Falu a Duna mellett

Full text search

Falu a Duna mellett
A Nemzeti Múzeum igazgatója, Kubinyi Ágoston a dömösi plébániakertből a prépostságból megmaradt, oroszlánt, párducot, lovagot ábrázoló többmázsás faragott oszlopfőt, a Vak Béla király alapította XII. századi prépostsági rom maradványait 1863-ban csónakkal (dereglyével) a Dunán Pestre szállíttatta.
Kezdetben evezős ladikkal jártak át a Dunán az emberek. 1945-ig a káptalané volt a révezés joga. Ezt a jogot a káptalantól bérelte a Legény család. Havas jegyző idején a község vette bérbe, majd egy Endrődről származó, Gulyás nevű révész hajózott itt. Őket Gellai András – Bandi bácsi – követte. Az államosítás után először a községi tanács tartotta fenn, majd a Kishajózási- és Javítóvállalaté lett. Az átkelés evezős majd motoros ladikon történt. A jégtáblák sem riasztották vissza a révészeket. Ködben, viharban is átmentek, ha kellett. Mikor a Dunán beállt a jég s úgy ítélték, hogy az járható, maguk jelölték ki az utat mind a gyalogosoknak, mind a szekérrel közlekedőknek a túlsó partig, a Dömösi átkelés nevű vasútállomáshoz, illetve a 12-es országútig. Nagy bravúr volt, mikor 1931-ben télvíz idején a félmázsás lélekharangot, amely Budapestről érkezett Zebegénybe, a jégen át szerencsésen Dömösre szállították.
Kaptak is érte négy pengő – enynyibe került volna vasúton ideszállítani. A Szob–Budapest vasútvonal villamosításakor meg akarták szüntetni a feltételes megállót. A nagy tiltakozás hatására és a Dunakanyar Intézőbizottság nyomására ettől a tervtől ellálltak, és 1973-ra átadták az ideiglenes vasúti megállót, ideig-óráig életben tartva a dömösi révet is, mely azonban 1990 óta szünetel.
Dömös műemlék jellegű hajóállomása szinte egyidős a turizmus fellendülésével. A XX. század elejéig még a maróti kofák is ezt használták. Naponta több járat szelte oda-vissza a habokat. A hajóállomáson csupán két ember dolgozott: az állomásfőnök és a jegyárus. Legutóbb Mócsai István volt a „stéges”, aki érkezéskor bekötötte, induláskor elengedte a hajókat tartó drótköteleket. Mint már érintettük, majd minden családban éltek hajósok: matrózok, kormányosok, a gőzhajók idején: fűtők és vitorlamesterek. Ez utóbbiak a ki- és berakodást felügyelték, síppal a szájukban irányították – közmegállapodáson nyugvó jelrendszer szerint – a kirakodó matrózok munkáját.
A Duna minden nyáron szedte áldozatait. 1930-ban csónakázás közben egy Melizán lány fulladt a vízbe vőlegényével együtt. Az 1970-es években a rév ütközött uszállyal. Ketten haltak meg a szerencsétlenségben: Molnár István és Adorján István. A dömösi gyerekek mind jól tudtak úszni, és már korán megtanulták, miként kell a Dunán a limányt és a forgókat kikerülni, miként lehet belőlük menekülni. Horgásztak, varsáztak sokan, de kisipari halászat nem fejlődött ki. Hajózni, révészkedni, vízimalmot verni, vadászni-halászni csakis a káptalannak, illetve valamely más földesúrnak volt szabad. Az engedélyesek nekik adóztak.
1944-ben még két vízimalom működött a Dunán. A Spech János-féle csúnya véget ért: egyik este a belső kötelei elszakadtak, és a malom teljes berendezésével, a benne levő őrlendőkkel együtt odaveszett. Maga Spech sem élte túl a szerencsétlenséget. A másik molnár a háborús fejadagok idején, az éjszaka leple alatt szállította őrleményeit csónakján Nagymarosra és Vácra, ahol jó pénzért eladta. Egyik alkalommal nagy, méteres hullámokat verő erős alszél kerekedett. A csónak felborult, az apa a fiával s a drága szállítmánnyal együtt odaveszett.
Tisza István Szabadelvű Pártjának választásakor, 1910-ben, Szaczelláry György képviselőjelölt kortesbeszédében többször megígérte a Szentendre–Esztergom közötti „vicinális”, villamosvasút kiépítését, dömösi megállóval. Soha nem valósult meg. A benzinmotoros omnibuszjáratot Esztergom és Budapest között 1906-ban Partl János mérnök, 1910-ben Lőw Sándorné dömösi lakos szándékozott beindítani, de anyagi okok miatt egyikük próbálkozása sem valósult meg. A villamosvasút építéséhez 1914-re a szándék és a pénz is együtt volt, ám most a világháború szólt közbe.
Az 1870-es évek elejéig a faluba címzett küldemények Pilismarótra érkeztek. Innen vitte őket a postás Dömösre. A promenádi borospincék mögött „1883. január 8-án Dömösön postahivatal állítatott fel”. 1892-ben már Postatakarékpénztár is működik benne. A táviratokat 1888-ban még Szobról és Esztergomból küldték a községbe. Távíró- és telefonállomást az 1910-es évek elején kapott a falu. A postamesternő sokáig özvegy Fekete Gyuláné volt. A postahivatal abban az épületben kapott helyet, ahol az 1970-es évek végén Házi Pista bácsi (Hasenberg István) lakott. A utcai frontot a kocsmáros-boltostól Lengyel Rudolf bérelte. Most ismét a Lengyel-féle házrom mellett található ideiglenes faházikóban (ma Petőfi tér).
Dömös híres volt szép levelezőlapjairól. Eleinte a katolikus templomot ábrázolták a még kialakítatlan Promenáddal együtt, később több épület is rákerült, javarészt a híresebb panziók.
Mária Terézia 1767-ben kelt úrbéri rendelete (Urbarium) szabályozta a jobbágyok és zsellérek adóztatását, melyet a földesúrnak be kellett tartani, és csak az előbbiek előnyére lehetett megváltoztatni. Az adósság nélküli jobbágy szabadon költözhetett.
Dömös első, törvény szabta úrbéres szerződését, amely szabályozta a nyitrai püspöki káptalan – mint földesúr – és a falu lakóinak adózási viszonyát, 1768. március 28-án írták alá: Simon Pál, Simon János tanúk, és Sztancsik Jakab ügyvéd jelenlétében. Ellenjegyzői Kecskés István és Faby Miklós esküdt voltak. A szabályozás lényege: a föld birtokosáé a föld tulajdonjoga, a jobbágyok és a zsellérek művelik. A telekhasználat ellenében a földesúrnak adó jár, ez volt az úrbér.
Egy egész jobbágytelek 52 katasztrális holdnyi terület. Voltak egész, fél- és negyedtelkes jobbágyok. A nyolcadrészt bírókat hívták zselléreknek, házuk is volt. A házatlan zsellérekből lettek a későbbi cselédek vagy summások (bérért elszegődők), a gyárak kétkezi munkásai és a kubikosok.
„Dömösnek urbariuma nincsen és nem is volt” – írták. Majd felsorolják, mit fizettek eladdig az uraságnak 1765–66-ban. Körülbelül ez lett az új szerződés alapja is: „…kortsmáztatásért, robotért, a kilencedért együtt – valószínű, hogy pénzbeli megváltásról lehetett szó – 1000 rénusi forintot (fizetni) évente, meg 200 öl vágott fát a Duna partjára lehordani, vagy 35 garason (egy öl vágott fa ára a szállítással együtt) megváltani. Esztendőnként – a régi szerződés szerint is – kötelesek voltak még három hízott sertést adni. Ezen kívül karácson, húsvét és pünkösd ünnepeire mindenkoron egy őzzel és két nyúllal szolgálni, amely gazda pedig pálinkát égetne (főzne) egy-egy Katlan (pálinka) után 3 forintot köteles fizetni. Ezen szerződés (kontraktus) előtt másra nem emlékezünk” – írták.
Dömös 1769-es úrbéri szerződéséből a falu gazdasági helyzetéről sok mindent megtudhatunk. A falu lakói az esztergomi közpapi birtoknak tartoznak robottal és készpénzzel. „Dőmős Névő Helységnek Urbarialis Tabellája” nagy pontossággal rögzíti név szerint a falu harminc „Örökös Jobbágyának” nevét és azt, hogy rétjeik, földjeik után hány nap „kézi szolgálattal” és „Marhás robottal” (két marhával) tartoznak évenként a földesúrnak. Felsorolja, mennyi „Tüzre való Fa, Fonyás (fonal), Ki főzött Vaj, Kappany (herélt kakas), Csérke” és tojás jár évenként a földje használatáért. Az évi kötelező egy forintot (árenda) mindenkinek be kellett fizetnie. A 63 „Házos Zsellérek”-nek (házzal, kerttel rendelkezők) évi tizennyolc nap kézi robottal és a kötelező egy forint árendával kellett földesurának szolgálni, illetve fizetni. Dömös tizenkilenc házatlan zsellérének évi tizenkét nap kézi robotot kellett teljesítenie. Betegség vagy természeti csapás esetén a jobbágyok egy évre fizetési haladékot vagy enyhítést kaptak.
A szőlő dézsmájáról külön szerződés készült. Csupán a beszolgáltatandó bor mennyiségét tüntették fel a nevek után; 89 családnak volt „szölleje”. Az urbarium ismeretében még a zsellérek birtokában is jelentős szőlőterületek voltak ekkor a Macskáson, a Préposton, a Veres-hegyen és a Pattantyúson.
1840-ben a plébánia földjei a Tófenéken: az országút és a Duna között a rétek mellett, a hosszú Duna-dűlőnél, a Hegyi országút végénél feküdtek. Néhány táblájuk a Kenderesben, a Prépostoknál elszórva feküdt, meg egy kicsiny legelő. Mindezeket a hívek, illetve a szerződéses parasztok művelték.
1850-ben a dömösi, a maróti, a visegrádi, szentléleki, a tótfalui és a nagymarosi esküdtek jelenlétében történt közös határjárással, országos rendeletre elkészült Dömös határleírása. A határokat igazoló dokumentumot az esküdtek aláírták, és három pecséttel erősítették meg.
A XIX és a XX. század fordulójára alig változott a földművelés helyzete. Csupán a gépesítés lassú meghonosodása hozott mennyiségi változásokat, de a ló- és ökörvontatás még évtizedekig meghatározó maradt a községben is. Egy tahitótfalui gőzcséplőgép először 1916-ban könnyítette az embert próbáló nehéz munkát.
A község határában bármely gyümölcs megtermett. Perzsikának hívták a barackot, de már nem sokan tudjuk, hogy a baracknak, az almának és a cseresznyének is a délnyugat-ázsiai Perzsia (Irán) volt az őshazája. A Körtvélyes (körtés), a Diós (diófás) helynevek még az Árpád-korban telepített gyümölcsöskerteknek maradékai lehetnek, mára elvadultak. A köves-pataki és a prépostsági földek, a hegyoldalak, nemkülönben a kertek, masszív, ellenálló gyümölcsöket termettek. Az erdő, így a sok élősködő közelsége miatt szükség is volt az ellenálló fajtákra: pogácsaalma, bőralma, batul (vastag héjú, illatos almafajta). A szőlőt, magvaváló szilvát, ringlót, a nyár elején epret (szamócát) a Tahi nevű kofahajón szállították a pesti vásárcsarnokokba. A kofaságot már serdülőkorban elkezdték a lányok. Ebből a tevékenységből egy-egy családnak jelentős bevétele származott. Zöldség a kertekben termett: Dömös egészen 1960-as évek végéig ezen a téren önellátó volt, de a kenyeret már régóta nem háznál sütötték, hanem boltban vették.
Ősszel a szigetközről dereglye szállította ide a káposztát, amelyet a dömösiek otthon savanyítottak. Mohácsi Józsefné, Pupova Ilona és még néhányan bérgyalulást vállaltak. Házról házra jártak. Csak nekik volt nagy hatásfokú kisüzemi káposztagyalujuk. A megfőtt szilvalekvárt öt-hat literes cserépbödönökbe, majd kemencébe tették addig, amíg vastag bőrréteg nem képződött a tetején. Az így érlelt szilvalekvár évekig elállt.
A disznóölés a téli hajnalokon pirkadatkor elkezdődött. A böllérnek és a segédeinek pálinka és forralt bor járt. A falu Visegrád felé eső részein lakók egy arra kijelölt helyen, a „szentjánoskánál” azaz a káptalani földek szélén levő Nepomuki Szent János-szobor udvarán perzseltek. 1945 előtt még számos konyhában szabad kürtőjű kémény üzemelt, ezekben füstölték a kolbászt, a sonkát, a sódart és a bőrös részeket. Disznóvágás leginkább a téli ünnepek előtt és a lakodalmakkor vált szükségessé.
Az első jég beálltával „meghordták” a jégvermeket, óvatosságból, ha abban az évben nem lenne több jég a Dunán. A vendéglőknek, a henteseknek és a káptalannak voltak jégvermei. Néha az orvosnak is adtak. Minden háznál tartottak tejelő állatot. A maguk ellátására sok túrót, sajtot készítettek, vajat köpültek. A köcsögök a többágú „holt fákon” lógtak minden ház udvarán, jelezve az aktív tejtermelést, ezért a boltokban tejből készült árut nem tartottak.
Az idősek még emlékeznek arra az időre, mikor a falu tele volt lúddal és kacsával. Az Duna-parton a gyerekek „meztélláb” legeltették őket. Emiatt, ha szép volt az idő, sokan nem mentek iskolába. A „lúdpia(r)con” egy kis ér folyt keresztül, a számtalan liba abból ivott. Reggel a ludakat már korán kicsapták a Duna-partra. Este mindegyik hazatalált, ezért a dömösi libákra nem illett rá a „buta liba” mondás. Amelyik „elkóricált”, azt is megtalálták, mert a gondos háziasszonyok festékkel jelölték meg a szárnyasaikat.

Gellai Ambrus révátkelőjének tervrajza

Dömösiek a szalmával kijelölt jégen

Révészek a Gellai családból

A vízimalom halála

A falu postája az 1930–40-es években

Az Úr és jobbágy című színdarab szereplői 1948. március 14-én

Cséplés a téeszudvarban (1950 körül)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir