Ellentmondásos örökség

Full text search

Ellentmondásos örökség
Az amúgy is változóban lévő paraszti világ 1945 után drámai gyorsasággal omlott össze, hogy átadja a helyét egy, a céljait diktatórikus eszközökkel megvalósító importált, utópisztikus társadalmi berendezkedésnek. Magyarországnak német szövetségese oldalán elszenvedett háborús veresége nem a megpróbáltatások végét, hanem újabbak kezdetét jelentette. Bár Kölesden nem folytak harcok, az 1944 decembere és 1945 márciusa között mintegy három hónapra megrekedt front hátországában a helybelieket elhajtották a szovjetek lövészárok ásására, s rekvirálások tizedelték meg az állatállományt. Növelték a feszültséget a katonák rablásai, a nőkkel szembeni erőszakoskodások. Jóllehet a német származású lakosság már régen elmagyarosodott, az eredetüket nevükben őrzők közül sokakat malenkij robotra hurcoltak. Szerencsére a valós helyzetet jobban ismerő helyi hatóságok esetükben eltekintettek a németséget egyetemlegesen sújtó vagyonelkobzástól és kitelepítéstől.
Az 1945-ös földreform is csak kevésbé érintette a helyi gazdatársadalmat. Földosztásra Felsőhídvégen, Borjádon, Hangospusztán került sor, s elsősorban az ottani cselédek részesültek néhány holdban. A jogosult kölesdiek Felsőhídvégen jutottak földhöz. Az adott körülmények között a helybeliek zöme érthetően nem rokonszenvezett az oroszok támogatásával a tényleges hatalmat birtokló kommunistákkal, s az 1945-ös választásokon elsöprő többségük a kisgazdapártra szavazott.
A demokratikus látszatot azonban nem sokáig őrizték, rövidesen megkezdődött a nagy társadalomátalakító kísérlet, amely gyökeresen új feltételeket teremtett a község további léte, fejlődése szempontjából. A település számára a leginkább vészjósló az agrárpolitika azon fordulata volt, mellyel termelőszövetkezetekbe akarták kényszeríteni a parasztságot. Az elsőt még 1949 őszén a földhöz juttatott egykori cselédek hozták létre Haladás Termelőszövetkezet néven. A nagyobb birtokkal és szakértelemmel rendelkező gazdákat súlyos beszolgáltatási terhekkel és állandó zaklatással igyekeztek megtörni. Mondvacsinált ürügyekkel több tucat embert ítéltek néhány hónapos börtönbüntetésre. A presszió eredményeként a tizenöt holdnál nagyobb birtokkal rendelkezők úgymond felajánlották földjeiket az államnak, csupán néhány holdat tarthattak meg maguknak. Ezzel az 1950-es évek elején a hagyományos paraszti gazdálkodás gyakorlata visszavonhatatlanul véget ért a községben. A hozzá nem értés és az érdekeltség hiánya miatt az átszervezésnek katasztrofális hatása volt a termelésre. Ennek ellenére az 1956 után átmenetileg visszaszorult termelőszövetkezeti mozgalmat újraélesztették, s 1960-ban egy hét alatt gyakorlatilag minden kölesdi parasztot beléptettek a két termelőszövetkezet – Egyetértés és Kossuth – valamelyikébe. Néhány év múltán a sikeres Egyetértéshez csatolták a másikat is, s ezzel megteremtődtek a gépesített nagyüzemi gazdálkodás feltételei Kölesden.
A mezőgazdaság átszervezésével párhuzamosan zajló iparosítás a községnek a háború előtti időből örökölt üzemei sorsát is megpecsételte; a termelés koncentrálásának, nagyüzemek létesítésének időszakában az ilyen méretű üzemek tartósan nem maradhattak fenn. A háború után a korábbi malmok közül a Berzicza- és a Szatóri-féle működött tovább, 1949-ben államosították őket. Ez sem garantálta azonban biztos jövőjüket, rövidesen leszerelték berendezéseiket, s raktárként, szárítóként hasznosították az épületeket. A két téglagyárra hasonló sors várt. Az államosított üzemek közül elsőként a Károly-félét állították le, a másikban a termelés még sokáig, 1986-ig folyt. Tíz évvel később az épületet lebontották, napjainkban csak a megbontott partfal árulkodik a nagy múltú kölesdi téglagyártásról. A termelés átmeneti felfutása után a helyi tejfeldolgozás is kapitulálni kényszerült a Szekszárdon az 1970-es évek végén felépült új, nagy kapacitású tejüzemmel szemben.
Ezzel az 1980-as évekre gyakorlatilag megszűntek a helyi, mezőgazdaságon kívüli munkahelyek. Súlyosbította a helyzetet, hogy az önálló kézművesek száma is a korábbinak a töredékére csökkent, s a gépesítés miatt visszaesett a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma is. 1980-ban a község 918 aktív keresőjéből már csupán 372 dolgozott az agrárszektorban, a többiek az ipar, a szállítás, hírközlés, kereskedelem és a nem anyagi szféra területén tevékenykedtek. E munkahelyek azonban nem helyben kínálkoztak, így a lakosság egyre nagyobb része kényszerült napi vagy heti ingázásra. A fiatalok az üldöztetések hatására már az 1950-es évek első felében a nehézipar új fellegváraiban, Sztálinvárosban, Komlón, Tatabányán kerestek nyugalmat és megélhetést. A helyi üzemek fokozatos felszámolása nyomán a politikai okokat a gazdasági kényszer váltotta fel.
Az ingázók egyre növekvő hányada a munkát kínáló városokba költözött, így az 1960-as években megindult a település lélekszámának gyors csökkenése. Csupán 1970–1979 között 342 fő volt az elvándorlás deficitje. E szám még magasabb lenne, ha nem zajlott volna le egy ellenirányú folyamat Borjád-, Hídvég-, Hangos-, Bikádpuszta lakóinak Kölesdre településével. E népességcsere következtében már csupán a lakosság mintegy felét teszik ki az 1945 előtt itt élők leszármazottai.
A község megtartóképességének csökkenése dacára az infrastruktúra területén komoly előrelépés történt. Számos új ház épült, gyakorlatilag mindenhova bekötötték a villanyt, majdnem minden házba bevezették a gázt, a legtöbb helyre a vizet is. Lefedték a Zsámbék utcai Aranyos-patakot, út épült Kistormáson át Gyönk felé. A stagnáló, majd csökkenő tanulói létszám dacára a négy államosított egyházi iskolai épület mellett, majd helyett új iskola épült, a hajdani nagyvendéglő 1959-ben művelődési házzá alakult át.
Megvonva az 1945–1990 közötti korszak mérlegét Kölesd történetében megállapíthatjuk, hogy a korábban helyi bázison elért szerény eredményeket az erőforrások összpontosítására és újraelosztására törekvő politika semmivé tette, így a szebb napokat megélt település mai lakóinak ellentmondásos örökség jutott osztályrészül, és csak a következő évtizedek adhatnak rá választ, méltó lesz-e a jövő a hajdani mezőváros múltjához, melyre joggal lehetnek büszkék polgárai.

Az úgynevezett „körmös” traktor 1955-ből (Hegedűs-gyűjtemény)

Az 1980-as évek végéig üzemelő Bencze-féle téglagyár 1980-ban (Raffay Anna felvétele)

A kölesdi tej- és sajtüzem régi (hátul) és újabb épülete (a honismereti szakkör gyűjteménye)

Az MSZMP 1975-ben épített helyi székháza

Az új iskola épülete a katolikus templommal és a Hidas-patakkal (Raffay Anna felvétele)

A kultúrháznak felújított nagyvendéglő 1960-ban (Hegedűs-gyűjtemény)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir