bőven talált a török.
Érsekújvár bevételére Ahmed pasa vezérletével hetvenezer gyalogos és nyolcvanezer lovas katona vonult fel 225 ágyúval. Ezt a hatalmas hadat, a kísérő alakulatokat a környék falvainak kellett ellátniuk. A győzelem után az oszmán seregben harcoló tatár csapatok – miként egykor elődeik – végigdúlták és elpusztították a környéket. Temetetlen holtak ezrei, dögszag, üszkös romok fedték a vidéket. Deáki népe ismét menekült, ha ugyan volt még lakosa, mert az esztergomi szandzsák adóösszeírói már Érsekújvár elestét megelőzően csak annyit jegyeztek fel adóíveikre Dijákin faluról: lakatlan. Felégetett templomának megmaradt falai romosan meredtek az égre, mintha onnan várták volna a segítséget.
A török pusztítás emlékei máig élnek a deákiak emlékezetében. A helyiek úgy tudják, hogy abban az időben építették azt az alagutat is, amelynek bejárata a templom oltára alatt található, és az istenházát köti össze a kastéllyal, illetve a vágsellyei várral. Állítólag egészen Nyitráig menekítette a törökdúlás elől futó deákiakat.
Az 1664. évi, szégyenletesnek tartott vasvári béke – a szentgotthárdi fényes császári győzelem ellenére a töröknél hagyta újabb hódításait – megkötése után a falun Gencsy Egyed főapát segített, akinek a jobbágyságot sikerült visszatelepítenie. Négyévi mentességet ígért a szolgáltatások alól, és – tekintettel a reformáció terjedésére – a vallásszabadságot is kilátásba helyezte. A környéken berendezkedő török hatalomnak is érdeke volt, hogy mielőbb rendeződjenek a viszonyok, mert szüksége volt az adóra. Adót fizetni csak a földet viszonylag békés körülmények között művelő parasztok tudtak. Érsekújvár bevétele után ezért nyomban megkezdték a legnyugatibb török tartomány, az érsekújvári ejálet (másként vilajet) megszervezését, amelyet kisebb közigazgatási egységekre, az úgynevezett nahijékre, azaz járásokra osztottak. Lajstromba vettek minden települést, azokon belül pedig fejadófizető személyekként a „meglett” – tizenöt éven felüli – férfiakat.
Az adófizetést megtagadó településeken a török hatóságok bosszút álltak. Emiatt gyújtották fel és rabolták ki többek között a Deákival szomszédos Vágsellyét 1669-ben, és számos lakóját rabszolgának hurcolták. A mi falunk – török idők alatti neve Dijaki – a sellei (vágsellyei) nahijéhez tartozott, és Pereddel együtt a járás fontos településének számított. 1664-ben 61 adófizető lakója volt, több, mint a korabeli Vágsellyének, ahol ugyanekkor csak 59 fejadót fizető személy élt 46 háztartásban. Jellemző a török által teremtett viszonyokra, hogy a sellei nahijéhez tartozó falvak nagy részében tíz főnél kevesebb felnőtt adófizető lakost tartottak számon. Ez alól csak a Deákival szomszédos Pered kivétel, ahol szintén 61 adófizető élt 47 háztartásban.
Visszatérve településünkhöz: a 61 felnőttnek számító férfi 39 életközösség tagja volt. Deáki ekkori török földesura Juszuf Zaim. Az 1664. évi defter szerint a falunak búzából, illetve kevert vagy kétszeres gabonából tizedet kellett beszolgáltatnia. (A rozsból és búzából összekevert gabona neve: mixtum.) Ezenkívül csőszdíjat, valamint fa-, széna-, legeltetési, méhkas utáni, illetve sertés- és juhadót fizetett. Ezek teljes összege 9990 akcse, azaz százötvenegy forint. (A hódoltságban a magyar pénz mellett a török ezüst aprópénz, az akcse is forgalomban volt, amelynek ekkori súlya 0,19 gramm. Egy forint hatvanhat akcsét ért.)
Az adó mértéke alapján kiszámítható Deáki állatállománya: kétszázhatvan juh és százhuszonöt sertés. Figyelemmel a korábbi pusztításokra ez tekintélyes szám, egy háztartásra átlagban hat-hét birka és három disznó jutott. A szarvasmarhát és lovat külön nem tartották számon, illetéküket a csőszdíjba és legeltetési adóba számították bele. A tejért vajban kellett beszolgáltatni az adót. A faluban hét pint mézzel is adóztak évente.
Közben természetesen az apátság is igyekezett jövedelmet szerezni deáki uradalmából. Az 1675. évi számadás szerint itt élő jobbágyai 1675-ben búzából hatszáz, árpából 254, zabból 108 szapu (pozsonyi mérő) dézsmát adtak. A búza ára ekkor ötven, az árpáé 37, a zabé és a kölesé 25-25 dénár. Az előbbi árakban számolva ekkor összesen 422 forint 25 dénár értékű gabonatizedet szolgáltattak be tehát a jobbágyok az apátság deáki uradalmának.
A törökök évről évre igyekeztek emelni a pénzadókat, de a jobbágyok már nem tudtak fizetni. Sikerült megegyezniük a defterdárral, 1679-ben például a falura kirótt terheket évi kétszáz forintban és ötven pint vajban állapították meg. A török adólajstromok egyébként külön nem említik a pannonhalmi uradalmat, amely birtokai révén egyfajta gazdasági viszonyba került a szultánnal. Ezekben az években a deáki egyházi birtok hovatartozásának eldöntése körül huzavona folyt egyébként Pannonhalma és az esztergomi érsekség, illetve a nagyszombati érseki vikariátus, azaz helynökség között. Az ügyek végül Pannonhalma javára rendeződtek.
Ezek az évek szinte elviselhetetlen terheket róttak Deáki lakóira, mert a török hadak fosztogatása mellett kénytelenek voltak elviselni a szomszédos Vágsellye vára német helyőrségének a garázdálkodását is, amely gyakran felülmúlta az oszmán martalócokét. A német katonák nemcsak szénát és abrakot oroztak el kényük-kedvük szerint a falubeliektől, hanem a szárnyas állataikat, borukat, élelmüket is, sőt arra kényszerítették őket, hogy az ennivalót és tüzelőt a deákiak fuvarozzák be minden fizetség nélkül Vágsely-lyére. A katonák kívánságát megtagadókat véresre verték, jószágukat elpusztították.
A bajok orvoslásának reményében Gencsy főapát – miután a vármegyénél és a bécsi haditanácsnál hiába kérte a garázdálkodás megfékezését – 1681-ben I. Lipót királyhoz fordult levelével. De a „garázda néptől” való szabadulást csak a török elleni felszabadító hadjárat sikerei hozták meg. Amikor 1685-ben Érsekújvár török őrsége megadta magát a szövetséges seregeknek, a német katonaság is végleg elvonult a vidékről. Súlyos nélkülözésben egy évtized telt el, mire a lakosság gazdaságilag talpraállt.
A hódoltság korszakának lezárulása tette lehetővé a súlyosan megrongálódott templom újjáépítését. 1700-ban átalakították a toronytetőket, ugyanebben az évben emelték az úgynevezett „residentiát”, amelyet a helyiek napjainkban is kastélynak neveznek. Eredetileg az 1653-ban felújított perjelség számára épült, de a rendnek csupán egy-két tagja lakott a kúriaszerű uradalmi épületben, akik a plébániát és a birtokot kormányozták. A szerzetesek később csak egyházi szolgálatokat láttak el, a kastélyban ekkor alakították ki a tiszttartó lakását.
A Rákóczi-szabadságharc alatt egyetlenegy alkalommal, 1704 végén szállásoltak be kuruc csapatokat Deákiba. A császáriaktól – Heister generálistól – pedig Karner Egyed főapát szerzett menlevelet a falu számára, így a helybeliek megmenekültek a labanc kvártélytól. Ez nem volt szokatlan, hiszen a legtöbb főapát deáki jobbágyait is védte az idegenekkel szemben. Így például a vármegyegyűléseken a portio kivetésekor korábban előfordult, hogy a török fogságból alku- és szabadságlevéllel deáki pórokat váltott ki, sőt a szülők elhalálozása után gondot viselt az árvákra.. Előfordult az is, hogy „tekintve, hogy mily nehézséggel és fáradsággal mívelhetik a hívek a nagy távolság miatt a földet” jobbágyai, a határ tagosításával igyekezett könnyíteni munkájukon. Éppen ebben az időben, az 1700-as évek elején néhány deáki család Szent Márton-hegy, azaz Pannonhalma környékére költözött.
A kilenced általános érvényű bevezetése azonban itt is feszültségeket keltett, hiszen a XVII. században Deákiban még csak a bárányokból kellett a tizeden kívül kilencedet is beszolgáltatni. Az 1700-as években a tizedet továbbra is természetben szedték, de az időközben bevezetett kilencedet pénzben váltotta meg a pórnép. A terheket tovább növelte az apátság, vagyis a földesúr számára az ünnepeken – karácsony, húsvét, pünkösd, valamint Szent István, Szent Márton és Szent Benedek napján – adott úgynevezett konyhára való: legtöbbször tyúk, nyúl, bárány, kappan vagy tojás, kalács, méz. Ezek szolgáltatását nem szabályozták szigorúan, tulajdonképpen ajándékként tartották számon, ezért esetleges elmaradásuk nem járt szigorú megrovással. A XVIII. században a földesúr Deákiban rendszeresen szedett hídvámot is.
Az 1700-as évek első felében a főapátság Deáki község majorsági részéből a Pörös-földeket, a Nádas-tavat, a réteket és a faluban álló nemesi kúriát a tartozékaival együtt, a kocsmát, illetve a szabad jobbágytelkeket is árendába adta kiadásai fedezésére. A bérbevevők, többnyire nem helyi illetőségű tiszttartók vagy nemesek és polgárok, keményen is bántak a deákiakkal. A XVIII. század derekán a jobbágyok terheik miatt egyre nyomasztóbbnak találták helyzetüket, könnyítésért folyamodtak földesurukhoz. Sajghó Benedek főapát, aki az uradalmi gazdálkodást megreformálva öt kerületbe osztotta a rend birtokát – ezek közül az egyik a deáki lett –, elő is írt egy új, kedvezőbb szabályozást 1752. április 20-án a falu számára.
Mária Terézia 1767. évi urbáriuma Deákiban 73 és két tizenhatod jobbágytelket állapított meg, amely egy évtized múlva, 1786-ban százhét gazda kezén volt. Rajtuk kívül mintegy hatvan zsellércsalád élt a faluban. A XVIII. század végén – öttagú családokkal számolva – legalább nyolcszáz főre becsülhető a népesség lélekszáma. A növekvő lakosság jelenléte a telkek felaprózódásához vezetett, ugyanakkor a falu lakott területe is bővült. A Fő utca után feltehetően a Keskenypuszta – a Kender utcát nevezték így hajdan – népesült be, majd a Szél utca következett. Az utóbbiban csak zsellértelkek éltek, miként az Alszegen és a Kis utcában.
A háborús évtizedek után, a XVIII. század első felében elsősorban a burgonya, a kukorica és a cukor-, illetve a takarmányrépa elterjedése segítette elő a vidék gazdasági fejlődését. Az új növények ugyanis nem szerepeltek a régi dézsmatörvényben, ezért a gazdák szívesebben termelték azokat, mert a nézetük szerint ezekből nem voltak kötelesek tizedet fizetni. Ebből aztán újra véget nem érő viták, perek keletkeztek. A kender termesztésére és feldolgozására kitűnően alkalmas vidéken az előbbi században jelent meg takarmányként a csalamádénak vetett kukorica, a bükköny, kisebb mértékben a lóhere és a lucerna.
A kalapos király, II. József 1781-ben kiadott türelmi rendelete lehetővé tette a protestánsok szabad vallásgyakorlását. A deáki reformátusok hamarosan megszervezték gyülekezetüket, 1791-ben megépítették imaházukat és iskolájukat. A következő évben a faluba hívták és lekészüknek választották Csontos Istvánt, aki néhány évig működött Deákiban. Szolgálata alatt emelték községünk református templomát. Közben 1786-ban, a Benedek-rend betiltását követően a deáki főapátsági birtok Nyéki Fekete János bérlő kezébe került. Hamarosan, már 1787-ben, a királyi kincstáré, de a Szent Márton-hegyi főapátságnak végül sikerült visszavásárolnia és híres tehenészetét itt kialakítania.
A XVIII. századtól újra a jószágkormányzó irányította a deáki uradalmat, aki kezdetben szintén szerzetes volt, csak következő évszázadban jelentek meg világiak ispáni vagy tiszttartói tisztségben. Az apátság – birtokügyeinek rendezése után – már a XVII. századtól határozottan törekedett majorsági gazdálkodásának minél magasabb szintre emelésére. Földjeit az úgynevezett pusztahelyek szántóival, a plébániai földekkel az akkori 28 holdról a XVIII. század végére több mint száz holdra gyarapította, és egy tagban egyesítette.
Közben a Mária Terézia által elrendelt úrbérrendezés után keletkezett 1786. évi összeírásból kitűnik, hogy az apátság jövedelmei nagymértékben növekedtek. Összbevétele 9400 forint, a korábbinak tízszerese. Ez nemcsak a XVIII. századi békésebb időszaknak, hanem elsősorban a főapátság gondos gazdálkodásának köszönhető. Bár az egyre gyakrabban kitört marhavész miatt a tehenészet visszaesett – állománya ekkor mindössze húsz-harminc jószág –, hodályaiban közel ezer juhot tartottak. A hagyományos szántóföldi termények mellett bevételt hozott a fakitermelés, a vadászat, halászat, a nádvágás, a téglaégetés, valamint a kocsma, a mészárszék, a kovácsműhely, az olajütő és más haszonvételek bérleti díja.
A robotoltató földesúri árutermelés fokozatosan átalakult bérmunkán alapuló mezőgazdasági nagyüzemmé. Ezt a folyamatot erősítette, hogy II. Józsefnek a szerzetesrendeket betiltó rendelete után a pannonhalmai főapátság kiterjedt birtokrendszere 1802 után úgynevezett célvagyonná alakult át. A gazdálkodás célja és feladata ettől kezdve a Szent Benedek-rend lelkipásztori és tanítói hivatásának támogatása volt.
A Galíciából átterjedő, 1831 elején Magyarországon is pusztító kolerajárvány október–novemberben szedte első áldozatait a faluban, óriási riadalmat keltve a lakosság körében. Bár Deáki népéből az országos átlagnál kevesebben haltak meg a kórban, mégis számtalan rémhír terjedt el a vidéken. Idegen katonák támadásáról, kutakat mérgező kámzsás barátokról, kémekről beszéltek, „király-, úr- és papszalasztásról, jobbágyszabadulásról” suttogtak az emberek mindenütt. Deákiban és környékén többek között úgy védekeztek a kolera ellen, hogy az idegen embertől kapott pénzt ecetbe mártották. 1832-ben a járvány miatt a dél-magyarországi Bánsági-hegyvidék lábánál lakatlanná vált Lugos környéki falvakba tizenhárom deáki család költözött át.

A gabonamagtárrá átépített egykori bencés kastély

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir