Feldebrő Összefoglaló

Full text search

Feldebrő
Összefoglaló
Feldebrő a Mátraalja keleti részén, a Tarna völgyében fekszik. Az Alföld és a hegyvidék között közvetítő folyóvölgy évezredek óta meghatározza a község területének történetét. Környéke az őskőkor középső szakaszától lakott, jelentősek a bronzkori és az avar leletek. Az avar népesség mellett jelentős szláv etnikum is megélte a magyar honfoglalást.
Az Alföld északi peremterületeit, így Feldebrő földjét is minden jel szerint a magyar törzsekhez a honfoglalás előtt nyolcadik törzsként csatlakozó kabar törzs szállta meg. Az itt birtokos Aba nemzetség elődei is a kabarok között keresendő. A nemzetség névadója Aba Sámuel király volt mint legtekintélyesebb tagja a rokonságnak.
A község nevét először 1219-ben említik monasterium Debrev alakban. A település azonban sokkal régebbi. Temploma valószínűleg Szent István korában vagy közvetlenül halála után épült. Az biztos, hogy 1018 után emelték, mert az 1332–37 közötti pápai tizedlajstrom szerint védőszentje a Szent Kereszt volt, és István király ebben az időszakban kapott keresztereklyét a bizánci császártól. Feltételezhetjük, hogy a terület birtokosa, Aba Sámuel nádorispán, majd király építtette nemzetségi kolostortemplomának, és – az altemplom létezéséből ítélve vélhetően – temetkezési helynek is szánta.
A Debrő helynév – ami a község neve volt Aldebrő telepítése (1743) előtt – etimológiai szempontból azonos a régi magyar nyelvben a széles, lapos, kiterült fenekű völgyet jelentő debrő főnévvel. A szó a szláv nyelvekben is hasonló értelemben fordul elő.
A falu első évszázadaiban meghatározó szerepet játszott az Aba nembéli Debrői család. A család első név szerint ismert tagjai Becse, Makján, Apos, míg II. Makján 1286-ban nádor volt. Debrő ebben az időszakban gazdag település lehetett, s megtartotta birtokközpont jellegét. 1332–35. évi pápai tizedjegyzék szerint a debrői plébános alesperes volt, és éves átlagban 37 és háromnegyed garas fizetésére volt képes.
A XV. század folyamán leáldozott a Debrői – másként írva Debrei – család csillaga. Zsigmond király az összeesküvésbe keveredő Debrői Istvántól birtokait elkobozta.
Albert király 1438-ban Debrőt és a hozzá tartozó falvak felét Debrői Imrének, a másik felét Rozgonyi Péter egri püspöknek, Rozgonyi István comesnek és fiának, Jánosnak adta. A Rozgonyiak a megyebeli javaik védelmére – 1461 előtt – Debrő mellett várat emeltek. A vár hadászati jelentősége csekély, inkább birtokközpontként szolgált. A XV. század végén sűrűn változtak Debrő tulajdonosai: Kanizsai György, Bakócz Tamás egri püspök, majd Bélteky Drágffy Bertalan erdélyi vajda követte egymást.
Debrő és környékének életében sorsfordulót jelentett Hatvan 1544-es török elfoglalása, majd Eger 1552. évi ostroma, amikor a környék szinte teljesen elnéptelenedett, és a török lerombolta a debrői várat.
Az 1560-as évektől Debrő – a Parád környéki Országh–Perényi-birtokokkal együtt – az ónodi váruradalom tartozéka lett.
1603-ban Rákóczi Zsigmond hajdani egri várkapitány, későbbi erdélyi fejedelem (1607–1608) megvette Debrő várát minden tartozékával együtt, és így – több mint száz évre – a család birtokába került.
A község lakói két úrnak adóztak, ráadásul mindkét felé államnak, földesúrnak egyaránt. A tizenöt éves háború pokla elnéptelenítette a vidéket. 1601-ben és 1647-ben egyaránt csak négy telket találtak, 1621-ben tizenhét jobbágyot. A lakosság száma csak az 1670-es években kezdett emelkedni, mígnem azután a visszafoglaló háborúk újra elűzték a debrőieket.
Miután a császári udvar hűtlenné nyilvánította II. Rákóczi Ferencet, 1710-ben az uralkodó Althan Mihály grófnak adományozta.
A török kiűzése után lassan újjátelepült a falu. Az 1712. évi birtokfelértékelés szerint húsz telkes jobbágy és húsz telek volt.
Alapvetően megváltozott a debrői uradalom helyzete, amikor 1740-ben báró gyaraki Grassalkovich Antal királyi személynök, a XVIII. századi Magyarország egyik legtehetségesebb embere megvette az uradalmat. Megszervezte az uradalom életét és számos épületet emelt, többek között ujjáépíttette a templomot. Utódainak nagyarányú költekezései és a gazdasági szakértelem hiánya oda vezetett, hogy egy rosszul sikerült, kétmillió forintos kölcsönügylet után az uradalom csődbe ment, birtokait pedig gondnokság alá helyezték, majd 1847-ben gróf Károlyi György megvásárolta.
Károlyi György 1876-ban elsőszülöttségi hitbizományt alapított, amelyet unokájától – Károlyi Mihálytól – 1921-ben elkoboztak. Az uradalom egy része állami kézbe került, a másik részt pedig 1925-ben vagyonváltsággal kiosztották. Összesen 251 katasztrális hold és 995 négyszögöl területet válthattak meg a feldebrőiek.
A XX. század harmincas–negyvenes éveinek birtokviszonyaira az öt hold alatti törpebirtok volt jellemző. Az 1935-ben 746 öt hold alatti birtokon gazdálkodó feldebrői területe az összbirtokállomány 23,4 százalékát, míg az öt–száz holdas birtokok az 56,8 százalékát tették ki.
Évszázadokon keresztül jelentős szerepet töltött be a község életében a dohány és a szőlő termesztése. 1997-ben a Debrői Hárslevelűt védetté nyilvánították
Feldebrő a középkortól kezdődően közigazgatásilag Heves megyéhez tartozott. Eger visszafoglalása (1687) után Heves és Külső-Szolnok vármegye Tarna járásához tartozott, majd 1871-től a közép-tarnai járásba, 1883-tól pedig az egri járás része lett. Egészen 1950. február 1-jéig – ekkor a füzesabonyi járáshoz került át.
A község megőrizte a középkori településrendjét. Eredetileg egyutcás falu volt, amely középen, a templom körül kiszélesedett, és nagyobb térré öblösödött. A házak sora így kerülte meg két oldalt a templomot és a középkorban a templom körül lévő temetőt. Ma az északi részén út menti, déli részén utcás falu.
A népesség a XIX. század második felétől fokozatosan csökkent. Az 1785-től (1175 fő = száz százalék) eltelt 210 évben, 1995-re csak 56 fővel (1231 fő, 104,7 százalék) lett több a község lakossága.
Feldebrő lakossága története folyamán színmagyarnak tekinthető. Egy-egy német és szlovák család költözött be az idők folyamán. Vallását tekintve nagy többséggel katolikus.
A község főútvonala mellett, a falu középtáján emelkedő kis dombon álló szokványos kinézetű barokk templom Európa-szerte egyedülálló építményt rejt magába. A párját ritkító XI. századi centrális templom maradványai és a vele egykorú, teljes épségében és szépségében megmaradt, XII. századi freskókkal díszített altemplom szinte példa nélküli a román stílusú építészetben.
A falu infrastruktúrája az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen fejlődött. Önerőből és állami támogatással számos középületet (iskola, könyvtár) és közművet építettek. 1990 óta a vezetékes ivóvíz mindenhová eljutott. Az 1993-ban indult gázberuházás eredményeként 1997 végére már a lakosok 70 százaléka használhatta ezt a fűtőanyagot. 2000-ben a lakások háromnegyedéből lehetett crossbar rendszerben telefonálni.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir