Falu a határszélen

Full text search

Falu a határszélen
Az épített környezetben élő ember mindig szabadságra vágyik, oda, ahol a tekintet felmérheti a messzeséget; oda, ahol az ember mindig rádöbben, hogy ő is „csak” része a természetnek, és semmi esetre sem ura; oda, ahol érzi azt a magányt, azt a messzeséget és azt a végtelenséget, amit gondolkodó, egyszersmind érzelmeinek utat engedő ember érezhet, ha belép egy-egy különös tájba. Ilyen vidékre érkezhet az utazó, ha elhagyja az Alföld gyöngyszemét, a bájos Gyula városát, majd az egykori hajdúközpont Sarkadot, és letér a gyantéi magányos, omladozó, emeletes magtárépületnél kelet felé. Előbb a hajdani vallonok lakta falut, Mezőgyánt találja, még ma is számos gólyafészkével, nyáron hangosan kelepelő gólyáival. Továbbhaladva holt erekkel, régi folyómedrekkel szabdalt laposok, szikes legelők és szokatlanul sok fás-ligetes búvóhely után megérkezik Gesztre, egy igazi zsákfaluba. Innen már a „kövesút” sem megy tovább, a nem is olyan régen még nagyon őrzött határ megakadályozza a továbbhaladást.
A faluból már csak földutak vezetnek, ezek egyike délnek, Szalonta felé. Még a régi, ugyanaz, amelyen a költőóriás, Arany ballagott a Tiszák minden hivalkodástól mentes kastélya, puritán otthona felé. A másik kicsit északkelet felé halad, s a hajdani Nagyváradi úton baktat a szekér, a hangos és a már elkopott traktor a mezőre, az aranyba öltözött széles napraforgótáblák felé. Ezen az úton sem lehet sokáig továbbmenni, mert elállja azt az Inándi-ér, amely a maga alig kétméteres szélességével amolyan „határfolyó” Magyarország és Románia között.
Tavasszal, mint egy Hasek regényben, itt minden olyan hihetetlen, minden olyan kedélyes. A túloldali Atyás falu pecásai sűrűn benépesítik a partoldalt, bízva szerencséjükben. Kicsit távolabb, egy rozsdás, ütött-kopott, bádogból készült hajdani őrház előtt atlétára vetkőzött, románul beszélő határőrök sütkéreznek a napon, és mosolyogva fogadják a túlpartról elhangzó magyar nyelvű köszöntést. A gátról messzire látni. Este akár Nagyvárad fényei is valószínűtlenül közelinek tűnnek. Nappal ebben az irányban a földtörténeti ókorban képződött variszcida maradványok, a Réz-hegység, középen a látszólag magányos szigetként kiemelkedő Király-erdő, felette a nagyon magas Vigyázó, távolabb pedig a Béli-hegyek kék csúcsai látszanak.
Innen nézve könnyen belátható, hogy a földtörténeti harmadkorban egy lépcsős vetődés következtében a mai Alföld több ezer métert süllyedt. A Bihari-hegyeket a földmozgás következtében létrejött teraszok kísérik, a magasabb lépcsőfok Ady szűkebb hazájától, az Érmelléktől Váradig húzódik.
A Nagyvárad–Tenke vonal százötven-kétszáz méteres magassága valahol Cséffa –Tulka térségében viszonylag hamar száz méterre csökken. Innen már lassan lejt a térszín. Ettől a vonaltól nem messze kezdődik az a hatalmas óholocén kori mocsár, amit a Sárrétek tengerének neveztek, s csak a XIX. században tettek járhatóvá. Maga Geszt a tengerszint felett 96 méter magasan fekszik. A szomszédos Mezőgyán és Méhkerék jó két méterrel alacsonyabbra települt.
A teraszlépcső alig-alig észrevehető, mert a hegyekből kilépő és az Alföld felé futó folyók medreiket bevágták, kiszélesítették völgyeiket és felszabdalták a talajt, hordalékkúpjaik pedig szinte elfedték a felszínt. Már a földtörténeti harmadkor végén (pliocén) és a negyedkorban (pleisztocén, holocén) teljesen feltöltötték, síksággá változatták a lesüllyedt, tengerrel elöntött, majd tóvá alakult medencét, amely az Alföld helyén korábban kialakult. A feltöltődés miatt esésüket elvesztett folyók saját lerakott hordalékkúpjaikon kalandoztak, belőlük fokok, erek, fattyúágak szakadtak ki még a történelmi időkben is. A Gyepes-ér, a Korhány-ér, kicsit távolabb a Köles-ér, a geszti határban a Szik-ér, az Inándi-patak, a Csíkos-ér, a Pánti-ér, Salamon-ér, a falun egykor átfolyó Tisztavíz-ér hol a saját, többnyire pedig a Sebes-Körös valamelyik ősfolyamvölgyében, elhagyott medrében keresett utat magának.
A síksági területet javarészt a holocén kori (alluvium) árterek uralják, amelyek a felszín legegyenletesebb és a legmélyebb részei. Találunk jégkorszakban (pleisztocén) képződött és a folyók közti hátakon megmaradó területeket, amelyeket ártéri (infúziós) lösztakaró fedhet. A térszín legmagasabb pontjai azok a magányos, szigetszerű kiemelkedések, ahol a jégkorszaki felszínek hátán megmaradt a jelenkori folyami homok. Vidékünkön az egyetlen ilyen terület – amit a Korhányba folyó, valamikori Homok-ér és a régen csatornázott Csíkos-ér vesz körül – a Homok-kert nevet kapta. Arról, hogy valamikor szőlőt termeltek rajta, az egész terület kertjellege, az elöregedett, helyenként meglévő szőlőtőkék, a néhány megmaradt, de beomlott tetejű présház és gyümölcsfák sokasága beszél. No meg a hajdani földesúr ötven-hatvan éve még használt óriási pincéjének helyén tátongó gödör, mivel szorgos kezek még az alapba épített téglákat sem hagyták az enyészet martalékául.
A közeli Zsadány–Mezőgyán–Nagyszalonta vonaltól keletre a pleisztocén térszíneket egy teknő követi, amelyet északról a Nyírség jégkorszakban kialakult – az Ős-Tisza és Ős-Szamos üledékéből képződött – homokháta, délen pedig a bőséges homokmennyiséget szállító Maros hatalmas hordalékkúpja határol.
Geszt tehát, földrajzi értelemben, a Sárrétek határán helyezkedik el. S – milyen érdekes – a néprajz sem tudta egyértelműen kis-sárréti falunak tekinteni, más munkák viszont e térség részeként tárgyalják. Ez a határ menti helyzet Geszt történetének is állandó jellemzője.
Mára a régi vízi világból, a lápos-mocsaras területből szinte semmit sem érzékelünk. A XVIII. század végén már megindultak a helyi árvízvédelmi és lecsapolási munkálatok. Nem egy esetben ezek más települések kárára történtek, hiszen az alacsonyabban fekvő falvakra vezették a felesleget.
A XIX. század második felétől már rendszerezetté és szervezetté váltak
a munkálatok. A geszti földesurak, a Tiszák, országos hírnévre tettek szert e téren. A miniszterelnök Tisza Kálmán, testvére, a grófi rangra emelkedett, Szegedet újjáépítő Tisza Lajos, és édesapjuk, aki szintén Lajos névre hallgatott, alkotják e tevékeny férfiak sorát. Az idősebbik Tisza Lajost 1854. február 16-i alakuló ülésén választotta meg elnökének a Szalontai Vízszabályozó Társulat. Főmérnöke a kiváló szakember, Bodoky Károly lett. A társulat működése a Fekete- és a Sebes-Körös völgyére, a Gyepes folyó és az Inándi-patak szabályozására egyaránt kiterjedt. Két év múltán, amikor Tisza Lajos meghalt, helyébe fia, Kálmán lépett.
Az 1880-as évektől a társulat kettévált. A Sebes-Köröst szabályozó egyesület Nagyváradra költözött, a Fekete-Köröst regulázók Nagyszalontán maradtak. A Tisza család egy-egy tagja – három évet kivéve – mindvégig betöltötte az elnöki tisztséget.
A geszti határon is átfolyó Korhányt a Köleséri-csatornába vezették.
A megépített Toprongyos-Begécsi-csatorna északról ma is körülöleli a falut, levezeti a kisebb vízfolyásokat és a nyugati szélen a Holt-Korhányba csatlakozik.
A régi vízállások helyét az óriási kiterjedésű szikes laposok jelzik, amelyek nem túlságosan jó, de elégséges legelőt kínáltak a nagyszámú juhnyáj számára.
Geszt és határa szinte minden jelentős földrajzinév-gyűjtésből kimaradt. Ezért felsorolunk ezek közül néhányat: Cserepes-rét, Hosszú-rét, Körte-rét, Kecske-rét, Bogyoszlói-lapos, Kúti-lapos, Határ-lapos, Szik-lapos, Nyárfa-lapos, Zsombokos, Lázár-lapos, Hármas-lapos.
A század végére a táj arculatát teljesen átformálta a sikeres vízmentesítési munka. Ekkoriban következett a másik nagy tájátalakítással járó esemény, a vasút megépítése. A „közel hozott” piac követelményének és lehetőségének engedve a gabonatermesztés a jobb földekről az állattartást kiszorította a silányabb szikesekre, a háziipar termékeit feledésre ítélte a gyáripari tömegáru, a hangulatos házak vert és vályogfalát a Horthy-korszakban felváltotta a szigetelés hiányában gyorsan salétromossá váló tégla, a nádkévéből kötött tetőt a tűzbiztos cserépfedél.
A kultúrtáj átalakítása terén a vállalkozókedvű és aktív biharugrai faluközösség egy új területet is talált magának. 1905–1909 között földesurától,
a Bölönyiektől háromszáz katasztrális hold szikes legelőt vásárolt a falu és a szilasi kastély között. A budapesti testvérpár, Corhus Dezső és Zoltán tervei alapján megkezdték a halastavak kialakítását. Az 1930-as évek végén már közel ötszáz hektár területet borított a nyílt víztükör. Akkoriban vették meg a geszti földesuraktól, a Tiszáktól Szikpuszta (Nagy-Szikpuszta) területét; az 1943-ra elkészült újabb ötszáz hektárnyi terület elárasztását megakadályozta a háború, de a természetszeretetéről ismert erdész, Müller Géza szerint 1944-ben mégis elkészült abból egy 331 katasztrális hold nagyságú rész. A tavak építése újra nagy lendületet az 1960-as évek elején vett: területük hamarosan megközelítette a kétezer-ötszáz katasztrális hold nagyságot.
Környezetéhez, az országos átlaghoz viszonyítva a vidék ma főleg apróvadakban és szárnyasokban bővelkedik. Európai hírű költőhelye a denevéreknek, amelyek évtizedeken keresztül a templom tornyában találtak menedéket maguknak. Az utóbbi néhány évben, a bőregerek életével, vándorlásával foglalkozó természetbúvárok nagy megrökönyödésére, átköltöztek a kastély hasonlóan sötét padlására. Az árvízmentesítés előtti vízi világban megszámlálhatatlan tömege élt itt, alig-alig háborgatva, a nádi farkasnak, a rókának, vadmacskának, nyestnek, borznak. Schram Ferenc, aki 1822-ben írta le a szalontai járás viszonyait a farkasok kapcsán például megállapította: a „károk, melyeket… a szegénységnek okoznak, nagyra rúgnak… a különbféle tőrök, gödrök és ahhoz készült dupla sövények felállításával könnyebben kézbe tsalódhatnának, de erre kevés gond vagyon”.
Osváth Pál 1875-ben megjelent, nélkülözhetetlen munkájában (ugyan a szomszédos sárréti járásról írt) a vadakban való bőségnek még mindig töretlen, mai ismereteink alapján szinte felfoghatatlan gazdagságáról számolt be. Az állatfajok ugyanazok, mint Geszten. Felsorolásából csak a szárnyasokra vonatkozóan idézünk két rövid részletet. Tesszük azért, mert imponáló a fajok mennyisége, s mert bizony jó száz év múltán talán már a Vörös könyvben sem akadunk sokuknak a nyomára. „Erdeinkben és más száraz helyeken találhatók a következők: sas, holló, az ölyvöknek, vércséknek és baglyoknak több faja, szarka, bába-szarka, csóka, tarka és fekete varju, szajkó, harkály, vagy fakopáncs, büdibanka, kakukk, vad és szelíd gerlice, vad galamb, sármány, fekete-sárga és gyöngyös rigó, seregély, tengelice, fülemüle, veresbegy, csiz, barázdabillegető, zöldike, czinke, ökörszem, háziveréb, házi és füsti fecske, pacsirta, fogoly, fürj, túzok, csalán-csattogató. (…)
A vizekben és azok mellékén tartózkodnak a következő szárnyasok: Itt fészkel a daru, a gödény, a kócsag, a vizibéka, a fejér, veres, fekete és kanalas gémen kívül nagyszámú gémfaj, a szalonkáknak, sirályoknak sok faja, a halász madár, a szárcsa, vízityúk, harizs, vöcsök, libucz, gólya, nádiveréb, fige madár, búvár, liba, továbbá a tőke, jeges, kercze rucákon kívül számos más faj és végre elvétve hattyú is akad.”
A felsorolt állatok közül különös figyelmet érdemel a túzok, a mintegy hatezer-ötszáz egyedet számláló európai populációnak negyven százaléka hazánkban található. A háromezres hazai állomány egyharmada Békés megyében, főleg Dévaványa térségében keresi az életlehetőséget magának.
A hajdan tömegesen itt élő madárnak természetes költőhelye (úgynevezett dürgőhelye) volt, mint annyi más szárnyasnak, a Geszt–Mezőgyán–Zsadány–Biharugra közötti egybefüggő, sík, régebben erdőkkel nem szabdalt, négyezer-ötszáz katasztrális hold nagyságot meghaladó vizenyős puszta.
A régi idők vadorzóinak szemében kedvelt zsákmánynak minősült. Többnyire szekérrel közelítették meg, mert úgy gondolták, hogy a forgó kerék látványa lelassítja az állatot, és elég közel engedi magához az életére törő embert. Számuk még a két világháború között is száz körül mozgott, sőt 1962-ben száznyolcvan darabot számoltak össze. Jó tíz év múltán mindössze tizenkettőt találtak itt a madarászok.
Rendszeres költőmadara a régi időkben a vidéknek a népi kultúra legendás daruja. Vadászata dicsőséget, tolla értéket jelentett, hiszen valamirevaló legény darutoll nélküli kalapban meg sem jelenhetett a lányok előtt. Tavasz-szal, amikor megérkeztek a darvak, már több csapat leste a határt, s megfigyelték, hol keresett fészket magának egy-egy csoport. Éjfél után indultak vadászatra, vízben járva, mégis halálos csendben kellett megközelíteni a nagyon éber madárrajt. Sikerre csak akkor számíthattak, ha még virradat előtt öt-tíz lépésre meg tudták közelíteni a szárnyasokat. Világosban aztán, amennyit tudtak, lelőttek belőlük. A fehér darutoll ritkasága miatt különös értéknek számított, „mit hajdan végrendeletileg szokott az apa kedves fiának hagyományozni”. A tollról nemcsak a paraszti, de még a földesúri végrendeletekben (például a Tiszák esetében) is külön szóltak. A puszta átalakítása, a halastavak létrehozása természetes költőhelyeiktől fosztotta meg a szárnyasokat, s a darvak is csak átvonulóban jelentek meg már a területen. Pedig Müller Géza erdész 1946–47-ben még négyezret számolt meg közülük.
A mocsaras vizek eltűntével leáldozott a kérészek világa is. Akkoriban a millió és milliószámra repdeső, harmatgyengeségű állatkák egész felhőket alkotva hullottak alá. Nyári, egy-két napos „virágzásuk” lassan-lassan az emlékekből is eltűnik.
A nyílt víztükör, a halastavak új szárnyasokat csalogattak a vidékre. A vízi szárnyasok közül a sirályok, a kormos szerkők, szárcsák, búbos vöcsökök, vízityúkok, pocgémek, nádi rigók, függőcinkék és a nagyon ritkán feltűnő jégmadarak alkotják a sort. A madarak sokasága közül az 1970-es évek derekán a már többször emlegetett természetbarát, Müller Géza 86 fészkelő és 87 átvonuló madárfajt regisztrált.
A korábbi századokhoz képest megcsappanó állatvilág ma is fajtákban gazdag, s noha a környezet kultúrtájjá alakult, bőségesen talál elegendő életteret magának. A fajták megmaradásának, újak felbukkanásának lehetőségét jelentősen növelte, hogy a vidék közel nyolcezer hektárnyi területe 1997 januárjától a Körös–Maros Nemzeti Park részévé vált.
A hajdani erdős, ligetes pusztai társulásokat és a lápos, mocsaras vegetációt ma már nem találjuk. Az egész területen nagyobbrészt a réti jellegű, illetve réti szolonyeces talajok terjedtek el, s a növényzetre is a réti, illetve sziki társulások a jellemzőek. Az erdő új elem, az 1930-as évek elején telepítették Vátyonba, Orospusztára azt a közel hatszáz hektáros kocsányos tölgyest, amely jelentősen átformálta a táj arculatát. Kiegészítőként megtalálható itt a kőris- és a cserfa is.
A hátasabb foltokon a löszös jellegű növényzet jellegzetes egyedei a májusban, júniusban virágzó ökörfarkkóró, a zsályafélék, a koloncos legyezőfű. Az orosi puszta szikes legelőjén elterjedt a sziki kocsord és a réti őszirózsa. A május végi látogató kedvére gyönyörködhet a fátyolos nőszirom kékes virágainak tömegében. A csillag-laposi legelő elterjedt növénye az agárkosbor, a hátasabb területein a macskahere virágzik nagy számban. A Baglyasi-gyep alföldi szempontból is kiemelkedő értéke az őszi kikerics. A fűtársulások uralkodó növénye a réti csenkesz, s tavasszal szerteszét virít a réti kakukktorma. A mélyebb fekvésű legelőkön ecsetpázsitos társulás, a nedvesebb, szikesebb laposokon a hernyópázsit alkot nagyobb állományt.

A fák közt rejtőzködő községből csak a templom látszik

Bihar vármegye környékének tömbszelvénye (Mendöl Tibor nyomán)

A megszelídített Korhány a legfontosabb folyóvize a határnak

Bihar megye domborzati-földtani térképe (Mendöl Tibor nyomán)

A csatornázott Toprongyos halban ma is gazdag

A gólyák sokasága tér ide vissza minden tavasszal

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir