Lovászi Összefoglaló

Full text search

Lovászi
Összefoglaló
Lovászi Zala megye délnyugati felében a Kerka völgyében, annak jobb partján, a Lentit Letenyével összekötő út mentén fekszik. A település neve arra utal, hogy a kora Árpád-korban az itt élők királyi szolganépek voltak. A település első írásos említését 1322-ből ismerjük. Az oklevél 1335. évi átirata szerint Károly Róbert király visszaadja Lyndvai István bán fia Miklósnak – a Bánffy család ősének – itt fekvő birtokait. 1347-ben Lyndvay Miklós és Márton és fiaik a vasvári káptalan közbejöttével visszaállítják a korábban lerombolt régi határjeleket. A későbbi oklevelek 1408-ban a lovászi Nagy Jakabot, 1416-ban Lovászi Bálintot, 1452-ben Lovászy Elles Jánost mint helyi nemeseket említik. 1415-ben Zsigmond egy, a Kerka melletti Lovásziban fekvő, hét és fél jobbágytelekből álló részbirtokot adományozott Széchy Miklósnak. 1469-ben tűnik fel az oklevelekben Lovászi Barkóczy János mint királyi ember. Széchy Tamás itt lévő ingatlanvagyonát 1503-ban eladta Hegyi Istvánnak. 1512-ből ismerjük Hegyi Tamást, aki ekkor itt egy telket bírt.
Barkóczy László – miután hűtlenségbe esett – 1557-ben elvesztette itteni javait, s a király ezeket Kerecsenyi Andrásnak adományozta, de a beiktatás ellen eredményesen tiltakozott Barkóczy Jób. Ez a birtok később Barbóczy Jób leánya, Kata révén a Bakács-jószágokat gyarapította. 1570-ben a Hegyiek is hűtlenségbe estek, elkobzott birtokaikat Bánffy László nyerte el. Rajky Albert – aki anyai ágon rokonságban volt a Hegyiekkel – sikerrel perelte vissza az említett javakat. A família egészen a XVIII. század elejéig folyamatosan birtokos itt, majd részét a Somsits família, míg a Bakács család javait a Jakasicsok szerzik meg.
A török időket a falu szerencsésen átvészelte, bár 1593-ban egy nagyobb arányú ellenséges portya során a település jelentős része elpusztult, és a lakosság nagy része is rabságba került. Ezzel együtt a XVII. század során a gyakran felégetett és lerombolt szomszéd falvak lakói éppen itt leltek menedéket.
A jelenlegi falu csupán 1964-ben jött létre két ősi település, Lovászi és Kútfej egyesítésével. Kútfej első ismert birtokosa Haholt István fia Lyndvai Miklós volt. A falut egészen 1644-ig a család leszármazói birtokolták. Tőlük a birtok Nádasdy Tamásra, majd annak fővesztése után a kincstárra szállt. A török időkben a falu teljesen elpusztult. Újratelepítése 1676-ban indult meg. A birtokot 1690-ban Esterházy Pál nádor szerezte meg, s a család egészen 1848-ig, mint a lendvai uradalom részét birtokolta azt. 1770-ben az Esterházyaknak Kútfejen hat egész telkén tizennégy jobbágy és hét házas zsellércsalád élt. 1780-ban Lovászit négy földesúr birtokolta. Ekkor itt 43 jobbágy, 19 házas zsellér, és két házatlan zsellér és családja művelte a megközelítően ötszáz holdnyi úrbéres földeket.
A földművelés mellett jelentős megélhetési forrást biztosítottak a Kerka-melléki szőlők. E kultúráról már XII. századi okleveleink is szólnak. A Lovászi-szőlőhegyet 1374-ben említik. Az oklevél tanúsága szerint a falu határa hosszasan a hegyi szőlők között vezetett. A XVIII. századi adóösszeírások is „jól tartható, nemes borokat termelő” faluként írják le. Itt a szőlőhegyen már 1714-ben állott egy fából épített kis kápolna. Ezt Jakasics András 1747-ben téglából át-, illetve újjáépíttette. A kápolna a második világháború alatt elpusztult.
A trianoni békeszerződés következtében az amúgy is peremhelyzetben lévő település sorsa szinte kilátástalanná vált. 1930-ban Lovásziban 290 gazdaságban művelték a falu mintegy 1074 holdas határát. Kútfejen is hasonló volt a helyzet. 1935-ben 235 gazdaságból 205 nem haladta meg az öt holdat. A földhiány következtében sokan kényszerültek summás munkára. Ők elsősorban Tolna, Fejér és Baranya megyékben kényszerültek munkát vállalni.
Ebben a szinte kilátástalan helyzetben a MAORT Lovászi, Kútfej és Tormafölde határában kiváló minőségű kőolajat talált. Az első termelő kutat 1940 december elsején állították üzembe. Szűk egy év alatt a térségben 22 kutat mélyítettek, és valamennyi sikeres volt. A termelés üteme dinamikusan nőtt. Hamarosan felépült a két falu közt az üzem is, mellette pedig egy önálló olajos lakótelep. A kemp – ahogy a telepet nevezték – külön világ volt. Lakások és boltok, szociális létesítmények, utak, közvilágítás és gázvezeték, iskola, kápolna épült. A néhány éve még pusztulásra ítélt településre új élet költözött.
Az olajtermelés az 1960-as évekre érte el a maximumot. Ekkora már több mint négyszáz kutat fúrtak. Egy időben itt volt a magyarországi olajipar igazgatási központja is. A hatvanas évek óta azonban a termelés folyamatos csökkenésével megindult az „olajosok” elköltözése a faluból. Ez a folyamat megállíthatatlannak tűnik.
A szorító helyzetből kitörést jelenthet az idegenforgalom fejlesztése. Erre alkalmas alapot kínál a falu szép fekvése, a környék természeti adottságai, a vétyemi ősbükkös, a lenti termálfürdő közelsége.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir